Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa „Głosu Pomorza” z wicepremierem Jarosławem Gowinem

Monika Zacharzewska
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin spotkał się z władzami i wykładowcami Akademii Pomorskiej w Słupsku.  Minister Gowin mówił w Słupsku o założeniach reformy szkolnictwa, ale nie uniknął pytań o S6.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin spotkał się z władzami i wykładowcami Akademii Pomorskiej w Słupsku. Minister Gowin mówił w Słupsku o założeniach reformy szkolnictwa, ale nie uniknął pytań o S6. Łukasz Capar
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin spotkał się z władzami i wykładowcami Akademii Pomorskiej w Słupsku. Minister Gowin mówił w Słupsku o założeniach reformy szkolnictwa, ale nie uniknął pytań o S6.

Przyjechał Pan na słupską akademię z informacją o decyzji przelania w grudniu na jej konto dodatkowego miliona złotych na rozwój kadry naukowej oraz o możliwościach uruchomienia programu w ramach rekompensat za tarczę antyrakietową. Jednak pracownicy uczelni obawiają się o zasady finansowania tak niewielkich uczelni, jaką jest AP, w zapowiadanym przez Pana nowym systemie.

Trzeba zastanowić się, dlaczego się tego obawiają. Czy dlatego, że nie ma studentów, czy obawiają się samych zmian w systemie finansowania, czy dlatego że profil kształcenia studentów nie jest dopasowany do potrzeb rynku pracy. W tym ostatnim, a najważniejszym aspekcie, na Akademii Pomorskiej dzieje się ostatnio dużo dobrego. Uruchamiane są kierunki dość precyzyjnie dopasowane do potrzeb regionalnego rynku pracy. Jest też pozytywnie oceniana przez samorządowców i przedsiębiorców koncepcja rozwoju Słupskiego Ośrodka Akademickiego. Dlatego będę starał się wspierać rozwój słupskiej akademii wykorzystując fakt, że ten subregion ma obiecane wsparcie związane z budową tutaj tarczy antyrakietowej. Przyjechałem tu z pierwszym konkretem, a tych konkretów będzie więcej.

W założeniach planowanej reformy kładzie Pan nacisk na umiędzynarodowianie uczelni. AP sięga po studentów z zagranicy. W tym momencie kształci np. kilkuset Ukraińców. To dobra droga?

Zdecydowanie. To sposób na niwelowanie negatywnych skutków niżu demograficznego. Wiem, że oprócz studentów z Ukrainy pojawiają się tu też żacy z zachodniej Europy, a nawet z USA. Dla mnie szczególnie atrakcyjnym kierunkiem ekspansji jest współpraca z Chinami. Polski rząd podpisał niedawno porozumienie z Chinami o wszechstronnej współpracy. Liczę na to, że w najbliższych latach w Polsce pojawią się tysiące chińskich studentów i mam nadzieję, że pojawią się oni także na Akademii Pomorskiej. Inicjatywa jednak musi wyjść od uczelni. Ważne jest, by uczelnia słupska znalazła partnerską w Chinach i w ranach współpracy ściągała studentów nie tylko na tzw. wymianę. W Chinach co roku tysiące maturzystów nie znajdują miejsc na uczelniach w kraju, mogą więc przyjeżdżać kształcić się w Słupsku.

Ministerstwo ma w planie takie zmiany w prawie, które pozwolą na finansowanie działalności uczelni przez samorządy. Tylko, czy samorządy na to stać, czy one tego chcą?

Mamy sygnały od samorządowców, którym zależy na rozwoju ich miast i gmin, i których rozwój opiera się na potencjale akademickim, że chcą mieć szersze niż do tej pory możliwości finansowania uczelni. Dzisiaj samorządy mogą finansować konkretne programy, ale nie działalność statutową.

Widział się Pan już z władzami Słupska. Rozmawialiście na ten temat?

Rozmawialiśmy z panią wiceprezydent Krystyną Danilecką-Wojewódzką o możliwościach prawnych. Nie padły żadne deklaracje.

Jeśli chodzi o ustawę o innowacyjności: powstał tu Słupski Ośrodek Akademicki, jest w Słupsku kilka firm prężnie działających w nowych technologiach. Czy to wystarczający potencjał dla rozwoju Akademii Pomorskiej?

Akademia wyrosła z uczelni pedagogicznej, a od kilku lat są tu rozwijane kierunki praktyczne, zwłaszcza okołomedyczne i myślę, że w tym obszarze jest możliwość nawiązania współpracy nie tylko z lokalnymi firmami. Przecież przemysł farmaceutyczny, sprzętu medycznego, terapeutyczny rozwija się w Polsce bardzo dobrze.

Pan, filozof z wykształcenia, mówił, że wiedza humanistyczna powinna być elitarna. Z takich kierunków powstała AP, teraz są one naturalnie wygaszane, bo brak na nie chętnych...

Każdy naród musi chronić swoją humanistykę, która jest źródłem tożsamości kulturowej. I takie kierunki mają sens i miejsce na uczelniach, w tym na AP. Natomiast na studiach humanistycznych, studentów powinno być mniej, a nacisk należy położyć na jakość kształcenia. Tak dla humanistyki, nie dla kształcenia masowego na tych kierunkach.

Dziś mówiliście państwo o możliwości przekształcenia AP w uniwersytet przymiotnikowy. Pomysły na podniesienie rangi uczelni były już różne, np. połączenie jej z Politechniką Koszalińską, związane z planami utworzenia województwa środkowopomorskiego...

Decyzji rządu na temat utworzenia woj. środkowopomorskiego nie ma. Jest sprzeciw mieszkańców części województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego i wielkopolskiego w tej kwestii. Natomiast wizja utworzenia uniwersytetu w Słupsku do zadanie na przyszłe lata, na razie ważne jest, by AP ugruntowała swoją pozycję jako silna uczelnia regionalna.

Po przyjeździe do Słupska nie uniknął Pan pytań o trasę S6.

Dzięki spotkaniom z mieszkańcami i przedsiębiorcami oraz podróży z Gdańska, dużo lepiej rozumiem, dlaczego tak żywotnym problemem jest tutaj S6. I na pewno będę o tym przekonywała ministra Adamczyka, choć wiem, że on jest w trudnym położeniu. Budowę S6 obiecywał poprzedni rząd, ale teraz trzeba wskazać priorytety, uczciwie przeanalizować sytuację Polski, bo przecież mamy świetne połączenia wschód - zachód, natomiast drogą przez mękę jest przejechać z północy na południe.

Rozmawiała
Monika Zacharzewska

Przeczytaj także na GP24

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozmowa „Głosu Pomorza” z wicepremierem Jarosławem Gowinem - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki