Rozpoczęło się szklenie rotundy w Parku Oliwskim. To ostatni etap prac związany z modernizacją palmiarni [zdjęcia]

red.
Budowa nowej palmiarni w Parku Oliwskim weszła w ostatni już etap. Na stalowej konstrukcji montowane są pierwsze szyby, które będą chronić 180-letniego daktylowca.

Oszklenie rotundy to trudny i czasochłonny proces, ze względu na jej nietypowy kształt. Szklane elementy palmiarni, a jest ich w sumie 420 sztuk, muszą być do siebie idealnie dopasowane. Największe z nich mają powierzchnię ok. 2,6 m2. Każda jest osobno mocowana tak, by w razie ewentualnego uszkodzenia, wymiana była łatwiejsza. Szkło mocuje się przy pomocy specjalnego, nowatorskiego systemu - tzw. rotul.

W tej chwili budowla posiada już dwa próbne pasy szyb - pionowy i poziomy. Stanowią one wyznaczniki dla dalszego szklenia obiektu. Prace te pozwoliły również sprawdzić czy nowatorski system montowania szkła za pomocą konsoli i rotul jest właściwy i czy nie wymaga udoskonalenia.

Przed rozpoczęciem szklenia konieczne było przygotowanie stalowej konstrukcji rotundy i opracowanie systemu, który umożliwi wykonanie szklenia zgodnie z założeniami projektanta. W tym celu wykonawca robót wykonał specjalne wsporniki tzw. konsole, podtrzymujące szyby. Montowane są one do stalowej konstrukcji rotundy, a następnie do nich przytwierdzane są szyby. Dopiero po właściwym zamontowaniu wsporników można rozpocząć montaż szklanych elementów fasady.

To bardzo ważne aby konsole były zamontowane precyzyjnie gdyż w przypadku nawet minimalnych różnic i niewielkich przesunięć, gotowe szyby mogą do siebie nie pasować – mówi dyrektor naczelny DRMG Włodzimierz Bartosiewicz. - W najbliższym czasie rozpocznie się przygotowanie pozostałej części konstrukcji palmiarni do dalszego szklenia i montaż kolejnych stalowych konsol. Docelowo na stalowej konstrukcji zamontowanych będzie 1400 szt. punktów podtrzymujących, z których każdy jest indywidualnie dopasowany. Natomiast reszta szyb na budowie pojawi się na początku maja, a ich montaż potrwa ok. 4 tygodni.

Przetarg na przeszklenie całego obiektu i montaż instalacji odgromowej wygrała firma WGsystem Paweł Jedlecki z Gorlic, która specjalizuje się w punktowym mocowaniu szkła i posiada duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań, m.in. Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie czy Port Łódź. W czasie realizacji zadania nad zapewnieniem roślinności odpowiednich warunków czuwa botanik. Zakończenie prac których koszt wynosi 8,5 mln złotych, planowane jest na połowę sierpnia 2020 r.

Nowa palmiarnia w gdańskim Parku Oliwskim będzie gotowa latem

Palmiarnia w gdańskim Parku Oliwskim. Umowa na oszklenie obi...

MUSISZ OBEJRZEĆ TE GALERIE!

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie