Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się rok szkolny. Pasażerowie o zatłoczonej komunikacj miejskiej. Co na to służby? "Pojedyncze przypadki"

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Piotr Hukało
Wrześniowa zadyszka komunikacji miejskiej? - Nic z tych rzeczy - przekonują przedstawiciele zarządów transportu w Gdańsku oraz Gdyni. Rok szkolny zaczął się zgodnie z przewidywaniami, czyli od większego niż w minionych miesiącach obłożenia pojazdów komunikacji miejskiej. Na razie, poza wyjątkami, o których informują Czytelnicy, transport zbiorowy radzi sobie nieźle, tym bardziej, że liczby obsługiwanych pasażerów są wciąż dalekie od tych notowanych przed pandemią.

- Dotychczas nie odbieraliśmy sygnałów o problemie zatłoczonych autobusów czy tramwajów – mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Mamy początek roku szkolnego, i tak jak w przypadku rozpoczęcia roku akademickiego, mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki większej liczby pasażerów, przede wszystkim w dni inauguracji, gdy uczniowie czy studenci jadą na tę samą godzinę.

Jeżdżą z podwojoną częstotliwością

W związku z zakończeniem wakacji, od 1 września komunikacja miejska w Gdańsku funkcjonuje z drobnymi zmianami. Kursowanie zakończyło większość autobusowych oraz tramwajowych linii wakacyjnych. Część regularnych linii wróciło do rozkładów obowiązujących w ciągu roku szkolnego, inne wzmocniono dodatkowymi kursami w godzinach szczytu.

- Dla linii 127 i 199 w dni powszednie obowiązują rozkłady jazdy ważne w okresie nauki szkolnej. Na odcinku trasy linii 127 z Jasienia PKM do Wrzeszcza PKP oraz linii 199 z Oliwy PKP do Wrzeszcza PKP w godzinach szczytu autobusy jadą ze zwiększoną częstotliwością co 10, a nie co 20 minut – mówi rzecznik ZTM.

Rozkłady jazdy ważne w okresie nauki szkolnej obowiązują w dni powszednie również w „126” i „269”. Od 1 września z podwojoną częstotliwością jeżdżą autobusy linii 269. Z kolei w soboty, niedziele i święta tramwajom z nr „3” oraz „8” przywrócono godziny odjazdów obowiązujące przed wakacjami.

"Jeden na drugim, co trzeci bez maseczki"

Mimo zmian zdarzają się kursy, o których pasażerowie wolą zapomnieć. O przypadkach zatłoczonych pojazdów informują nasi Czytelnicy. Problemy zdarzają się w czasie porannych kursów linii 184, łączącej centrum z Niedźwiednikiem oraz na linii 166, jeżdżącej na trasie Orunia – Morena – Wrzeszcz. Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, o zatłoczonych pojazdach informowali pasażerowie „127”, kursującej m.in. przez Morenę oraz Zaspę.

- W autobusie jeden na drugim. Co trzecia osoba jedzie bez maseczki. Po każdym kolejnym przystanku na Morenie robi się coraz ciaśniej. Kolejnego dnia to samo. Rok szkolny ledwo się zaczął, a już odechciewa się korzystać z gdańskiej komunikacji. (…) Pasażerowie „127” liczą, że miejskie służby zainteresują się, w jakich warunkach ludzie dojeżdżają do prac i szkół – pisze do redakcji DB mieszkanka.

- Co roku, wraz z zakończeniem wakacji mogą występować pewne niedogodności komunikacyjne, które objawiają się chociażby większą liczbą aut na ulicach – mówi Zygmunt Gołąb. - Sytuacja w zakresie ruchu pasażerskiego jest przez monitorowana. Na liniach, które w roku szkolnym wymagają zwiększenia częstotliwości kursowania, zostały uruchomione dodatkowe pojazdy.

Problemem... brak pasażerów

Tradycyjne zmiany w rozkładach jazdy nastąpiły również w Gdyni. Przywrócono funkcjonowanie linii szkolnych 244 i 265, zwiększono liczbę kursów na liniach S, 21, 31, 140, 141, 146, 147, 159, 160, 173, 181, 700 i 760. Natomiast linia pospieszna G oraz trolejbusowa 320 kursować będą do 30 września. Przedstawiciele ZKM Gdynia przekonują, że sytuacja jest pod kontrolą.

- Mieliśmy jedno spiętrzenie, 1 września przed godz. 9, na trasach wzdłuż SKM. Racjonalniejsze w tym wypadku było jeżdżenie do Sopotu Szybką Koleją Miejską - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia. - Nie mogliśmy zmienić rozkładu jazdy pod 1 września, bo stoi za tym cała procedura administracyjna. Natomiast uruchomiliśmy kilka rezerw. Od tej pory nic złego się nie wydarzyło. Mamy na tyle bogatą ofertę pojazdów, że w przypadku przeładowania, wystarczy poczekać na następny pojazd jadący chwilę później. Naszym problemem jest raczej brak wystarczającej liczby pasażerów niż ich nadmiar. Pandemia spowodowała zmiany w sposobie poruszania się po mieście.

Podobnie w Gdańsku. Liczby obsługiwanych pasażerów wciąż są dalekie od tych notowanych przed pandemią. Porównując czerwiec 2021 r. z przedpandemiczny styczniem 2020 r., różnica sięga nawet 30 proc. Jednocześnie, od tegorocznej wiosny, ZTM odnotowuje tendencję wzrostową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki