Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynamy naszą akcję "Wróć bezpiecznie ze szkoły"

Anna Werońska
M.Olivasoto
Uczniowie szkoły nr 5 w Wejherowie nie muszą już chodzić na lekcje poboczem ruchliwej drogi krajowej nr 6, bo wybudowano im chodnik, w Kościerzynie przy Zespole Szkół Publicznych nr 2 pojawił się fotoradar i ronda spowalniające ruch, a w Gdańsku przy podstawówce nr 84 - nowe przejście. Co roku akcja "Wróć bezpiecznie ze szkoły";, którą organizujemy wraz z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, przynosi ogromne efekty, ale wiele jest jeszcze do zrobienia.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie nadal walczy o to, by na krajowej "szóstce" zamontowano światła dla pieszych, a Gimnazjum nr 1 w Rumi o zamontowanie progu zwalniającego.

- Bezpieczeństwem dzieci w drodze do szkoły zajmujemy się od lat i kolejne działania są wykonywane stopniowo - zastrzega Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi.

Jak mówią eksperci, wszystkiego od razu zrobić się nie da, ale pozytywnym objawem jest to, że szkoły coraz większy nacisk kładą na zajęcia z wychowania komunikacyjnego czy tzw. wiedzy o BRD.
- Widzimy, że szkoły coraz bardziej się starają - mówi Krzysztof Chmielewski, kierownik Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Widać to chociażby wtedy, gdy uczniowie przychodzą do nas na egzaminy na kartę rowerową czy motorowerową - dodaje.

Sukces odzwierciedlają także statystyki, bo w ubiegłym roku takie uprawnienia zdobyło dwa razy więcej uczniów niż cztery lata temu. I choć w dalszym ciągu wychowanie komunikacyjne nie stanowi oddzielnego przedmiotu i jest przeprowadzane w ramach zajęć techniki lub godziny wychowawczej, nauczyciele mogą liczyć na pomoc wielu instytucji.

- Scenariusze lekcji można pobrać np. ze strony Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zdarza się też, że PORD wyposaża sale do wychowania komunikacyjnego - dodaje Chmielewski.
Policja rozdaje kolorowanki, ulotki i odblaski, a redakcja "Dziennika Bałtyckiego" płytę CD. Zbiór edukacyjnych filmów i gier dołączymy do gazety w sobotę, 10 września. Nagrania nadają się zarówno do oglądania w domu, jak i na lekcjach. Bo im ciekawsza forma przekazu, tym lepszy efekt.

- Lekcję zaczynam od krótkiego wprowadzenia, np. gry, krzyżówki lub filmu - opowiada Zofia Cieślakowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie, która wygrała konkurs na najlepszy scenariusz zajęć "Szóstka z bezpieczeństwa". - Później postawiłam na pracę zespołową, która w klasach I-III z reguły nie jest łatwa - przyznaje.

Akcja "Wróć bezpiecznie ze szkoły" zakończy się 30 września. Wówczas do wydania gazety dołączymy zaktualizowaną mapę najbardziej niebezpiecznych miejsc na pomorskich drogach.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki