Rozpętała się burza wokół gazoportu

  Rozpętała się burza wokół gazoportu

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego - tak jak zapowiadał na naszych łamach - wysłał list do premiera Donalda Tuska w sprawie budowy terminalu gazowego w gdańskim Porcie Północnym.
  - Pragnę podkreślić, że w zaistniałej trudnej sytuacji dotyczącej importu paliw gazowych z kierunku wschodniego pojawia się realna możliwość dywersyfikacji dostaw paliwa gazowego poprzez dostawy realizowane drogą morską. Z prowadzonych w gronie ekspertów dyskusji wynika, że budowa gazoportu w Świnoujściu nie jest jedynym rozwiązaniem tego problemu.

  Alternatywnym rozwiązaniem zapewniającym dywersyfikację dostaw paliwa gazowego może być budowa w Gdańsku tzw. Morskiego Pływającego Terminalu Przeładunkowego, tj. mobilnego terminalu gazowego, zlokalizowanego na terenie Portu Północnego w Bazie Paliw Płynnych - czytamy w liście od marszałka.

  Kozłowski prosi premiera o zajęcie pozytywnego stanowiska "w tej ważnej dla Polski, jak również dla województwa pomorskiego sprawie oraz akceptację stosownych działań legislacyjnych na szczeblu rządowym". W Zachodniopomorskiem zawrzało. Tamtejsze władze wojewódzkie, samorządowe oraz zarząd portu Szczecin - Świnoujście zwołały wczoraj specjalną konferencję prasową.

  - Wszelkie wypowiedzi i działania zmierzające do zmiany lokalizacji powodują niebezpieczne następstwa, tak w opóźnieniu inwestycji, a co za tym idzie wydłużenia okresu zależności od dostaw gazu z jednego źródła, jak i zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformował Wojciech Drożdż, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo