- Skontaktował się ze mną konsulat Niemiec z pytaniem o to, czy będę chciała się spotkać z panią Steinbach - mówi Elżbieta Rogala-Kończak. - Jeżeli pani Steinbach zechce oddać hołd poległym Polakom, to tak. To jest warunek, żebyśmy w ogóle się spotkały.
Propozycja burmistrz Rumi jest następująca: Poniedziałek, godz. 12.30, wspólne złożenie kwiatów na tzw. starym cmentarzu w Rumi, gdzie pochowano żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w obronie Kępy Oksywskiej i Rumi. Jeśli Steinbach to zrobi, wówczas Elżbieta Rogala-Kończak zaprasza na "15-20-minutową rozmowę" w Domu Kultury.
Erika Steinbach odwiedzi Rumię - miasto, w którym się urodziła
- Jak rozumiem, pani Erika Steinbach chce podziękować mieszkańcom Rumi za pomoc w ucieczce przed Armią Czerwoną, bo przecież nikt jej stąd nie wypędzał - stwierdziła burmistrz Rumi.
Propozycja została wysłana wczoraj. Dziś Elżbieta Rogala-Kończak czeka na odpowiedź z konsulatu. Tymczasem w ostrych słowach wizytę Eriki Steinbach krytykuje senator PiS z Pomorza, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, która pełni również funkcję prezesa Powiernictwa Polskiego. - Wizyta Eriki Steinbach to jest bardzo brzydka prowokacja - komentuje sprawę senator. - Ta osoba powinna być uznana za persona non grata, nie tylko w Rumi czy Gdyni, ale w całej Polsce. Należy pamiętać, co mówiła o Polakach, jak oskarżała nas o ludobójstwo.
Senator PiS przypomina słowa prezes Związku Wypędzonych, jakie padły na jednym z zamkniętych posiedzeń niemieckiej chadecji we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas Erika Steinbach, stając w obronie autora publikacji, w której relatywizował odpowiedzialność Niemców za wybuch drugiej wojny światowej, stwierdziła, że "Polacy pierwsi mobilizowali się do wojny". Część komentatorów odebrała to jako sugestię, że to Polacy mieli wywołać wojnę.
- Ta pani ewidentnie psuje stosunki polsko-niemieckie - mówi Arciszewska - Mielewczyk. I dodaje: - Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy będziemy reagować na tę prowokację. Nie chcemy jej robić reklamy, ale z drugiej strony... Jeszcze decyzja w tej sprawie nie zapadła.
Dwudniowa wizyta Steinbach w Polsce obejmuje również spotkanie z przedstawicielami mniejszości niemieckiej i odwiedziny mogił w Piaśnicy, gdzie Niemcy w 1939 roku wymordowali kilkanaście tysięcy ludzi, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza. W Gdyni Steinbach ma złożyć wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary zatopienia w 1945 r. niemieckich statków pasażerskich - Wilhelm Gustloff, Steuben i Goya.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Ujawniono przyczynę śmierci młodego gwiazdora. "Śmiertelna kombinacja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Poniżający cios. Atak Ukraińców na bazę pod Moskwą wywołał panikę na Kremlu
- Przepis na stworzenie nowego życia istnieje! To zrewolucjonizuje badanie kosmosu?