MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozwój w kierunku Smart Port Gdynia - prace projektowe nad systemem zarządzania ruchem samochodów ciężarowych

MT
Zapewnienie płynnego dostępu drogowego oraz terminowość dostarczania i odwozu ładunków są niezbędne dla dalszego rozwoju Portu Gdynia. Jest to wyzwanie, którego podjął się Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. realizując projekt pn. „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia”.

Prognozy wzrostu obrotu towarowego w Porcie Gdynia wskazują na prawie dwukrotny wzrost przeładunku towarów w perspektywie najbliższych 10 lat. Zapewnienie płynnego dostępu drogowego do Portu Gdynia oraz terminowość dostarczania i odwozu ładunków jest warunkiem aktywnego uczestnictwa portu w obsłudze ładunków w korytarzu sieci transportowej TEN-T Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie oraz w globalnych łańcuchach dostaw (Azja - Europa i Ameryka, Europa Środkowa i Wschodnia – Europa Zachodnia i Skandynawia).

Obecnie ruch drogowy w Porcie Gdynia osiąga okresowo stan nasycenia w istniejącej sieci dróg. W perspektywie dalszego rozwoju obrotu towarowego kluczowe są działania niwelujące powstawanie kolejek samochodów ciężarowych przed wjazdami na terminale i na drogach dojazdowych w mieście Gdynia. Inteligentne zarządzanie ciężarowym transportem drogowym, zgodnie z potrzebami przeładunkowych terminali w porcie, wpłynie pozytywnie na efektywność i wydajność pracy terminali, eliminację kolejek na drogach dojazdowych oraz skrócenie czasu rozładunku i załadunku statków.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. rozpoczął realizację projektu pn. „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia”. Jest to pierwszy projekt Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., który otrzymał dofinansowanie ze środków instrumentu finansowego CEF Transport 2018 „Łącząc Europę”.

Projekt jest kontynuacją prac nad wdrożeniem inteligentnego systemu sterowania ruchem samochodów ciężarowych. Konieczność zastosowania w Porcie Gdynia nowoczesnego systemu integrującego dane o ruchu drogowym jest bezpośrednim rezultatem przeprowadzonych analiz w ramach koncepcji, która została opracowana na zlecenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. jako partnera projektu TENTacle.

Zadaniem inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia będzie synchronizacja czasowa dojazdu samochodów ciężarowych do portu z ich zaplanowaną obsługą w terminalach oraz według zatwierdzonych przez terminale e-awizacji.

W zintegrowanym systemie sterowania ruchem uwzględnione będą dane o nasyceniu ruchem drogowym w sieci dróg dojazdowych, czasach przejazdu oraz informacje o transporcie morskim i kolejowym. Wynikiem będzie optymalne rozśrodkowanie ruchu i zarządzanie sparametryzowaną przestrzenią parkingową.

Na obecnym etapie, opracowywane jest wstępne studium wykonalności, a w niedługim czasie dokumentacja projektowa, która ma obejmować integrację trzech systemów: informatycznych i teletechnicznych – e-awizacji przeładunku w terminalach, zarządzania wspólną przestrzenią parkingową portu oraz inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym na drogach wewnętrznych i dojazdowych portu. Co istotne ten ostatni będzie zintegrowany z systemem ITS Trójmiasta – TRISTAR.

Przy realizacji projektu, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ściśle współpracuje z wieloletnimi partnerami, operatorami terminali działających na terenie Portu Gdynia - między innymi z Bałtyckim Terminalem Kontenerowym Sp.z o.o., Gdynia Container Terminal S.A., Bałtyckim Terminalem Zbożowym Sp.z o.o., HES Gdynia Bulk Terminal Sp.z o.o., SPEED Sp.z o.o., OT Port Gdynia Sp.z o.o. oraz Zarządem Dróg i Zieleni Miasta Gdyni. Dzięki stałej konsultacji prac, projekt systemu ma spełniać wymogi operacyjne oraz odpowiadać realnym potrzebom przyszłych użytkowników.

Planowany termin zakończenia projektu „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia” to kwiecień 2022 roku.

Projekt „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Rozwój w kierunku Smart Port Gdynia - prace projektowe nad systemem zarządzania ruchem samochodów ciężarowych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki