Rozwiązania wodne dla gospodarki. II Międzynarodowa Konferencja "Tydzień Wody"

Artur Osak
Anna Arent
Udostępnij:
Już w 2050 r. znaczna większość ludzkiej populacji będzie mieszkać w miastach. W obliczu coraz większej urbanizacji świata i postępujących zmian klimatu, naukowcy i eksperci poszukiwali, na II Międzynarodowej Konferencji "Tydzień dla wody" w Amsterdamie, najlepszych rozwiązań gospodarowania wodą umożliwiający dalszy zrównoważony rozwój miast.

Miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Jeden z paneli na konferencji pt.: "Woda dla wszystkich" był poświęcony osiągnięciu tego celu już w 2015 roku. Wiąże się to z jednej strony z szybkim rozwojem technologii, która ma być używana do dostarczania wody. A z drugiej strony, rozwoju odpowiedniej prostej technologii, która jest niedroga i może być rozwijana na obszarach, w których nie ma wody.

Ważnym aspektem tych rozważań były instrumenty finansowe i zarządzanie, które muszą być zaakceptowane na odpowiednim poziomie, aby założenia projektowe zostały spełnione.

Szczególny nacisk w debatach konferencyjnych położono także na promowanie nowych partnerstw między krajami i przedsiębiorstwami. Takie sojusze pozwoliłoby w przyszłości pracować nad nowymi i wytrzymałymi technologiami do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, tworzenia nowych koncepcji planowania przestrzennego, aby wytrzymać nasilające się zjawiska pogodowe, takie jak susze i powodzie.

Zielona gospodarka

Woda odgrywa kluczową rolę w życiu, produkcji żywności czy energii, dlatego tak ważne jest najbliższej perspektywie przejście na zieloną gospodarkę. Międzynarodowy Tydzień Wody Amsterdamie był kolejnym krokiem w tym kierunku.

Konferencja została zorganizowana w Holandii, kraju który posiada rozległą wiedzę i doświadczenie w planowaniu i
ochronie tak wrażliwych obszarów jak ujścia rzek czy niziny. Ponadto wyjątkowość tego spotkania polegała na tym, że przekraczała granice między gospodarką wodną i gospodarką przybrzeżną, wodą pitną i zaopatrzenia rolnictwa, energii i wody, a także planowania przestrzennego i ścieków.

- To jest szczególnie ważne wyzwanie w regionach miejskich i deltach rzecznych, ponieważ zmiany klimatyczne będą miały ogromny wpływ na te regiony, potrzebna jest reorganizacja, należy korzystać z dostępnych - ekologicznych form do produkcji energii. Potrzeba zaangażować bardziej sektor produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie należy zmienić koncepcję planowania przestrzennego, aby wytrzymać silne zjawiska pogodowe, takie jak susze i powodzie - mówił prof. Jan Peter van der Hoek z Delft University of Technology.

- To nie będzie łatwe, ale jest to nieuniknione, biorąc pod uwagę ogromne przyszłe zapotrzebowanie na wodę, żywność i energię w regionach zurbanizowanych - dodał van der Hoek.

Water Roadshow dla Polski

Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce podjęła inicjatywę zorganizowania tzw. Water Roadshow dla przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych w Polsce. Jego celem jest przedstawienie specyficznego niderlandzkiego doświadczenia w obszarze wody.

Woda ma odnosić się do szerokiego obszaru konkretnych tematów, takich jak: gospodarki wodnej i bezpieczeństwa, ochrony przeciwpowodziowej, jakości wody, korzystanie z dróg wodnych, ale również planowania przestrzennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Rozwiązania wodne dla gospodarki. II Międzynarodowa Konferencja "Tydzień Wody" - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie