Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowy w gdańskim Naftoporcie. Tematem dostawy ropy i bezpieczeństwo paliwowe Polski

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
W gdańskim Naftoporcie odbyły się rozmowy o dostawach ropy i bezpieczeństwie paliwowym Polski
W gdańskim Naftoporcie odbyły się rozmowy o dostawach ropy i bezpieczeństwie paliwowym Polski mat. prasowy
Rozmowa pomiędzy Adamem Guibourge-Czetweryńskim (wiceministrem klimatu i środowiska) a Michaelem Kellnerem (sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Niemiec) odbyła się 12 maja 2023 roku w gdańskim Naftoporcie. Dotyczyły one aktualnych relacji polsko-niemieckich, a także sankcji na przedsiębiorstwa i surowce z Rosji.

Sekretarz Stanu w MKiŚ podczas konferencji prasowej podkreślił, że Naftport w Gdańsku jest strategicznym miejscem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Rozmowy rządu z przedstawicielami Niemiec na temat bezpieczeństwa dostaw ropy

- Jesteśmy w Porcie Gdańsk – strategicznym miejscu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki inwestycjom, które Polska podjęła w ostatnich latach, udało się zbudować niezależność kraju i zrezygnować z rosyjskich dostaw – mówił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Minister zapewnia, że dla rządu priorytetem jest zaspokojenie potrzeb polskiego rynku, ale również są w stanie zapewnić dostawy do Niemiec. Warunkiem jest usunięcie ich partnerskich relacji z Rosją.

- Niezależność i suwerenność energetyczna Polski jest możliwa m.in dzięki podwojeniu zdolności magazynowych w gdańskim Naftoporcie. Dwa lata temu otworzyliśmy ostatnie magazyny o pojemności 400 tys. ton. Dzięki temu jesteśmy w stanie zabezpieczyć dostawy do polskich rafinerii. Priorytetem Rządu RP jest zaspokojenie potrzeb polskiego rynku. Jesteśmy też w stanie zapewnić pewne dostawy ropy do niemieckich rafinerii, jednak pod warunkiem usunięcia rosyjskich spółek z ich akcjonariatu – dodał wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Port w Gdańsku z gwarancjami bezpieczeństwa w dostawach ropy

- Złożona przez stronę niemiecką deklaracja zaprzestania dostaw ropy z Rosji daje dodatkowy impuls do wprowadzenia odpowiednich regulacji na poziomie UE. Z punktu widzenia polskich interesów unijne sankcje na wszystkie rosyjskie surowce jest najskuteczniejszym instrumentem do zakończenia współpracy z Rosją – podsumował wiceminister klimatu i środowiska.

Podczas swojej wizyty w Naftoporcie, wiceministrowie Polski i Niemiec odbyli także bilateralne spotkanie, na którym omawiali kwestie bezpieczeństwa paliwowego obydwu krajów.

CZYTAJ TAKŻE:
Cała autostrada z Trójmiasta na Śląsk i do Czech gotowa. „Po pierwsze A1” – „Dziennik Bałtycki” od samego początku lobbował na jej rzecz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki