18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Rumia: Absolutorium dla burmistrza

Tomasz Modzelewski
Elżbieta Rogala-Kończak
Elżbieta Rogala-Kończak T. Bołt
Udostępnij:
Po raz pierwszy od kilku lat Elżbieta Rogala-Kończak, burmistrz Rumi, otrzymała absolutorium. W poprzedniej kadencji - za wyjątkiem pierwszego roku urzędowania - ocena była niezmiennie negatywna.

Przyczynami - według słów radnych - było niewykonywanie zaplanowanych dochodów i wydatków. A jeśli te drugie były już powiększane, to przez zwiększanie deficytu budżetowego. W odpowiedzi radni słyszeli, że to oni przeszkadzają w sprawnym zarządzaniu miastem.

Sytuacja zmieniła się diametralnie po ostatnich wyborach, bowiem obecnie większość mają kluby Gospodarność, z której wywodzi się burmistrz, i Platforma Obywatelska. Ci radni poparli w głosowaniu panią burmistrz, opozycyjne kluby Samorządność i PiS były przeciw udzieleniu absolutorium.
- To był rok dwóch budżetów; pierwszego, uchwalonego w styczniu, oraz drugiego, uchwalonego w grudniu - tłumaczy Janusz Wolański z Samorządności. - Pierwszy budżet, przygotowany przez panią burmistrz i zmodyfikowany przez Radę Miejską, uwzględniał budowę dróg i kolektora burzowego oraz projektowanie centrum. 20 grudnia burmistrz i jej koalicja zmniejszyły dochody o 14 mln zł, a wydatki o 13 mln zł. Stosując ten księgowy zabieg, uciekła od zrealizowania planu ze stycznia. Do tego nie wykonała szeregu ważnych dla miasta inwestycji - zaznacza.

Obecna koalicja większościowa, będąca opozycją w poprzedniej kadencji, odpowiada, że były to wirtualne plany.

- W istniejących uwarunkowaniach wykonanie było możliwie największe - mówi Józef Chmielewski, szef klubu PO w Radzie Miejskiej. - Przed wprowadzeniem zmian wysokość dochodów i wydatków była nierealna. Dopiero obecna koalicja sprowadziła ten budżet na ziemię.

- Bardzo chciałam wykonać wszystkie inwestycje, ale niestety nie było na to środków finansowych - tłumaczy sama Elżbieta Rogala-Kończak. - Mimo to mamy bardzo dobrą sytuację, cały czas możemy brać kredyty, a od czasu, kiedy jestem burmistrzem, żadna pozyskana w ten sposób złotówka nie została wydana na inny cel niż inwestycje.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu. W jego ostatecznej wersji miasto miało 97 mln zł dochodów, a wykonanie wyniosło 101 procent planu oraz 109 mln zł wydatków, z których zrealizowano 92 procent. Dług publiczny na koniec roku wyniósł 49 mln zł.

Czytaj także:

Gdańsk: Absolutorium dla Pawła Adamowicza
Gdynia: Absolutorium dla Szczurka bez zapowiadanego sprzeciwu
Jacek Karnowski ma absolutorium
Słupsk: Wniosek o odmówienie absolutorium prezydentowi Słupska odrzucony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie