Rusza Heineken Open'er Festival!

  Rusza Heineken Open'er Festival!

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Poznański zespół Muchy wejdzie jako pierwszy na scenę Heineken Open’er Festival w Gdyni o godz. 19.00 w piątek, brytyjski duet elektroniczny The Chemical Brothers zacznie swój występ o godz. 01.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek.
  Pomiędzy tymi dwoma punktami granicznymi będzie się rozlewało szerokie morze muzyki granej na pięciu scenach przez kilkudziesięciu wykonawców. Tak wielkiego festiwalu Polska jeszcze nie widziała i bardzo dobrze, że rozgrywa się właśnie u nas.

  Od dumy lokalnej pora przejść do konkretów. Festiwal, który dwa lata temu został przeniesiony ze skweru Kościuszki na wielki teren po nieczynnym lotnisku wojskowym, w tym roku właśnie poczuł swoje ograniczenia. Mowa o tym, że na polu namiotowym zabrakło już miejsc, więc nie można już kupować karnetów z miejscem na polu ani dopłat kempingowych.

  Miasteczko kempingowe będzie musiało więc w przyszłym roku albo ulec powiększeniu albo wyścig po miejsca na polu będzie kończył się już na etapie przedsprzedaży.
  To świadczy o żywiołowym rozwoju imprezy, która w zeszłym, rekordowym roku gościła ponad sto tysięcy fanów, a rekord ten pobiła już w cuglach teraz, przed rozpoczęciem festiwalu. Oczywiście dokładne wyniki poznamy za jakiś czas, ale jeśli pole, mimo znacznego powiększenia do kilkunastu tysięcy miejsc, już jest za małe, to w tym roku publiczności może być blisko o połowę więcej niż przed rokiem. Ilość scen wzrosła z trzech do pięciu, co na pewno wpłynęło na wzrost sprzedaży karnetów.

  Co w tym roku przyciągnęło tak dużą rzeszę fanów? Na pewno duży wpływ ma słynny efekt kuli śniegowej - festiwal stał się już tak popularny, że zainteresowanie nim rośnie w lawinowym tempie. Najważniejsza jest jednak sama oferta - wielkie gwiazdy nie mieszczą się już na scenie głównej, trzeba szukać dla nich innych miejsc. Kto na przykład wyobrażał sobie, że legendarny Sex Pistols będzie grał na scenie w namiocie? Na jednej z bocznych scen, World Stage, będziemy mogli podziwiać reggae’owego Gentlemana, gwiazdę, która potrafi przyciągnąć na własne koncerty po kilkanaście tysięcy słuchaczy. To mówi bardzo wiele. Najsilniejszym magnesem pozostaje jednak scena główna, a na niej roi się od nazwisk i nazw nie schodzących z pierwszych stron gazet, nie tylko zresztą muzycznych.

  Jeśli chodzi o czarną muzykę, która od początku była jedną ze specjalności Open’era, to gwiazdy będą tylko dwie, ale olbrzymiej wielkości - Erykah Badu i Jay-Z. Oboje wystąpią w sobotę. Erykah zrewolucjonizowała muzykę soul, a Jay-Z jest prawdziwą instytucją w hip-hopie z osobistym majątkiem przekraczającym ćwierć miliarda "zielonych" (co akurat w tym środowisku jest szczególnie cenione).

  Obecność Jaya w Glastonbury była zresztą widziana przez brytyjską prasę początkowo jako dowód upadku tego festiwalu, a potem wynoszona pod niebiosa. Tu możemy być więc pewni jakości.

  Elektronikę reprezentują artyści, którzy już kiedyś Gdynię odwiedzili. Występ Alison Goldfrapp trzy lata temu był wyjątkowo nieudany, między innymi z racji kłopotów ze sprzętem, w tym roku Brytyjka powraca po życiowym sukcesie najnowszego albumu "The Seventh Tree". Drugi oddech w karierze złapał też duet The Chemical Brothers, najwięcej obaw budzi występ Massive Attack, którzy od pięciu lat nie nagrali nowej płyty, ale oni akurat nie dają nigdy nieudanych koncertów. Gwiazdy rockowe to same pewniaki - Editors, The Raconteurs, Interpol - wszyscy są u szczytu sławy i formy.

  To będzie wielki festiwal. Pod każdym względem.

  Jak dojechać


  Do dyspozycji festiwalowiczów, jak co roku, przygotowano bezpłatne autobusy kursujące wahadłowo od Dworca Głównego w Gdyni na Lotnisko Gdynia-Kosakowo (przystanek od ulicy Zielonej; kursy bez przerwy co kilka minut aż do zakończenia imprezy w danym dniu).

  Dodatkowo, od piątku do niedzieli, na trasie Gdańsk Dworzec PKP - Gdynia Babie Doły (ul. Zielona) kursować będzie specjalny, niskopodłogowy autobus. Przejazd jest bezpłatny, jedyny warunek to posiadanie biletu na festiwal.

  Autobus będzie łatwo rozpoznawalny: przód i tył pojazdu został oklejony na zielono, czyli w barwy Open’er Festival, a na bokach autobusu znalazł się napis "Gdańsk - Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat".

  Autobus kursować będzie co dwie godziny z przystanku "Dworzec Główny" (przy Kinie Krewetka). Pierwszy kurs o godz. 14.00. Ostatni o 2.00. Na trasie Gdańsk-Gdynia autobus nie zatrzymuje się. Linia kursować będzie wahadłowo. Ostatni autobus z Babich Dołów do Gdańska odjedzie o godz. 4.00. W drodze powrotnej przewidziano dwa przystanki dla wysiadających: "Oliwa Pętla" oraz "Wrzeszcz" (przy Manhattanie).

  Miasto zwane Open’er


  Miasteczko festiwalowe to samowystarczalny mikroświat, w którym znajdziemy właściwie wszystko: 3 strefy gastronomiczne z uwzględnieniem kuchni wegetariańskiej, sklep festiwalowy z pamiątkami typu koszulki, ale i bardziej przydatnymi towarami, np. płaszczami przeciwdeszczowymi, bankomaty całodobowe, kafejkę internetową, kino letnie Cinema City, toalety, umywalki. Organizatorzy przygotowali także platformę dla osób niepełnosprawnych z widokiem na scenę główną.

  Środkiem płatniczym na terenie festiwalu są bony towarowe o wartości 3 zł. Można je kupić wyłącznie na terenie festiwalu w kasach festiwalowych.

  Program festiwalu


  Piątek
  Scena główna: g. 19.00 - Muchy, g. 21.00 - Editors, g. 23.00 - The Raconteurs, g. 01.00 - Roisin Murphy
  Scena World: g. 20.30 - Natu, g. 22.30 - Devotchka, g. 00.30 - DJ Vadim
  Namiot: g. 17.00 - L’Stadt, g. 18.30 - Mitch & Mitch Big Band, g. 20.00 - Muzykoterapia, g. 22.00 - The Cribs, g. 00.00 - FischerSpooner, g. 2.00 - Fujiya & Miyagi
  Scena młodych talentów: g. 16.00 - Kleiber, g. 17.00 - Kolorofon, g. 18.00 - Ziemianie, g. 19.00 - Biff, g. 20.00 - Pornohagen
  Alter Stage: g. 16.00 - projekcja filmu, g. 18.00 - Troitsa, g. 19.30 - projekcja filmu, g. 21.30 - Hati, g. 23.00 - projekcja filmu

  Sobota
  Scena główna: g. 19.00 - Erykah Badu, g. 21.00 - Interpol, g. 23.00 - Jay-Z, g. 1.00 - Cool Kids of Death
  Scena World: g. 20.30 - Karimski Club, g. 22.30 - Gentleman, g. 00.30 - Masala Soundsystem
  Namiot: g. 17.00 - Rotofobia, g. 18.30 - Loco Star, g. 20.00 - Maria Peszek, g. 22.00 - CocoRosie, g. 00.00 - Sex Pistols, g. 2.00 - Everything Is Made in China
  Scena młodych talentów: g. 16.00 - Radio Bagdad, g. 17.00 - Sekend Hend, g. 18.00 - New York Crasnals, g. 20.00 - California Stories Uncovered
  Alter Stage: g. 16.00 - projekcja filmu, g. 18.00 - Alamut, g. 19.30 - projekcja filmu, g. 21.30 - Tymański Yass Ensemble, g. 23.00 - projekcja filmu

  Niedziela
  Scena główna: g. 19.00 - Lao Che, g. 21.00 - Goldfrapp, g. 23.00 - Massive Attack, g. 1.00 - The Chemical Brothers
  Scena World: g. 20.30 - Vavamuffin, g. 00.30 - Żywiołak
  Namiot: g. 17.00 - Hatifnats, g. 18.30 - Benzyna, g. 20.00 - Kobiety, g. 22.00 - Oszibarack, g. 00.00 - Ścianka
  Scena młodych talentów: g. 16.00 - Setting the Woods on Fire, g. 17.00 - Gasoline, g. 18.00 - Bajzel, g. 19.00 - Dav Intergalactic, g. 20.00 - Polpo Motel
  Alter Stage: g. 16.00 - projekcja filmu, g. 18.00 - Echo TM, g. 19.30 - projekcja filmu, 21.30 RH+, 23.00 film, 1.00 C. H. District

  Karnety: 269 zł. Bilety jednodniowe: 140 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo