MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rumia: Radni nie są zgodni w sprawie przystąpienia do metropolii

Marcin Lange
Niewykluczone, że kwestia ewentualnego przystąpienia (bądź nie) Rumi do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego wywoła konflikt w większościowej koalicji PO i Gospodarności w Radzie Miejskiej Rumi.

- Obawiam się tego, ale wierzę, że radni dadzą się przekonać, iż GOM nie jest korzystny dla miasta - mówi Elżbieta Rogala-Kończak, burmistrz Rumi, która twierdzi, iż przystąpienie do GOM w obecnej formie nie byłoby dla miasta dobre. - Wciąż brakuje konkretów. Jeśli mamy przeznaczyć na to środki, to musimy znać cel. Na razie się obawiam, że korzyści z tego będzie miał głównie Gdańsk. I to naszym kosztem.

Jacek Karnowski: Metropolia rozbija się o ambicje

Innego zdania jest natomiast część radnych PO.
- Uważam, że przystąpienie Rumi do GOM pozwoli rozwiązać wiele problemów, m. in. komunikacyjnych, i to w kontekście całego województwa. To motor napędowy do zrobienia pozytywnych zmian. Nie ma na co czekać, trzeba działać i wprowadzić GOM w życie. Dobry przykład dał choćby Poznań, gdzie podobne stowarzyszenie z powodzeniem funkcjonuje - twierdzi Michał Pasieczny, radny PO w RMR.

- GOM, wbrew twierdzeniom niektórych i mimo swoich pewnych wad, to dobre rozwiązanie dla Rumi - wtóruje mu Ariel Sinicki (PO).

W tej sytuacji możliwe jest więc, iż część radnych PO na najbliższej sesji Rady Miejskiej złoży wniosek o przystąpienie gminy do GOM. Ale - żeby wniosek przeszedł - poparcia szukać musieliby wśród opozycji.

Wszystko na temat:GDAŃSKI OBSZAR METROPOLITALNY

- Idea jest słuszna, tyle że na razie jest to puste hasło, nie- poparte żadnymi konkretami. Przed GOM jednak nie uciekniemy, bo wcześniej czy później temat i tak powróci - mówi Florian Mosa, szef opozycyjnego klubu radnych PiS w RMR. - Nie wykluczamy jednak rozmów na ten temat czy to z PO, czy z kimś innym - dodaje.

- Formalnego stanowiska w tej sprawie nie zajęliśmy. Kwestia jest otwarta - mówi z kolei Kazimierz Klawiter, szef także opozycyjnej Samorządności. - A w sprawach kluczowych, jak np. GOM, powinniśmy działać ponad podziałami.

Decyzję o przystąpieniu do GOM podjęli już radni powiatu wejherowskiego. Miasto Wejherowo pomysł natomiast odrzuciło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki