Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwieszono specjalne budki dla nietoperzy. Niestety kilka z nich zniszczyły dzięcioły

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Nietoperze stanowią około 25 % wszystkich gatunków ssaków występujących w Polsce i ze względu na swoją dietę pełnią jedną z najważniejszych funkcji w zachowaniu równowagi przyrodniczej. Niestety są zarazem jedną z najbardziej zagrożonych grup ssaków.

Rozwój cywilizacji i niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku – chemizacja, zmniejszanie się bazy pokarmowej, ubywanie naturalnych schronień – sprawiły, że liczebność populacji wielu gatunków poważnie zmalała, a wiele z nich jest zagrożona wyginięciem.

We Wdzydzkim Parku Krajobrazowym jak do tej pory stwierdzono występowanie 11 gatunków tych zwierząt ( w Polsce 26 ), a jednym z głównych elementów czynnej ochrony nietoperzy jest rozwieszanie specjalnych budek oraz późniejszy ich monitoring i czyszczenie.

Dwie ostatnie czynności pracownicy Parku zwyczajowo przeprowadzają w okresie wakacyjnym i tak też było w tym roku. Sprawdzono 17 powierzchni, każda składająca się od 6 do nawet ponad 20 schronów. Ze wstępnych podliczeń wynika, że stopień ich wykorzystania przez nietoperze sięga 85%.

Gatunkiem dominującym był karlik większy, dalej borowiec wielki, karlik malutki, nocek Natterera, nocek duży i gacek brunatny.

Niestety kilka budek zostało rozkutych przez dzięcioły i z biegiem lat uległy naturalnemu wyeksploatowaniu. Część schronów została zaadoptowana przez osy, a jedna nawet przez pszczoły. W 3 oprócz śladów obecności nietoperzy znaleziono gniazda ptaków, najprawdopodobniej modraszki. Jak widać zapotrzebowanie na schronienia zastępcze jest duże i obejmujące różne grupy zwierząt, nie tylko nietoperze.

Fot. Wdzydzki Park Krajobrazowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki