Rusza System Wczesnego Ostrzegania MŚP – wsparcie doradcze i szkoleniowe dla firm w okresowych trudnościach

Materiał informacyjny PARP
Udostępnij:
Jesteś przedsiębiorcą w trudnej sytuacji? Masz problem z ustaleniem przyczyn pogarszającej się sytuacji twojej firmy, nie wiesz dlaczego notujesz straty, a podejmowane działania nie przynoszą spodziewanych skutków? Od 1 lipca możesz skorzystać z Systemu Wczesnego Ostrzegania dla MŚP. To nowa forma wsparcia firm w okresowych trudnościach. Projekt finansowany z funduszy europejskich Programu Wiedza Edukacja Rozwój uruchomiła właśnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wiele przedsiębiorstw musiało się zmierzyć nie tylko ze znanymi do tej pory trudnościami, ale także z zupełnie nowym wyzwaniem jakim jest pandemia koronawirusa. Niektóre branże zostały szczególnie dotknięte i firmy w nich działające nie mogły czasowo prowadzić działalności. Aby uchronić je przed przedwczesną likwidacją lub upadkiem oraz stratami finansowymi, kadrowymi czy rozwojowymi, ważne jest wsparcie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Nim firma znajdzie się na progu upadłości

– Dość często zdarza się, że firma ma problemy, które nie wynikają z dekoniunktury w całej gospodarce czy konkretnej branży. W przypadku najmniejszych firm – mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, właściciel czy zarząd może mieć problem z samodzielnym zdiagnozowaniem problemu. Zazwyczaj też nie ma środków finansowych, by zatrudnić fachowego doradcę czy konsultanta, który przeprowadzi audyt, zdiagnozuje problem i przedstawi sposób jego rozwiązania. Teraz tę rolę spełni nowy instrument z oferty PARP: System Wczesnego Ostrzegania dla MMŚP w okresowych trudnościach (SWO) – mówi Mikołaj Różycki, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Warto dodać, że system pomocy oferowany przez PARP jest dobrym uzupełnieniem pożyczek finansowych czy bezzwrotnej pomocy pieniężnej. SWO pomaga przede wszystkim ustalić źródło i przyczyny złej kondycji przedsiębiorstwa, a w dalszym kroku oferuje najlepiej dopasowane narzędzia do ich rozwiązania – zauważa prezes PARP.

Odpowiednio szybka reakcja na kłopoty firmy może pomóc uchronić ją przed redukcją zatrudnienia, zaciągnięciem pożyczek czy rezygnacją z inwestycji w innowacje oraz rozwój. A podmioty, w których sytuacja kryzysowa jest już faktem, będą mogły sprawniej uporać się z trudnościami, ustabilizować swoją sytuację oraz skupić na najważniejszej kwestii, czyli rozwoju.

System Wczesnego Ostrzegania, jest skierowany do wszystkich mikro-, małych i średnich firm działających na terenie Polski, które przechodzą okresowe trudności. Pomaga przede wszystkim ustalić źródło i przyczyny złej kondycji przedsiębiorstwa, a w dalszym kroku oferuje najlepiej dopasowane narzędzia do ich rozwiązania.

Jak działa SWO

Po złożeniu formularza dostępnego na stronie PARP i przedstawieniu wymaganych dokumentów odbywa się kwalifikacja do projektu. Dokonuje jej uprawniony podmiot rekrutujący w danym makroregionie.

W kolejnym kroku, po podpisaniu umowy, wyznaczony konsultant wspólnie z przedsiębiorcą przygotowuje diagnozę kondycji przedsiębiorstwa, która zawierać też będzie rekomendacje w zakresie szkoleń i doradztwa w celu przezwyciężenia trudności. Na jej podstawie przedsiębiorca wybierze usługi rozwojowe dostępne w Bazie Usług Rozwojowych (BUR).

– Usługi zawarte w BUR to obecnie powszechnie stosowane formy rozwoju pracowników, a co za tym idzie – firmy. Profesjonaliści, mający niekiedy wieloletnie doświadczenie w danej branży oraz często sami będący przedsiębiorcami, mogą podzielić się nieocenioną wiedzą, która pomoże rozwiązać problemy występujące w firmie. Ich doświadczenie może pomóc w rozwiązaniu problemów metodami niestandardowymi, takimi, które nie są powszechnie znane czy stosowane, a w danej sytuacji mogą okazać się niezwykle skuteczne. Mogą oni także zapewnić dostęp do sprofilowanej i wyspecjalizowanej pomocy w konkretnych dziedzinach. Szczególnie takich, gdzie samodzielne poruszanie się mogłoby być trudne oraz zwyczajnie nieskuteczne – mówi Małgorzata Kuś z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach.

Przedsiębiorcy po zakwalifikowaniu do programu mogą uzyskać dofinansowanie usług rozwojowych o wartości do 16 tys. zł netto. Co ważne, nie jest wymagany wkład własny. Do przedsiębiorców trafi wsparcie doradczo-szkoleniowe o łącznej wartości 32 mln zł. Pieniądze pochodzą z unijnego programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Przedsiębiorcy z makroregionów obejmujących województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i mazowieckie mogą się zgłaszać do projektu od 1 lipca br. Informacje o starcie programu w pozostałych województwach zostaną ogłoszone wkrótce na internetowej stronie PARP.

Kto i kiedy skorzysta ze SWO

Po wsparcie będą mogły zgłosić się firmy zaliczane do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które:
• odnotowały spadek sprzedaży towarów i usług w okresie 6 miesięcy przed datą zgłoszenia do projektu – z wyłączeniem sezonowych zmian wynikających bezpośrednio z charakterystyki branży (np. w ogrodnictwie, budownictwie itp.);
• zostały dotknięte odpływem kluczowego personelu w okresie co najmniej 2 ostatnich miesięcy przed dniem zgłoszenia do projektu;
• dotknęły istotne zmiany prawne czy technologiczne w branży, niezależne od przedsiębiorcy i prowadzonej działalności (zwłaszcza cyfryzacja przemysłu), które wymuszają zmiany w organizacji firmy lub jej przebranżowienie;
• spełniają definicję przedsiębiorcy w okresowych trudnościach.

Bliżej firm, by szybciej wspierać przedsiębiorców

Uruchomienie programu SWO zbiegło się w czasie z otwarciem pierwszego Biura Regionalnego PARP i zostało ogłoszone podczas konferencji otwierającej w stolicy Wielkopolski. Inicjatywa tworzenia biur regionalnych wynika z przekonania, że Agencja powinna być jeszcze bliżej przedsiębiorstw, które ma wspierać.

Wielkopolska placówka PARP, zlokalizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, to część koncepcji, zgodnie z którą skracany jest dystans między przedsiębiorcami a instytucjami wspierającymi ich działalność. Biuro regionalne w Poznaniu jest odpowiedzialne przede wszystkim za realizację działań informacyjnych i promocyjnych dla przedsiębiorców z Polski Zachodniej. Będzie też wspierać firmy znajdujące się w okresowych trudnościach z terenu całej Polski. To zadanie będzie realizowane przez punkt informacyjny prowadzony w ramach projektu – System Wczesnego Ostrzegania MŚP (SWO).

Pracownicy poznańskiego oddziału PARP będą ponadto odpowiedzialni za opracowywanie i testowanie nowych form wsparcia związanych z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) oraz wspieranie przedsiębiorstw znajdujących się w okresowych trudnościach.

Warto już dziś sprawdzić co oferuje oddział. Zapraszamy do kontaktu.

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie