reklama

Rusza program unijny Polska – Rosja. Do wydania jest prawie 68 mln euro

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Wkrótce Unia Europejska ma zaakceptować program współpracy transgranicznej Polska – Rosja. Na zrealizowanie projektów w ramach tego współdziałania ma być niemal 68 milionów euro.

W piątek, 4 listopada 2016 roku, odbyło się w Gdańsku Regionalne Spotkanie Informacyjne Programu Polska-Rosja 2014-2020. Rozmowy zorganizował Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Litwa – Polska – Rosja 2007-2013 oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Podano wstępne wiadomości na temat możliwości zdobywania pieniędzy na realizację międzynarodowych projektów Polska – Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej.

Przedstawiciele Wspólnego Sekretariatu Technicznego zaprezentowali cele i planowane działania nowego Programu Polska – Rosja 2014-2020. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci samorządów terytorialnych, partnerów społeczno - gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich.

- Na pierwszą połowę 2017 roku zaplanowano nabór projektów w Programie Polska – Rosja 2014 – 2020 – poinformował Radomir Matczak , dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, zachęcając do uczestniczenia w tym spotkaniu. Na miejscu wiadomości udzielali Monika Cholewczyńska-Dmitruk - kierownik Referatu Instrumentów Współpracy Terytorialnej w Departamencie Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP, Małgorzata Woźniak – dyrektor we Wspólnym Sekretariacie Technicznym Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja EISP 2007-2013, Centrum Projektów Europejskich w Warszawie oraz Virginija Šimkūnaitė - kierownik projektu we Wspólnym Sekretariacie Technicznym w Warszawie.

- Program Polska – Rosja na lata 2014 – 2020 powstał w wyniku podziału wcześniejszego programu Litwa - Polska – Rosja. Głównym celem jest wsparcie współpracy transgranicznej w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej – mówiła dyrektor Małgorzata Woźniak. Projekty będą realizowane na obszarze 69 000 km kwadratowych, zamieszkanym przez około 5,5 mln osób. Do wykorzystania jest blisko 68 mln euro, w tym finansowanie z UE wynosi 41,6 mln euro, wkład Federacji Rosyjskiej: 20,6 mln euro (tylko na wsparcie projektów realizowanych na terenie Rosji), wkład własny realizatorów (głównie instytucje państwowe i samorządowe): 5,7 mln euro.

W programie zabrakło możliwości przeznaczenia pieniędzy na projekty dotyczące mobilności na rynku pracy – podkreślał Tadeusz Adamejtis – pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds, polityki senioralnej. Chodzi bowiem nie tylko o poprawę mobilności na przejściach granicznych, ale też o wzmocnienie mobilności polegającej na zdobywaniu nowych kwalifikacji przez bezrobotnych i przemieszczanie się ich między różnymi zawodami. W Rosji, podobnie jak w Polsce, społeczeństwo się starzeje i to powinno być uwzględnione w Programie Polska – Rosja.

Jak wiadomo, nie jest najlepiej w sferze militarnej. My zabiegamy o tarczę antyrakietową, a Rosjanie umieszczają w Obwodzie Kaliningradzkim rakiety Iskandery.

- Potrzebne są gwarancje, np. reprezentanta rosyjskiego rządu na terenie Obwodu Kaliningradzkiego – mówiła Krystyna Wróblewska – dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Dobrze by było, gdyby taki pełnomocny minister przybył do Gdańska na konferencję otwierającą Program Polska – Rosja. To spotkanie zaplanowane jest na początek grudnia bieżącego roku. Chodzi zaś o gwarancje, że instytucje, które zaangażują się w realizacje programu Polska – Rosja, będą miały odpowiednie upoważnienia do zawierania międzynarodowych umów dotyczących wykorzystywania unijnego wsparcia.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

u
un

Ruskie najwieksza Swolocz i degeneracja, podibnie jak Helmuty

H
Heinz

Stąd wiecie na co pójdą polskie sładki: na przeżarcie przy granicy. Górą polecą iskandery..

Dodaj ogłoszenie