Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Sprawiedliwości Społecznej protestował przed siedzibą LPP w 10. rocznicę katastrofy w szwalni Rana Plaza | ZDJĘCIA

Michał Karcz
Michał Karcz
10 rocznica tragedii w szwalni Rana Plaza w Bangladeszu. Ruch Sprawiedliwości Społecznej zorganizował demonstrację
10 rocznica tragedii w szwalni Rana Plaza w Bangladeszu. Ruch Sprawiedliwości Społecznej zorganizował demonstrację Jakub Steinborn
Ruch Sprawiedliwości Społecznej zorganizował demonstrację przed siedzibą LPP w Gdańsku, na ulicy Łąkowej. W poniedziałkowe popołudnie 24.04. 2023 r., zebrani przypomnieli, że dokładnie 10 lat temu w szwalni Rana Plaza w Bangladeszu doszło do katastrofy budowlanej. Z usług fabryki, gdzie szyto odzież, korzystała również gdańska spółka.

Ruch Sprawiedliwości społecznej przed siedzibą LPP w Gdańsku

W 24.04.2013 r. w miejscowości Szabhar, w Bangladeszu doszło do katastrofy budowlanej. Pod gruzami zginęło 1127 osób, a ponad 2500 tysiąca zostało rannych.

10 lat później w Gdańsku przed siedzibą LPP na ulicy Łąkowej zebrali się demonstranci, którzy chcieli przypomnieć o tym, co wydarzyło się w kompleksie Rana Plaza. W budynku, który się zawalił, były szyte ubrania dla firm odzieżowych z Europy. W trakcie śledztwa wykryto, że część z produktów powstawała na zamówienie gdańskiej spółki LPP.

10. rocznica katastrofy w Rena Plaza. Protest przed siedzibą LPP

Ruch Sprawiedliwości Społecznej sprzeciwia się warunkom pracy, jakie panują w azjatyckich fabrykach. Podczas demonstracji przed siedzibą LPP jego przedstawiciele wspominali o łamanych prawach pracowniczych ludzi, którzy są zatrudnieni w podobnych miejscach. Ponadto wskazali, że tak działający system gospodarczy odpowiada za łamanie praw człowieka. Ponad 80% ofiar katastrofy w szwalni Rena Plaza to kobiety.

Wspomniano też o zmianach klimatycznych. Sposób, w jaki produkowana jest odzież na masową skalę, źle wpływa na środowisko. Podczas wystąpień został wspomniany też ten problem.

Po katastrofie budowlanej w Rena Plaza właściciele firm zdecydowali przeprowadzić inspekcje fabryk. Według danych ponad 1600 obiektów nie spełniało wymaganych norm bezpieczeństwa. Każdy z tych zakładów przeszedł obowiązkowy remont na podstawie porozumienia Bangladesh Acord on Fire Safety.

CZYTAJ TEŻ: Wypadek z udziałem motocyklisty na trasie Brachlewo-Mątki. 43-letni motocyklista chciał uniknąć zderzenia z leśną zwierzyną [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki