Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Róże Ekologii" rozdane. Gala w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni [ZDJĘCIA]

Lechosław Dzierżak
"Róże Ekologii" trafiły do przedszkola nr 13 w Gdyni Witominie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi (SP nr 9 i II LO).

Te szkoły wykazały się w tym roku szkolnym największą wiedzą z ekologii i podjęły najwięcej działań na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego oraz edukacji w tym zakresie - zarówno edukacji swoich uczniów jak i przez uczniów środowiska zewnętrznego. Nagrody Komunalnego Związku Gmin Dolina Redy i Chylonki rozdano po raz trzeci.

Konkursy ekologiczne Komunalnego Związku Gmin Dolina Redy i Chylonki odbywają się już od 19 lat.

- To już trzy pokolenia, licząc według lat nauki, mają kontakt z tą wiedzą, którą staramy się przekazać - mówi Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący związku. - Najbardziej cieszymy się z nagrody "Róży Ekologii", którą wręczamy najlepszemu przedszkolu i najlepszej szkole - dodaje.

Gala odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Przed wręczaniem nagrody głównej „Róży Ekologii” wręczono nagrody i wyróżnienia z innych konkursów ekologicznych, organizowanych przez Związek m. in. Lider Lokalnej Ekologii, Szkoła/Przedszkole dla Środowiska, Ekspert E.E, Małe Dzieci nie chcą śmieci, Jestem mistrzem upcyklingu, czy Mała nakrętka, duży problem.

Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele 250 placówek oświatowych z każdego poziomu nauczania z terenu związku - Gdyni, Sopotu, Rumi, Kosakowa, Redy, Wejherowa i Szemudu. W konkursach wzięło 30 tysięcy dzieci.

- Te konkursy poruszają dwie dla mnie najważniejsze dziedziny życia. Pierwszą jest ekologia i dbanie o nasze środowisko. Dla mnie bardzo ważne jest, abym ja i moja rodzina oraz bliscy żyli w czystym środowisku, bez hałasu, mogli kąpać się w morzu czy pić wodę z kranu, a w lesie nie napotykać śmieci - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. - Drugą dziedziną jest edukacja, za którą jestem odpowiedzialny w Gdyni. To ważne co przekazujemy następnym pokoleniom, bo to one będą w przyszłości dbały o środowisko, w którym żyjemy. Niedawno uzyskaliśmy jako miasto certyfikat ISO miasta inteligentnego. Opublikowaliśmy najważniejsze dane i porównaliśmy je z innymi miastami na świecie. Wśród porównywanych obszarów jest ochrona środowiska, zużycie wody i energii elektrycznej czy gospodarowanie odpadami. Dziś możemy stwierdzić, że w porównaniu do Londynu, Porto, Dubaj, San Francisco, Gdynia wypada niezwykle dobrze. Co nas najbardziej zaskoczyło, to to, że przodujemy w ochronie w narażeniu na hałas. Mieszkańcy Gdyni są znacznie mniej narażeni na hałas niż we wszystkich innych miastach - dodaje.

"Różę Ekologii" w kategorii Przedszkola trafiła do Przedszkola nr 13 w Gdyni Witominie przy ul. Widnej. W placówce kształci się 157 osób. Przedszkole wielokrotnie brało udział w konkursach i projektach prowadzących przez związek nie raz wychodząc poza przewidziane ramy. Działa nie tylko dla swoich uczniów. W kształceniu proekologicznym działa również razem z klubem seniora, pobliską szkołą podstawową oraz lokalną społecznością. Codzienną praktyką w placówce są działania ekologiczne objawiające się nie tylko segregacją odpadów i zbiórką nakrętek, ale również włączaniu ekologii w każde inne zajęcia - plastyczne, techniczne, matematyczne, językowe czy ruchowe.

- Cieszymy się bardzo z tego wyróżnienia. To zaangażowanie wszystkich pracowników przedszkola w kształtowanie postaw ekologicznych. Jak zaszczepimy to wśród najmłodszych dzieci to te postawy będą im towarzyszyły przez całe życie - mówi Elżbieta Smolna, dyrektor przedszkola.

W kategorii szkolnej "Różna Ekologii" trafiła do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi w której skład wchodzi Szkoła Podstawowa nr 9 i II Liceum Ogólnokształcące w Rumi. W placówce uczy się łącznie 249 osób. Edukacja ekologiczna w szkole zawsze jest pretekstem do poszerzania i uzupełniania programu nauczania szkoły. Szkoła posiada swojego koordynatora do promowania działań proekologicznych. Placówka brała udział we wszystkich edycjach konkursów Związku.

- To jest praca u podstaw, od guziczka do drzewa. Nie powinniśmy wyrzucać ani jednej rzeczy którą możemy przetworzyć. Edukacja ekologiczna to nie tylko lekcje przyrody. Powinniśmy o niej pamiętać na każdym kroku - mówi Lucyna Oglęcka, dyrektor szkoły. - U nas od lat jest zwyczaj, że uczniowie ostatniej klasy jak odchodzą ze szkoły sadzą drzewko. Później jako absolwenci często lubią przychodzić i je pielęgnować. Wiedzę ekologiczną przekazujemy z pokolenia na pokolenie. W te działania są włączani mieszkańcy, między innymi lokalni seniorzy - dodaje.

Po szkole widać efekty tej działalności. Kilkanaście lat temu na terenach dookoła szkoły nawet nie było trawy. Dzisiaj są zadbane trawniki, kwietniki i drzewa. Pierwsze drzewko zostało posadzone 1991 roku, teraz wokół szkoły rośnie mały las.

Wiadomości Gdynia - czytaj więcej informacji z Gdyni!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki