18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Gdański Festiwal Muzyczny 2011

Maja Korbut, Pe
Czwartą już edycję Gdańskiego Festiwalu Muzycznego otworzył sobotni koncert w oliwskiej katedrze. Jednocześnie świętowano zakończenie prac remontowych w zabytkowej świątyni. Wykonanie Messa de Requiem Giuseppe Verdiego było jednak przede wszystkim zaakcentowaniem faktu, że tego właśnie dnia minęło dokładnie sześć lat od śmierci Jana Pawła II.

Ta niezwykła msza żałobna niesie ze sobą silny ładunek emocjonalny i, jak określił to papież Benedykt XVI, "jawi się jako wielkie wołanie do Boga w wysiłku, by przezwyciężyć krzyk rozpaczy wobec śmierci i odnaleźć oddech życia, przechodzący w cichą, przejmującą modlitwę".

Verdi był kompozytorem głównie operowym, co słychać też w jego Requiem. To stawia przed wykonawcami niełatwe zadanie. Chór Państwowej Filharmonii w Mińsku, przygotowany przez Ludmiłę Efimową, poradził sobie jednak znakomicie nawet z najtrudniejszymi partiami, a charakterystyczne dla wschodnich chórów brzmienie dodało smaczku całości utworu. Dobrze zaprezentowała się również Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Kai Bumanna. Jednak najjaśniejszymi gwiazdami wieczoru byli soliści.

Formuła Gdańskiego Festiwalu Muzycznego opiera się między innymi na tym, że co roku jeden znakomity artysta zostaje Rezydentem Festiwalu. W tym roku w tej roli wystąpi jedna z najwybitniejszych gwiazd polskiej sceny wokalnej, mezzosopranistka Stefania Toczyska, związana z Gdańskiem poprzez Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną oraz Operę Bałtycką. Nie mogło więc jej zabraknąć na sobotnim inaugurującym festiwal koncercie. Nie była ona jednak jedyną solistką.

Wykonywana Messa de Requiem, rozbudowana i pełna wirtuozowskich partii napisanych przez mistrza opery, wymaga najlepszych solowych głosów. Sopranistka Edyta Piasecka, tenor Pavlo Tolstoy i bas Wojtek Gierlach wraz ze Stefanią Toczyską stworzyli zespół fantastycznie zgranych, przeplatających się z sobą głosów.

Tak udana inauguracja każe czekać na więcej. Oby sobotni koncert był jednym z wielu wspaniałych wydarzeń muzycznych w najbliższym czasie.

Lukas Geniušas zastąpi w poniedziałek Ingolfa Wundera

Organizatorzy Gdańskiego Festiwalu Muzycznego z przykrością informują, że z powodu kontuzji ręki artysty nastąpi zmiana wykonawcy recitalu fortepianowego, który odbędzie się w poniedziałek w PFB. Ingolfa Wundera zgodził się zastąpić Lukas Geniušas, który z austriackim pianistą podzielił się II nagrodą na ostatnim Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. W programie recitalu Lukasa Geniušasa znajdą się utwory F. Chopina i słynna Sonata h-moll F. Liszta.

Wszystkie bilety i potwierdzone zaproszenia wykorzystane 4 kwietnia zachowują ważność i będą obowiązywały podczas recitalu Ingolfa Wundera, który odbędzie się w najbliższym możliwym terminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki