Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W powiecie malborskim przygotowano rekordową liczbę miejsc dla absolwentów podstawówek

Anna Szade
Anna Szade
Jak zapewnia Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski, 1035 miejsc przygotowanych przez powiat dla absolwentów podstawówek powinno wystarczyć.
Jak zapewnia Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski, 1035 miejsc przygotowanych przez powiat dla absolwentów podstawówek powinno wystarczyć. Radosław Konczyński
W poniedziałek (15 maja) rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie malborskim. To nerwowy okres dla uczniów ósmych klas i ich rodziców. Być może nieco uspokoi ich fakt, że przygotowano rekordową liczbę ponad 1000 miejsc dla absolwentów podstawówek. To ostatni tak liczny nabór.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023. Najważniejsze terminy

W całym województwie pomorskim w poniedziałek (15 maja) rozpoczęła się rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Dla ósmoklasistów i ich rodziców to bardzo stresujący moment. Nie każdy nastolatek ma już sprecyzowane plany na przyszłość. Na szczęście, obecnie można złożyć dokumenty nawet do trzech szkół.

Ale nie ma się co spieszyć, bo o przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, ale suma uzyskanych punktów. Maksymalnie absolwent ósmej klasy może ich zdobyć 200, w tym za świadectwo można uzyskać 100 punktów. Dlatego jeszcze warto powalczyć o końcowe oceny.

Sposób przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym został określony w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej jest kilkuetapowa. Jak wygląda tegoroczny harmonogram? Oto daty, które warto zapamiętać:

  • od 15 maja do 20 czerwca 2023 r. – składanie wniosków do wybranych szkół;
  • od 23 czerwca do 12 lipca 2023 r. – uzupełnianie wniosku o świadectwo
    ukończenia szkoły i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty;
  • 19 lipca 2023 r. – publikacja list kandydatów zakwalifikowanych
    i niezakwalifikowanych;
  • do 26 lipca 2023 r. – dostarczanie dokumentów potwierdzenia woli podjęcia nauki
    w danej szkole;
  • 27 lipca 2023 r. – opublikowanie list uczniów przyjętych do klas pierwszych w
    roku szkolnym 2022/2023.

ZOBACZ TEŻ: Szkoły z Malborka wyróżnione w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023. Jedna Srebrna i Dwie Brązowe Tarcze

Nabór do szkół średnich w powiecie malborskim. Ile jest miejsc?

Sprawdziliśmy, ile miejsc przygotował w swoich czterech szkołach ponadpodstawowych powiat malborski. Dla tegorocznych absolwentów podstawówek to ważna informacja. Tym bardziej, że według szacunków starostwa, liczba uczniów startujących do szkół ponadpodstawowych będzie w tym roku półtora raza większa, niż zazwyczaj.

- Przygotowaliśmy się do tego. W ubiegłym roku planowaliśmy 870 miejsc, przyjęliśmy 933 osoby. W tym roku, wiedząc, że będzie więcej uczniów, zwiększyliśmy liczbę miejsc o kolejne 100, do 1035. To powinno wystarczyć – uważa Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

Czy zatem uczniowie nie muszą drżeć o miejsce? To zależy, do jakiej szkoły kto się wybiera.
- Zwiększona jest liczba oddziałów i liczba uczniów w oddziałach. Łącznie będzie ich 33: w I Liceum Ogólnokształcącym - 6 , w II Liceum Ogólnokształcącym – 7, w Technikum nr 3 będzie 7. W Zespole Szkół Technicznych zmniejszona jest liczba oddziałów o 1 w „ogólniaku”. Nie będzie naboru do klasy wielomundurowej, zostawiamy tylko klasę sportową i wojskową – informuje wicestarosta Lamkowski.

Wygaszenie klasy wielomundurowej władze powiatu tłumaczą słabnącym zainteresowaniem, ale i dużą rotacją uczniów w ciągu roku szkolnego.

- Na początku tworzyliśmy 5-6 klas „ogólniackich”, dwa internaty były zapełnione. Ale jest druga strona medalu, czyli sprawczość nauczania. Był taki rok, że przyszło 150 uczniów. Była to młodzież z zewnątrz, bo kiedyś klas o takich profilach w innych powiatach nie było. Ostatecznie szkołę kończyło 100, a maturę zdawało 40. To było liceum ogólnokształcące, więc założenie było takie, by zdawali na maturę, szli na studia, a okazywało się, że nawet połowa z nich nie kontynuowała nauki – wyjaśnia Waldemar Lamkowski.

W Malborku działa również liceum w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II, którego powiat nie prowadzi. To publiczna placówka, dla której organem założycielskim jest parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku.

Powiat stawia na szkolnictwo zawodowe. Do wyboru technika i szkoły branżowe

Jak podkreślają władze powiatu, stawiają na szkolnictwo zawodowe. Dlatego jeden oddział przybywa w Technikum nr 3. W technikach ZST też do tej pory były po 2-3 oddziały, a planowane są 4.

- W szkole branżowej w ubiegłym roku było 6 oddziałów i to po korekcie, bo początkowo było planowane 5. Teraz planujemy 7 pełnych oddziałów – mówi wicestarosta.

Jego zdaniem, warto próbować zdobyć fach w rękach, tym bardziej, że nie przekreśla to możliwości dalszej edukacji.

- Przepisy oświatowe przewidują w przypadku szkół branżowych możliwość kształcenia się w szkołach branżowych drugiego stopnia. Po trzech latach w szkole pierwszego stopnia zdobywa się zawód, natomiast nie ma możliwości zdania matury, w szkole drugiego stopnia, prócz umiejętności zawodowych potwierdzonych dokumentami i egzaminem, można zdawać maturę. My tego nie robiliśmy, ale po raz pierwszy tworzymy jeden oddział. Próbujemy, zobaczymy, jak będzie z naborem, bo to młodzież decyduje, czy przyjść. My stwarzamy możliwości, a oni wybierają – słyszymy od Waldemara Lamkowskiego.

Ale choć rzeczywiście, miejsce zapewnione jest dla każdego absolwenta podstawówki z powiatu i nie można nikogo odesłać z kwitkiem, to oferta może być jednak niższa od oczekiwań.

- Jeśli chodzi o licea, to w dwóch będzie 13 oddziałów plus dwa w ZST. Szkoły wybiorą sobie najlepszych. Nie o to chodzi, by otworzyć szeroko drzwi i jest wolna amerykanka Przecież jeśli ktoś na 200 punktów ma 40 czy 50 i chce do „ogólniaka”, to on matury nie zda. Nie ma punktowych limitów, ale jeśli w II LO jest 210 miejsc a 300 chętnych, to nie będą przyjęci ci, którzy mają słabe wyniki. Ale nawet jeśli ktoś pójdzie do „branżówki”, to później może skończyć szkołę drugiego stopnia i maturę zdobyć i pójść sobie na studia – tłumaczy Waldemar Lamkowski.

W szkołach będzie tłok? Nikt nie przewiduje zmianowości

Jak ponad 1000 uczniów pomieści się od września w istniejących szkolnych budynkach?
- To jest optimum, nie przewidujemy wielozmianowości, nawet jeśli przyjęci zostaną wszyscy chętni. Szkoły same to oceniły. Natomiast gdyby takie tsunami było w następnych latach, to mogłoby tak być, że nastąpiłoby znaczne pogorszenie warunków – przyznaje wicestarosta.

Taka sytuacja się jednak w najbliższych latach raczej nie powtórzy.

- W przyszłym roku będzie odwrotnie. Mamy dane demograficzne, które pokazują, że nawet norma z poprzednich lat nie będzie zrealizowana. Będzie spore załamanie. Jeśli dzisiaj mają być 33 oddziały nieco liczebnie powiększone, to w przyszłym roku szacujemy, że będzie to 10-12 oddziałów, więc tłok się rozładuje – mówi Lamkowski.

Według wyliczeń, ok. 10 proc. uczniów z powiatu wybiera szkoły w innych miastach, choćby w Trójmieście, ale też w Tczewie i Elblągu. Za to nawet 30 proc. chętnych do malborskich szkół pochodzi z zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki