reklama

Rozwój poprzez nowe produkty, usługi, technologie

Materiał InformacyjnyZaktualizowano 
Mikro-, małe i średnie firmy czasem napotykają na bariery hamujące dalszy wzrost. Szansą ich przełamania mogą być dotacje lub preferencyjne pożyczki finansowane z Funduszy Europejskich w ramach pomorskiego regionalnego programu. Na podstawowe inwestycje przeznaczone będą pożyczki. Dla bardziej ambitnych inwestycji przeznaczone będą dotacje w konkursie „Inwestycje profilowane”. Pierwszy konkurs w tym roku już się odbył. W drugim naborze wniosków, który zostanie ogłoszony pod koniec 2016 r., do wykorzystania będzie prawie 65,6 mln zł.

Jakie działania można sfinansować z dotacji? Takie, których rezultatem będzie poszerzenie rynków zbytu, wprowadzenie nowego produktu lub usługi albo znacząca poprawa ich jakości, cyfryzacja procesów, modernizacja produkcji, m.in. poprzez podniesienie efektywności wykorzystania energii. Istotny jest także efekt w postaci zmniejszenia zużycia materiałów przy produkcji oraz kosztów transportu.

Można będzie zatem pozyskać fundusze m.in. na budowę, rozbudowę obiektów, instalacji, urządzeń, unowocześnienie parku maszynowego, rozszerzenie kanałów komunikacyjnych w samej firmie i z jej otoczeniem oraz kontrahentami, wdrożenie nowych systemów zarządzania nie tylko produkcją i jakością, ale także innymi procesami, jak np. zarządzaniem środowiskowym.

Dla projektów, które polegają na poszerzeniu rynku, wprowadzeniu nowych produktów lub usług albo znaczącej poprawie ich jakości, warunkiem uzyskania wsparcia jest wpisywanie się ich zakresu w tzw. inteligentne specjalizacje regionu. A na Pomorzu są to: technologie morskie i portowo-logistyczne; technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie; technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie; technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się.

Ważną preferencją przy ocenie wniosków jest partnerstwo. Pożądane są projekty realizowane w ramach współpracy między przedsiębiorstwami nakierowane na rozwój kooperacji opartej na innowacyjnych pomysłach i technologiach.
O dotacje pomorskie firmy, od mikro- do średnich, będą mogły zawalczyć w ramach postępowania konkursowego. Ogłoszenie naboru planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

Komentarz eksperta
AGNIESZKA SURUDO, ZCA DYR. DEP. PROGRAMÓW REGIONALNYCH URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJ. POMORSKIEGO:

Wsparcie w konkursie „Inwestycje profilowane” jest skierowane do przedsiębiorców nastawionych na rozwój. Których inwestycje znacznie wykraczają poza schemat „prostych inwestycji” (takie będą finansowane przez środki unijne wyłącznie w formie preferencyjnej pożyczki). W formie dotacji wspierane będą działania takie jak: poszerzenie rynków zbytu, wprowadzenie nowych produktów lub usług albo znacząca poprawa ich jakości, zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, działania ekoefektywne polegające na redukcji wodo-, surowco-, materiało-, transporto- i energochłonności w procesach produkcyjnych.

Istotną preferencję w konkursie „Inwestycje profilowane” zyskają ci przedsiębiorcy, których inwestycje będą kontynuacją projektów sfinansowanych w konkursie „Ekspansja przez innowacje”. Zatem dodatkowe punkty przy ocenie otrzymają projekty polegające na wprowadzeniu do działalności gospodarczej nowego, innowacyjnego produktu powstałego w wyniku realizacji projektu wspartego w konkursie „Ekspansja przez innowacje”. Inne ważne limity w konkursie „Inwestycje profilowane” to: 2 mln zł – maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych, 55 proc. –_maksymalna wartość dofinansowania w przypadku mikroprzedsiębiorców, oraz 45_proc. – w przypadku małych i średnich firm. Koszty w ramach pomocy de minimis mogą być finansowane do 50 proc. wartości. Inwestycja musi zostać zrealizowana na terenie województwa pomorskiego.

Więcej o funduszach dla firm, o których piszemy w tym odcinku:
www.rpo.pomorskie.eu

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie