MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rumia: Prokuratura sprawdza działki, na których stoi stacja paliw

Dariusz Chabior
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zajmuje się sprawą bezprzetargowego zbycia w 2005 roku przez Urząd Miasta Rumi działek przy ul. Sobieskiego, na których działa stacja paliw. Sprawa była już głośna. Ostatnio, tuż przed wyborami samorządowymi, zwrócili na nią uwagę radni ustępującej Rady Miejskiej. Przedstawili wtedy dokumenty z kontroli NIK.

Działki sprzedano w 2005 roku. Od gminy kupiła je firma spoza Trójmiasta, która następnie sprzedała je koncernowi paliwowemu. Transakcja budziła wątpliwości niektórych radnych. Ale zarówno przeprowadzone wówczas w Urzędzie Miasta kontrole NIK, jak i działania prokuratury w Wejherowie kończyły się pozytywnie dla urzędu.

Tymczasem w dokumentach NIK, które w listopadzie 2010 roku przedstawili radni, pojawiają się stwierdzenia, że zbycie działek można uznać za działanie niegospodarne. Według kontrolerów, sprzedano je za kwotę o 310 352 zł za niską.

**

Raport NIK: Burmistrz Rumi popełniła niegospodarność

**

Już w ubiegłym roku radni ponownie chcieli, by sprawę zbadała prokuratura. Doszło do tego dopiero teraz. - Prowadzący sprawę skierował zapytanie do burmistrz Rumi, czy ta chce, aby prokuratura wystąpiła do nabywcy działki o zwrot niedopłaty - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Rumia: Czy miasto straciło 300 tysięcy złotych?

- Mając na uwadze zabezpieczenie interesu gminy, po konsultacjach z prawnikami, nie wyraziłam zgody na podejmowanie sprawy przeciwko nabywcy gruntu, na którym stanęła stacja paliw - mówi burmistrz Elżbieta Rogala-Kończak.

- Odpowiedź od pani burmistrz Rumi otrzymałem. Teraz będę musiał się zastanowić, jakie dalsze kroki można podjąć w tej sprawie - informuje prokurator Jacek Pilch z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Z właścicielem firmy, która kupiła od gminy działkę, nie udało się nam skontaktować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki