Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z prezes PARP: Wspieramy rozwój e-biznesu

red.
Wywiad z Bożeną Lublińską-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

W ostatnich latach dużo mówi się o cyfryzacji, innowacyjności i e-biznesie. Polska jest partnerem przyszłorocznych Targów CeBIT - jednego z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego i gospodarki cyfrowej na świecie. Czy rzeczywiście możemy coś zyskać na rozwoju branży IT, przecież nasi przedsiębiorcy to nie Bill Gates?
Dziś dostęp do globalnej sieci ma - według danych UKE - ok. 75 proc. polskich gospodarstw domowych. Deloitte przygotował trzy scenariusze rozwoju internetu w naszym kraju - we wszystkich przewiduje się wzrost liczby użytkowników sieci i tym samym wzrost polskiego PKB. W najbardziej optymistycznym scenariuszu wzrost inwestycji związanych z internetem spowoduje, że dynamika wzrostu PKB w 2014 r. wyniesie 5,3 proc. Sektor IT posiada bardzo duży potencjał rozwoju, dlatego PARP opiekuje się nim szczególnie. Kto wie, może wkrótce będziemy mieli polskiego Billa Gates'a…

Kliknij i czytaj więcej informacji biznesowych z Pomorza

Polska po raz pierwszy partneruje targom, co to tak naprawdę oznacza? Co możemy zyskać?
Partnerstwo Polski przy organizacji Targów CeBIT jest jednym z elementów 3-letniego programu promocji polskiej branży ICT pod hasłem "Do IT with Poland" w ramach kampanii "Polska Power". To ogromna szansa dla naszego kraju, dla wypromowania sukcesów i możliwości sektora ITC. Będziemy tam obecni, będziemy mieli szansę na zaprezentowanie naszych dokonań oraz możliwość czerpania inspiracji z wiedzy i doświadczeń innych. Targi każdego roku przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział przeszło 311 tys. osób (wystawców i zwiedzających) z ponad 50 krajów.

PARP jest jednym z współorganizatorów (wraz z Ministerstwem Gospodarki) CeBIT 2013. Za co właściwie odpowiadacie?
Przede wszystkim odpowiadamy za najem powierzchni wystawienniczej. Przygotujemy pięć stoisk, w tym stoisko główne, oraz po jednym w sektorach LAB, GOV, LIFE i PRO.
Odpowiadamy za zakup pakietów reklamowych i sponsorskich od Deutsche Messe AG i online advertising, przygotowanie materiałów promocyjnych, zabudowę stoisk oraz organizację Wieczoru Narodowego. Przed nami wiele pracy, a czasu coraz mniej. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy wybiorą się z nami na targi mogą liczyć na nasze wsparcie. Na pewno wiele skorzystają na udziale w CeBIT 2013.

Jak rozumiem, zabierzecie też ze sobą przedsiębiorców?
Chcemy dotrzeć z informacją o CeBIT do jak największej liczby przedsiębiorców, aby ułatwić im udział w tej prestiżowej imprezie. Wpisaliśmy ją na listę branżowego programu promocji usług ICT/IT. Firmy, które przyłączą się do programu, mogą liczyć na refundację 75 proc. kosztów udziału m.in. w targach CeBIT.
Dodatkowo Ośrodek Enterprise Europe Network, przy PARP, zaprasza firmy, instytuty badawcze oraz szkoły wyższe, działające w branży ICT, do udziału w giełdzie kooperacyjnej Future Match 2013 organizowanej podczas targów. Zaproszenie obejmuje również potencjalnych nabywców usług ICT. W listopadzie br. zorganizowaliśmy już po raz drugi Konkurs na Innowacyjną E-usługę i Innowacyjną Technologię B2B. 20 laureatów otrzyma pakiet Match & Meet Onsite na CeBIT, który umożliwia indywidualną obsługę spotkań z potencjalnymi partnerami biznesowymi bezpośrednio na targach.

Ranking Deloitte - dobra pozycja polskiego e-biznesu

W 13. edycji rankingu Deloitte najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej znalazła się rekordowa liczba 36 firm z Polski, o osiem więcej niż w roku ubiegłym.
Aż 27 z nich wyróżniono w głównej kategorii "Technology Fast 50", dziewięć w kategorii "Wschodzące Gwiazdy - Rising Stars" oraz trzy w "Wielka Piątka - BIG 5". Rodzime spółki stanowią aż 54 proc. podmiotów w kategorii głównej rankingu i łącznie 60 proc. we wszystkich kategoriach. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry z dziewięcioma firmami, a trzecim Rumunia z sześcioma. W rankingu znalazło się pięć firm z Czech oraz po jednej ze Słowacji, Litwy, Estonii i Serbii. W tym roku jest aż 23 debiutantów. Wśród wyróżnionych znaleźli się beneficjenci programu Innowacyjna Gospodarka prowadzonego przez PARP. W kategoria głównej: i3D SA, Inwestycje.pl SA, LGBS Polska Sp. z o.o., SMT Software SA, Domenomania.pl SA.
"Wschodzące Gwiazdy": Meble.pl Sp. z o.o., FRU.PL SA, MDPL Sp. z o.o., Fabryka e-biznesu Sp. z o.o., a do "Wielkiej Piątki" weszły eSKY.pl SA, Integer.pl SA, GK.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki