Rozgwiazda zaświeciła niebiesko

  Rozgwiazda zaświeciła niebiesko

  Darek Janowski, Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rufa "Stefana" holującego "Rozgwiazdę". Zdjęcie pochodzi z monitoringu PRCiP. Wykonano je 15 października o 10
  1/3
  przejdź do galerii

  Rufa "Stefana" holującego "Rozgwiazdę". Zdjęcie pochodzi z monitoringu PRCiP. Wykonano je 15 października o 10.28

  Tamtego poranka, 17 października, jeszcze przed wyjściem do pracy, jak co dzień włączyłem komputer, aby poprzez system monitoringu sprawdzić pozycje naszych statków. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że "Rozgwiazda" jest nadal w tym samym miejscu, co wieczorem poprzedniego dnia. Otrzymałem informację od służb dyspozytorskich naszego przedsiębiorstwa, że zerwała się lina holownicza. Jeżeli system monitorujący na statku działa, świeci się na nim sygnał zielony. Nagle na moim monitorze obraz zaczął świecić na niebiesko. Oznaczało to, że na pogłębiarce ustało zasilanie...

  Była dokładnie 6.54. W tej właśnie chwili "Rozgwiazda" wywróciła się i błyskawicznie poszła na dno - relacjonował Zbigniew Barański, prezes Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Pod-wodnych w Gdańsku od początku lat 90.
  O tragedii "Rozgwiazdy" opowiada spokojnym głosem, ale znać w nim napięcie ostatnich dni. Ale czy tylko śmierć pięciu pracowników i utrata pogłębiarki, spędza mu sen z oczy? Zdaniem niektórych pracowników PRCiP, spora część odpowiedzialności za wypadek spoczywa właśnie na prezesie. On sam nie czuje się jednak winny. Przynajmniej tak utrzymuje w rozmowie z nami.

  Nie da się bezpiecznie pływać


  To miało być zadanie, jakich w swojej 40-letniej służbie "Rozgwiazda" miała już tysiące. Pogłębianie toru wodnego, prowadzącego ze Świnoujścia do Szczecina. Aby jednak przystąpić do pracy, musiała najpierw pokonać około 330 mil morskich, dzielących zespół portowy Szczecin Świnoujście od bazy PRCiP w Gdańsku Przeróbce, przy nabrzeżu Krakowskim.

  "Rozgwiazda" i holujący ją "Stefan" miały opuścić port gdański 13 października. Kierownictwo PRCiP przesunęło jednak o dzień wyjścia jednostek z portu. Przyczyną była konieczność dokończenia bieżącego remontu i przeglądu technicznego pogłębiarki. Pięcioosobowa załoga, dowodzona przez szypra Andrzeja Bryla, nie paliła się zresztą do tego zadania. Kończyli właśnie swoją zmianę i chcieli odpocząć. Poza tym prognozy pogody... No właśnie, tu rozpoczyna się pierwsza rozbieżność w relacjach.

  Zdaniem pragnących zachować anonimowość pracowników PRCiP, prognozy długoterminowe były niekorzystne i w tej sytuacji "Stefan" nie powinien opuszczać portu gdańskiego z "Rozgwiazdą" na holu. Według nich, ten stary, wyeksploatowany statek nie był w stanie jej holować przy pogodzie, jaką zapowiadano na trzy dni do przodu. Prognozy przewidywały stopniowy wzrost siły wiatru.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zatonięcie rozgwiazdy

  piotrek sm-prc-103 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 226 / 185

  wszystko byłoby dobrze gdyby nie ten Goliat, który spowodował zerwanie się holliny pomiędzy Stefanem,a rozgwiazdą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...oszczędzał żyłował i wykańczał ..pan Barański

  wdowa!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 226 / 193

  Szlak jaśnisty mnie zaraz trafi!!!pan Barański???to własnie on zawinił bo oszczędzał na innym Holowniku i miał kłopoty wierzytelności u podwykonawców ..za drogo mu było i wybrał tańszą...rozwiń całość

  Szlak jaśnisty mnie zaraz trafi!!!pan Barański???to własnie on zawinił bo oszczędzał na innym Holowniku i miał kłopoty wierzytelności u podwykonawców ..za drogo mu było i wybrał tańszą opcję!!!!!Goliat.....co on teraz po przegranej sprawie?????Cała załoga zdana była tylko i tylko na siebie!!!wiem bo to właśnie ja walczę za nich a Barański niech uważa co mówii jemu podobni bo jeszcze się spotkamy w Koszalinie...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo