reklama

Rumia: Rozwój miasta wciąż bez planu

RedakcjaZaktualizowano 
Tak miałaby wyglądać siedziba magistratu u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dąbrowskiego
Tak miałaby wyglądać siedziba magistratu u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dąbrowskiego Materiały promocyjne
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Rumi podjęto pierwszą próbę uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

Dokumentu przedstawiającego plany polityki przestrzennej Rumi uchwalić się jednak tym razem nie udało.

Kością niezgody pomiędzy władzami miasta a Radą Miejską było pięć zapisów, z których najwięcej emocji wywołało wariantowanie trzech lokalizacji nowego ratusza.

Jako miejsca przeznaczone pod usługi publiczne, a więc np. pod siedzibę nowego ratusza, wskazano rejon ul. Chełmińskiej, teren, na którym znajduje się dotychczasowa siedziba magistratu oraz obszar przy skrzyżowaniu ulic Starowiejskiej i Dąbrowskiego.

- W studium ma zostać jednoznacznie określone, iż ratusz ma powstać u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dąbrowskiego - stwierdził Witold Reclaf, przewodniczący Rady Miejskiej Rumi.

- Przecież wariantowanie nie oznacza, że ratusz tam nie powstanie. Zresztą tego nawet nie ma jak w studium zapisać. Jego zadaniem jest wskazanie miejsc rozwoju, a nie określenie, co ma się konkretnie w danym miejscu znajdować - ripostowała Elżbieta Rogala - Kończak, burmistrz Rumi.

Radni nie zgodzili się także na zlokalizowanie na terenach nieużywanych stawów rybnych na Szmelcie zbiornika retencyjnego oraz na powstanie budynku wielorodzinnego w centrum miasta.

W takiej sytuacji burmistrz miasta postanowiła wycofać uchwałę dotyczącą studium z porządku obrad. - Negocjacje odnośnie spornych punktów przeprowadzone zostaną jeszcze w tym miesiącu i jeśli uda nam się znaleźć konsensus, projekt studium znajdzie się w porządku obrad kolejnej sesji Rady Miejskiej - zapowiada Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi.

W projekcie studium znajdują się zapisy, zgodnie z którymi pod zabudowę mieszkalną przeznaczone zostaną przede wszystkim tereny przy granicy z Redą, głównie w rejonie ul. Kosynierów.
Na potrzeby przemysłu wskazano natomiast przede wszystkim tereny po wschodniej stronie ul. Pomorskiej. Decydujący wpływ na zlokalizowanie tam strefy przemysłowej ma bliskość bocznicy kolejowej.

Z kolei w Starej Rumi ma zostać uporządkowana zabudowa, głównie handlowa. Kramy, kramiki, sklepiki czy też małe zakłady, jeśli nie znikną, to mają zostać przynajmniej "zebrane" w jednym miejscu. Uporządkowana ma zostać także gospodarka terenami w strefach podziemnych ujęć wody, które podlegają rygorystycznym obostrzeniom technicznym.

Warto wspomnieć, że projekt studium miał trafić pod obrady radnych już na przełomie 2008 i 2009 roku. Zgodnie z nową ustawą nakazującą dostosowanie wszystkich planów technicznych do norm unijnych, jego przygotowanie opóźniło się jednak o kilka miesięcy.

Lokalizacja nowego ratusza najważniejsza

Przygotowania do budowy nowego ratusza miejskiego rozpoczęły się w 2006 roku.
Wybudowanie magistratu z prawdziwego zdarzenia, który spełniałby także wiele innych funkcji, było jedną z głównych obietnic wyborczych zwycięskich partii w ostatnich wyborach samorządowych. Ambitne plany zakładały, iż nowy ratusz, zlokalizowany u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dąbrowskiego, powstanie do końca kadencji, czyli jeszcze w 2010 roku.

Z różnych przyczyn, głównie proceduralnych, już teraz wiadomo, iż nowa siedziba władz miejskich nie tyle nie powstanie w przyszłym roku, ile nie rozpoczną się w 2010 roku nawet właściwe prace budowlane.

W trakcie przygotowania inwestycji burmistrz miasta zleciła grupie urbanistów i architektów wskazanie najlepszego, z trzech zaproponowanych, miejsca dla nowego ratusza. Najwyżej oceniono miejsce, w którym znajduje się dotychczasowa siedziba Urzędu Miasta. Opinia urbanistów i architektów nie znalazła jednak uznania w oczach radnych, którzy są zdecydowani, aby ratusz powstał przy ul. Starowiejskiej.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie