Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza kino plenerowe przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Oprócz filmów będą i goście. 4.08.2022 r. "Duch śniegów" i Michał Targowski

OPRAC.:
Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Rusza kino plenerowe przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Filmy o ekologii, skutkach globalnego ocieplenia, kryzysie klimatycznym a także humanitarnym traktowaniu zwierząt – Hevelianum zaprasza przed Dom Zdrojowy w Brzeźnie na przegląd „Filmy z klimatem”. Obejrzeć będzie można przepięknie dokumentujące przyrodę obrazy „Duch śniegów” i „Gunda”, ekothriller „Kobieta idzie na wojnę” oraz katastroficzne kino science fiction „Interstellar”. Przed każdym filmem zaplanowano dyskusję z ekspertami. Przegląd odbędzie się w sierpniu w formule kina plenerowego oraz silent cinema. Wstęp wolny. Pierwszy film 4 sierpnia.

Rusza kino plenerowe przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie 4.08-24.08.2022 r.
„Filmy z klimatem” to nowy cykl Hevelianum, którego celem jest zwrócenie uwagi na tematy związane z szeroko pojętą ekologią i ochroną środowiska. W każdy czwartek sierpnia, w formule kina plenerowego wyświetlony zostanie jeden film, który poprzedzi rozmowa z ekspertami w danej dziedzinie. Wszystkie rozmowy poprowadzi dziennikarka Gazety Wyborczej Joanna Wiśniowska a jej gośćmi będą Michał Targowski, Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska, Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum i Max Rykaczewski specjalista ds. edukacji ekologicznej Hevelianum. Nowością dla formuły pokazów plenerowych będzie dodatkowo formuła „silent cinema”. Widzowie przed każdym pokazem otrzymają słuchawki, które na co dzień używane są do silent disco. Dźwięk z filmu nie będzie emitowany na głośnikach, tak jak się to zwyczajowo odbywa.
- Takie nowatorskie rozwiązanie dla kina plenerowego służy przede wszystkim poszanowaniu sfery prywatnej mieszkańców Brzeźna. Nasze seanse będą zaczynać się przed godziną 21:00, niemniej nie chcemy zakłócać ich czasu wieczornego. Poza tym to dobry sposób na kontemplację nastrojowych filmów – mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum ds. programowych.

W programie przeglądu znalazły się dwie fabuły i dwa dokumenty, które opowiadają nie tylko o potrzebie ratowania natury ale także człowieka, który niestety przyczynia się do jej niszczenia.

Duch śniegów
„Duch śniegów” to film opowiadający o dwóch fotografach, którzy wyruszyli do Tybetu w poszukiwaniu nie tylko dzikiej natury, ale też będącego na granicy wyginięcia gatunku zwierzęcia – śnieżnej pantery. Nazywana jest ona „duchem gór”, ponieważ nawet lokalna społeczność, żyjąca w harmonii z przyrodą widuje ją bardzo rzadko. Fotografowie dotarli na wysokość pięciu tysięcy metrów w miejsca, które są dla nas niedostępne, pokazując nam zwierzęta i oszałamiającą wręcz przyrodę Tybetu. Ten film można nazwać nie tylko fotograficznym hołdem dla piękna i doskonałości natury, ale też ogromną tęsknotą za życiem w harmonii z nią. Czy ingerencja człowieka w naturę ma już nieodwracalne skutki? Czy straciliśmy już ten świat? Czy człowiek potrafi żyć z przyrodą w harmonii nie niszcząc jej? Te pytania zadają sobie twórcy filmu – wielokrotnie nagradzany fotograf Vincent Muniera i dokumentalistka Marie Amiguet. Warto dodać, że ten film z przepięknymi kadrami niedostępnej przyrody powstał przy udziale niewielkiej grupki filmowców, po to aby nie niszczyć naturalnego środowiska. „Duch śniegów” miał premierę podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes i był islandzkim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

Interstellar
Głośny i widowiskowy film Christophera Nolana, „Interstellar”, można nazwać katastroficznym kinem science fiction – katastroficznym w ujęciu katastrofy ekologicznej. Wybiegając w niedaleką przyszłość oglądamy skutki zmian klimatycznych, które sprawiają, że Ziemia staje się suchą skorupą, na której brakuje wody i niebawem życia. Bohaterowie w obliczu zagłady ludzkości stają przed dylematem ratowania ziemi czy ucieczki w kosmos i szukania alternatywnego miejsca do życia.

Gunda
Kolejnym filmem dokumentalnym jest „Gunda”, która stała się sensacją festiwalu w Berlinie. Tytułowa Gunda to mieszkająca na farmie świnia, która dopiero co została mamą. Przez cały film oglądamy czułe spojrzenie na życie zwierząt, które tam żyją i zadajemy sobie tylko jedno pytanie – o egzystencję zwierząt i ich rolę w życiu człowieka. Przepięknie sfilmowana, czarno-biała „Gunda” pozornie tylko jest filmem bez dialogów, ponieważ przez cały czas słyszymy odgłosy i rozmowy zwierząt. I tak jak „Duch śniegów” był hołdem dla natury i ludzi żyjących z nią w harmonii, tak „Gundę” można nazwać wyrazem solidarności ze zwierzętami. Ten film porusza nie tylko humanitarne zagadnienia, ale również ekologiczne – jeśli chcemy ograniczyć zmiany klimatu powinniśmy ograniczyć produkcję mięsa.

Kobieta idzie na wojnę
„Kobieta idzie na wojnę” to z kolei przebojowa fabuła o kobiecie, która samodzielnie wywraca system do góry nogami, walcząc w obronie natury, przyrody i ekosystemu. W filmie padają oskarżenia w kierunku międzynarodowych koncernów zatruwających środowisko oraz polityków, którzy nie zważając na konsekwencje wspierają te działania. Tytułowa kobieta walczy z globalnym ociepleniem i niszczeniem przyrody a jej działania, w tragikomicznym ujęciu, można nazwać ekologicznym aktywizmem, który nie raz przekracza granice prawa. Ta walka odbywa się w scenerii dzikiej Islandii, przepięknie skadrowanych zdjęć natury i malowniczych pejzaży skandynawskich gór, o których każdy z nas na co dzień może tylko marzyć. „Kobieta idzie na wojnę” to nie tylko skandynawskie kino akcji w klimacie ekothrillera, ale również film manifest, w którym główna bohaterka walczy o to, co najcenniejsze dla naszej Planety. Film był zwycięzcą LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu oraz zdobywcą 10 islandzkich Oscarów.

Pokazy filmów odbędą się w każdy czwartek sierpnia na parkingu przy Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Przed każdym seansem przewidziana jest półgodzinna dyskusja z gośćmi o szeroko pojętej ekologii. Wstęp jest bezpłatny. Słuchawki do silent cinema wypożyczane będą bezpośrednio przed pokazem na miejscu wydarzenia (parking przed Domem Zdrojowym, Gdańsk Brzeźno, ul. Zdrojowa 2).

W programie

  • 4.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Duch śniegów (La panthere des neiges), reż. Marie Amiguet/Vincent Munier, Francja, 2021, 92 min | gość: Michał Targowski, dyrektor Zoo w Gdańsku
  • 11.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Interstellar, reż. Christopher Nolan, USA, Wielka Brytania, 2014, 169 min | gość: Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum
  • 18.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Gunda, reż. Viktor Kosakovskiy, Norwegia, USA, 2021, 93 min | gość: Max Rykaczewski, specjalista ds. edukacji ekologicznej Hevelianum
  • 24.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð), reż. Benedikt Erlingsson, Islandia, Francja, Ukraina 2018, 101 min | gość: Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki