Rozwód to gigantyczny stres. Jak sobie z nim poradzić?

Agnieszka Kujawska
123rf
Udostępnij:
Według Skali stresu Holmesa i Rahe’a, uznanych psychiatrów, rozwód jest drugim najbardziej stresującym wydarzeniem w życiu człowieka. Niżej na tej skali znajdują się między innymi śmierć bliskiego członka rodziny, ciężka choroba, wypadek czy pobyt w więzieniu. Jednocześnie to wciąż proces, przez który decydujemy się przejść sami, bez odpowiedniego wsparcia specjalistów.

Brytyjski psychiatra i psycholog John Bowlby wyjaśnia, że tak duży poziom stresu przy rozwodzie bierze się z biologicznej potrzeby człowieka do zawierania więzi z innymi ludźmi. Tego typu relacje, wypełnione emocjami, pozwalają nam stworzyć bezpieczne miejsce, do którego możemy wracać w trudniejszych momentach, by uzyskać wsparcie i poczucie komfortu.

Zerwanie takiej relacji, podjęcie decyzji o dużej zmianie, jak rozwód, umieszcza nas na ścieżce do nieznanego. To nie jest środowisko, które pozwala nam poczuć się pewnie i spokojnie. Mimo to rozwód nieraz jest jedynym możliwym wyborem – stresujący czas w pewnym momencie minie i każdy z małżonków będzie mógł rozpocząć nowe życie.

Wpływ pandemii

Odporności psychicznej nie poprawiała pandemia koronawirusa, która rozpoczęła się pod koniec 2019 roku oraz wprowadzony w jej efekcie lockdown. Wiele osób po raz pierwszy w życiu zaczęło pracować z domów. Sara Russel, która jest certyfikowanym coachem ds. związków, podkreśla, że pandemia wywróciła do góry nogami rytm naszych codziennych żyć, zabierając możliwość odpoczynku od drugiej połówki.

Wpływ pandemii na związki jest widoczny w statystykach. Jak możemy przeczytać w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło 38 662 spraw o rozwód. To dane za pierwsze półrocze 2021 roku. To więcej niemal o 14% w porównaniu do pierwszego półrocza 2020 r., kiedy wniesiono 34 051 spraw. W pierwszym półroczu 2021 r. rozwód uzyskało prawie 32 tysiące par małżeńskich, co jest liczbą o ok. 8 tysięcy wyższą niż w analogicznym okresie 2020 r.

- W naszej kancelarii obserwujemy wiele rozwodów wywołanych „wypaleniem” relacji w trakcie lockdownu – mówi adwokat Beata Sawińska z gdyńskiej Kancelarii Butny. – Zauważamy również zwiększoną liczbę rozwodów wśród par, w których jedna osoba pracuje za granicą. Wydaje się, że długie okresy rozłąki, nawet w dobie popularności środków komunikowania się na odległość, w wielu przypadkach nie sprzyjają trwałości związku. Istotny jest także brak bieżącego wsparcia partnera, który na stałe wykonuje wszystkie obowiązki domowe, zajmuje się dziećmi, a ponadto zazwyczaj sam także wykonuje pracę zawodową – podkreśla.

Kwestie sporne

Niestety stres związany z rozwodem często jest potęgowany różnymi komplikacjami w sytuacji, zwłaszcza, gdy nie odbywa się on w obopólnej zgodzie. Mowa tu głównie o takich kwestiach jak opieka nad dzieckiem, wysokość alimentów czy podział majątku. Tak złożone kwestie często wymagają dłuższego procesu opierającego się na zebranym materiale dowodowym, analizie dokumentów, zeznaniach świadków. Sąd w takim postępowaniu nie ocenia procentowo czy ułamkowo winy każdego z małżonków. Jeśli ustali, że w postępowaniu drugiego małżonka także występowały jakieś nieprawidłowości, orzeknie rozwód z winy obu stron. To z kolei często skutkuje wniesieniem apelacji przez osobę niezadowoloną z wyroku. Rozwód w takich sytuacjach może się wydłużyć nawet do 2 lat (lub więcej).

- Jedną z głównych osi sporu są kwestie miejsca pobytu dzieci, czyli przy którym rodzicu będą one mieszkać na stałe, a także zakres kontaktów z dziećmi i władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Niektórzy klienci chcieliby sprawować nad dziećmi opiekę naprzemienną, ale trzeba mieć świadomość, że sąd orzeknie o niej tylko wtedy, gdy współpraca rodziców w kwestiach dotyczących dzieci jest bez zarzutu i są oni w stanie się porozumieć i podejmować wspólnie wszystkie istotne decyzje w sprawach dzieci – wyjaśnia mec. Beata Sawińska. – Ważne jest także, by jeden i drugi rodzic wprowadzał te same reguły w okresach, kiedy dziecko u niego przebywa, np. w kwestiach pory, o której dziecko chodzi spać, ile czasu spędza przy komputerze itp.

Wszystkie komplikacje, zwłaszcza w sytuacji, kiedy jesteśmy z małżonkiem w sporze, generują olbrzymie ilości stresu. To niezwykle istotne, by mieć kontrolę nad szczegółami tego prawdopodobnie najważniejszego w życiu procesu. Warto rozważyć wsparcie psychologiczne – terapia może okazać się kluczowa dla poprawy samopoczucia. Dobrze jest też przygotować się do procesu wraz z ekspertem.

- W kancelarii zawsze przed rozprawą, na której ma być przesłuchanie stron, spotykamy się z naszym klientem, omawiamy, jak przebiega taka rozprawa, jakich pytań należy się spodziewać. Wyjaśniamy wątpliwości klienta – mówi Beata Sawińska. – Należy też wiedzieć, że od rozpoczęcia pandemii wprowadzono dodatkowe wymagania. Przed wpuszczeniem do budynku sądu zwykle należy okazać pracownikowi ochrony zawiadomienie lub wezwanie na rozprawę. Zachęcam także do przybycia na miejsce chwilę wcześniej, aby mieć czas na znalezienie właściwej sali w plątaninie sądowych korytarzy – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie