Rozpoczyna się budowa osiedla Nowa Jabłoniowa w Gdańsku. To...

  Rozpoczyna się budowa osiedla Nowa Jabłoniowa w Gdańsku. To piąte osiedle Murapolu w Trójmieście

  Aleksandra Chomicka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rozpoczyna się budowa osiedla Nowa Jabłoniowa w Gdańsku. To piąte osiedle Murapolu w Trójmieście

  ©mat.prasowe

  Murapol Nowa Jabłoniowa – ta nazwa dokładnie lokalizuje nowy projekt deweloperski na gdańskim rynku i inwestora. Murapol to jedna z najbardziej dynamicznych firm deweloperskich w kraju. Od kilku lat buduje również w Trójmieście. Właśnie wprowadza na rynek swoją piątą inwestycję.
  Rozpoczyna się budowa osiedla Nowa Jabłoniowa w Gdańsku. To piąte osiedle Murapolu w Trójmieście

  ©mat.prasowe

  Osiedle Murapol Nowa Jabłonia stanie na działce o powierzchni 1,6 ha, znajdującej się nieopodal skrzyżowania Jabłoniowej z Armii Krajowej. Deweloper dopiero niedawno sfinalizował transakcję jej zakupu (za kwotę ok. 6,3 mln zł netto), a od razu uruchamia sprzedaż mieszkań w inwestycji. Jak to należy zrozumieć? Zazwyczaj od kupna działki do wprowadzenia oferty sprzedaży mieszkań na rynek pierwotny mija kilka, kilkanaście miesięcy, a zdarza się, że ten dystans czasowy wydłuża się do kilku lat.
  Dzieje się tak dlatego, że na rynku mało jest terenów „czystych” z punktu widzenia inwestora - bez tzw. wad prawnych, a na dodatek z planem zagospodarowania, dopuszczającym budownictwo mieszkaniowe. Jednak wobec presji nabywców (i konkurencji) w przypadku atrakcyjnych projektów deweloperzy często rozpoczynają komercjalizację inwestycji zanim załatwią wszystkie formalności, oferując możliwość „zaklepania” sobie atrakcyjnego lokalu przez potencjalnego nabywcę w drodze podpisania umowy rezerwacyjnej (najczęściej płatnej). Tymczasem w przypadku projektu Murapol Nowa Jabłoniowa jest inaczej.

  Nowy sposób na problemy z gruntami


  Komercjalizację inwestycji rozpoczynamy w momencie zakupu gruntu. Jest to zgodne z naszym modelem biznesowym, który pozwala nam przygotować pełną dokumentacje projektową i marketingową oraz przeprocedować ogół formalności związanych z projektem zaplanowanym na zakontraktowanym gruncie, a w momencie jego zakupu, uruchomić sprzedaż mieszkań i monetyzować proporcjonalnie do etapu realizacji inwestycji - mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA.

  Uzyskaliśmy od dewelopera dokładniejsze wytłumaczenie tego modus operandi: firma podpisuje z właścicielem gruntu umowę przedwstępną, załatwia wszystkie formalności, związane z uruchomieniem inwestycji (np. uzyskuje pozwolenie na budowę) i dopiero wówczas, gdy wszystko jest gotowe - podpisuje ostateczną umowę nabycia gruntu, wprowadza ofertę mieszkań na rynek i rozpoczyna „z marszu” budowę mieszkań. Obecny harmonogram realizacji projektu przewiduje rozpoczęcie prac w połowie sierpnia br., z kolei przekazanie gotowych mieszkań nabywcom nastąpi z końcem października 2019 roku.

  Autorem projektu architektonicznego inwestycji jest Murapol Architects Drive Sp. z o.o., pracownia projektowa, należąca do Grupy Abadon Real Estate, skupiającej segment doradczo-wykonawczy holdingu Murapol. Nowa inwestycja w Gdańsku obejmuje trzy kameralne, 5-kondygnacyjne budynki (224 mieszkania - kawalerki oraz lokale 2-, 3- i 4- pokojowe o metrażach od 23 do 56 m kw.).

  To w Trójmieście już piąta inwestycja jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Dotychczas w Gdańsku Grupa Murapol zrealizowała trzyetapową inwestycję Orle Gniazdo oraz pięcioetapowe Osiedle Vivaldiego, w których zamieszkało blisko 2,5 tys. osób. Ponadto niebawem, w będącym w fazie ukończenia projekcie Murapol Nowa Morena, zostanie przekazanych mieszkańcom 158 lokali. Grupa buduje także pierwszy etap inwestycji Murapol Nadmorskie Tarasy przy ul. Śmidowicza w Gdyni, obejmujący 81 mieszkań (wszystkie zostały już sprzedane) oraz przygotowuje kolejne jej etapy, w ramach których powstaną 634 lokale.

  Deweloper dostrzegł jednak również biznesowy potencjał Trójmiasta.
  - Trójmiejski rynek mieszkaniowy jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w kraju. Wyrazem tego jest zarówno wielkość zgłaszanego zapotrzebowania na mieszkania, jak i odpowiadająca na nie liczba realizowanych inwestycji. Region ten przyciąga nie tylko osoby planujące zamieszkać tu na stałe, ze względu na sprzyjające warunki do życia oraz atrakcyjny rynek pracy, ale także inwestorów lokujących środki w nieruchomości na wynajem długoterminowy lub wakacyjny. Nasze doświadczenia w realizacji projektów w Gdańsku oraz w Gdyni potwierdzają trendy rynkowe - dodaje Nikodem Iskra.

  Zbudowali całe miasto


  Podliczając bilans obecności Murapolu na trójmiejskim rynku można go zamknąć liczbą ok. 2000 mieszkań. Murapol jest na czele firm, stawiających na dywersyfikację sił i środków. W ciągu 17 lat działalności zrealizował w całym kraju blisko 100 inwestycji, w których powstało około 8,5 tys. lokali zamieszkałych przez ponad 25 tys. osób. To tak, jakby wybudowali od podstaw na przykład Kościerzynę...

  Obecna oferta mieszkaniowa Grupy dostępna jest w 15 miastach w Polsce, w dwóch kolejnych Murapol nabył działki i przygotowuje kolejne projekty deweloperskie. Działając z takim rozmachem firma stosuje wiele unikatowych na rynku rozwiązań – prawnych i technologicznych. Na przykład jako remedium na narastające już od jakiegoś czasu problemy kadrowe budownictwa deweloper zaplanował budowę własnej wytwórni prefabrykatów, czyli fabryki domów. Czy współczesna wielka płyta może być skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu z pracownikami? Produkcja prefabrykatów nie wpłynie na obniżenie kosztów budowy, bo nie będzie tania, ale może znacznie skrócić czas budowy, nawet do 8-10 miesięcy. Mieszkania powstawać mogą szybciej.

  Fabryka - w związku z konsekwentnym rozszerzaniem pola działania firmy - miałaby powstać w centrum kraju, w Strykowie przy węźle autostradowym, gdzie spotykają się A1 oraz A2. Stamtąd gotowe elementy mieszkań - ściany, z wstawionymi już oknami - jechałyby w kraj.

  Budują za granicą


  Grupa - jako jedna z pierwszych - wyszła z ofertą także poza granice Polski - do Niemiec (Berlin, okolice) oraz Wielkiej Brytanii (Edynburg), testując tamtejsze rynki.

  Jak urządzić mieszkanie? Modne meble w stylu vintage

  Źródło: TVN
  POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!