Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył "Przystanek Mama". Ważne wsparcie dla kobiet po porodzie

Piotr Kallalas
123rf
Świadomość Polaków dotycząca depresji poporodowej jest ciągle niska, co niestety przekłada się na sytuacje, w których kobiety zbyt późno trafiają do specjalistów. Tymczasem w naszym kraju problem ten dotyka od 13 do nawet 20 procent świeżo upieczonych mam. Niepokojące statystyki ma zmienić projekt „Przystanek Mama”, który zwiększa dostęp do opieki psychologicznej.

W Polsce od 2019 roku obowiązują nowe wytyczne opieki okołoporodowej, które duży nacisk kładą zwłaszcza na monitoring zdrowia psychicznego. Lekarze są zobowiązani do sprawdzania ryzyka wystąpienia depresji zarówno przed, jak i po porodzie. W praktyce jednak bardzo wiele rodzin bagatelizuje ten problem, a zaburzenia pozostają niezdiagnozowane.

Jakie badania w swoim kalendarzu powinny uwzględnić wszystkie kobiety, a które są szczególnie ważne w wieku 20+, 30+, 40+, 50+ i 60+? Przedstawiamy specjalną listę badań tylko dla pań! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Badania profilaktyczne dla kobiet w każdym wieku. Sprawdź, k...

Depresja poporodowa dotyka około 13-20 procent kobiet, a jej psychotyczna postać, gdzie istnieje duże ryzyko samobójstwa, jest - według badań brytyjskich - główną przyczyną śmierci kobiet w pierwszym roku po narodzinach dziecka - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicus.

To właśnie z myślą o profilaktyce zdrowia psychicznego i poprawie dostępności do specjalistycznej pomocy powstał program „Przystanek Mama”, który jest realizowany przez spółkę Copernicus i Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Powstanie projektu „Przystanek Mama” jest ściśle związane z pojawieniem się nowych wytycznych, które weszły w życie na początku ubiegłego roku - podkreśla Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, koordynator projektu. - Dokument zwraca uwagę na potrzeby wprowadzenia opieki psychologicznej i reguluje wdrażanie konsultacji, poradnictwa laktacyjnego i stosowanie badań przesiewowych w przypadku zdrowia psychicznego. Nasz projekt umożliwia realizację takich badań profilaktycznych i włączenie pomocy psychologicznej.

Inicjatywa „Przystanek Mama” jest skierowana do matek dzieci, które nie przekroczyły jeszcze 12 miesięcy życia.

Po zakwalifikowaniu do programu będą one mogły wziąć udział w trzech darmowych konsultacjach psychologicznych. O włączeniu do projektu decyduje z kolei wynik ankiety opierającej się na Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej. Test zawiera 33 pytania, które dotyczą odczuć i emocji przeżywanych w tygodniu poprzedzającym wypełnienie ankiety. Uzyskanie powyżej 10 punktów automatycznie kwalifikuje do możliwości skorzystania z opieki psychologicznej w ramach programu.

- Wsparcie psychologiczne dla kobiet po urodzeniu dziecka nie jest wystarczające w naszym systemie ochrony zdrowia.
Warto podejmować inicjatywy, które uświadamiają potrzeby matek oraz podnoszą wiedzę i umiejętności personelu medycznego w tym obszarze. Inicjatywa Przystanek Mama z pewnością przyczyni się do tego. Może wspólnie uchronimy pewną grupę kobiet przed
konsekwencjami kryzysów psychologicznych jakie mogą je dotknąć w tym szczególnym okresie życia - powiedziała dr n. med. Magdalena Nehring - Gugulska z Centrum Nauki o Laktacji, które jest partnerem projektu.

JEDZENIE W SZPITALACH. Tak karmią pacjentów w Trójmieście i ...

Gdzie szukać pomocy?

Warto podkreślić, że ankietę można wypełnić za pomocą internetowego formularza, który znajduje się na stronie projektu (www. przystanek-mama.copernicus.gda.pl). Każda chętna osoba może również wybrać się do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które włączyły się do programu.

W Gdańsku mamy szukające pomocy mogą zgłaszać się do Nadmorskiego Centrum Medycznego przy ul. Majewskich, przychodni Stogi na ul. Stryjewskiego i przychodni przyszpitalnej POZ Copernicus na al. Jana Pawła II. W przypadku Gdańska na ten moment spotkania z psychologiem są prowadzone tylko w placówce przyszpitalnej na gdańskiej Zaspie.

Docelowo pomoc będzie świadczona we wszystkich 40 przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdujących się na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Do tej pory we wszystkich trzech województwach zgłosiło się około 20 ośrodków, jednak koordynatorzy programu informują, że rekrutacja jest otwarta i cały czas jest możliwe zgłaszanie nowych podmiotów medycznych.

Badania przesiewowe i opieka psychologiczna to najważniejsze elementy projektu „Przystanek Mama”. Warto zaznaczyć, że program umożliwi również serię szkoleń, w których wezmą udział położne, pielęgniarki i lekarze.

- Podczas szkoleń, oprócz kwestii związanych z samym badaniem przesiewowym, będziemy zwracać uwagę na tzw. kompetencje miękkie: w jaki sposób prowadzić rozmowę i motywować do dalszych działań - powiedziała Magdalena Chrzan-Dętkoś.

Wyszkolony personel medyczny będzie mógł również przeprowadzać ankiety podczas wizyt związanych z opieką poporodową.

Twórcy projektu podkreślają, że w tym wypadku pomocą zostały objęte kobiety po porodzie, jednak bardzo ważnym elementem profilaktyki jest obserwacja przyszłych matek, które również są narażone na rozwój zaburzeń depresyjnych.

Inicjatywa „Przystanek Mama” jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Wiedza i Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uzyskaliśmy informacje, iż projekt będzie realizowany do 2021 roku, jednak niewykluczone, że zostanie przedłużony.

Co powinna jeść kobieta spodziewająca się dziecka, a czego kategorycznie ma unikać. Sprawdź⤵

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki