Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się budowa Dziennego Ośrodka Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej „Osiedle Młodych” w Gdyni

red
W 2022 roku przy ul. Harcerskiej 4 powstanie dwupiętrowy budynek, w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością, który ma tworzyć miejsce przyjazne dla opiekunów i osób z niepełnosprawnością poniżej 25. roku życia.

Wkrótce na mapie Gdyni pojawi się miejsce, które zaspokoi potrzeby osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, którzy potrzebują czasem własnej przestrzeni i wolnej chwili na załatwienie spraw niecierpiących zwłoki czy po prostu wytchnienia od codziennych obowiązków.

– Miasto wrażliwe to takie, w którym każdy czuje się jak u siebie. W czułej i uważnej wspólnocie. Od lat dokładamy starań, by tak czuli się w Gdyni jej mieszkańcy. We współpracy z instytucjami społecznymi i organizacjami pozarządowymi możemy zmienić rzeczywistość naszego miasta. Dzięki pasji, wytrwałości i współpracy powstaje tutaj nowe miejsce, które uzupełni wcześniejszą ofertę miasta. Korzystaniu z propozycji ośrodka „Osiedle Młodych” będzie sprzyjać również lokalizacja, gdyż powstanie on na użyczonej przez miasto działce nieopodal centrum i dobrze skomunikowanej – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

SamoDZIELNI

Projekt ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością poniżej 25. roku życia i ich opiekunów. W ramach projektu „SamoDZIELNI” w nowo powstałym Dziennym Ośrodku Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej „Osiedle Młodych” powstanie 30 miejsc opieki dla 240 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, którzy ze względu na swój wiek mają specyficzne i zróżnicowane potrzeby związane z niepełnosprawnością. Wsparcie otrzyma również 190 opiekunów faktycznych objętych opieką ośrodka.

– Od tego, jaką pomoc otrzyma niepełnosprawne dziecko u progu życia, zależy cała jego przyszłość. W Centrum Rehabilitacji Ośrodek Wczesnej Interwencji usprawniamy dzieci z wielorakimi niepełnosprawnościami, w których przebiegu dochodzi do zaburzenia rozwoju psychomotorycznego. Dzienny Ośrodek Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej to niezbędny element kompleksowego wsparcia dziecka niepełnosprawnego i jego rodziny, które od lat budujemy w ramach gdyńskiego koła PSONI – podkreśla doktor Magdalena Kownacka, dyrektor Centrum Rehabilitacji Ośrodka Wczesnej Interwencji.

Na użyczonej przez miasto działce stanie dwupiętrowy, częściowo podpiwniczony i w pełni dostępny budynek o powierzchni 945m². Powstanie tam przestrzeń służąca do bezpiecznej reintegracji, rehabilitacji i budowania kompetencji społecznych osób z niepełnosprawnością, jak i miejsce, w którym będą mogli przebywać rodzice oraz opiekunowie dzieci i młodzieży w początkowej fazie separacji. Znajdą się tutaj sale dla uczestników, recepcja, wózkarnia, miejsce wydawania posiłków oraz jadalnia, łazienki, pomieszczenia biurowe i gospodarcze.

W budynku powstanie kawiarnia dla lokalnej społeczności, w której zostaną stworzone miejsca pracy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną – uczestników warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez gdyńskie koło PSONI. Lokal będzie również przyjazny dla osób korzystających z transportu rowerowego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki