Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej. Mieszkańcy komunalnej kamienicy proszą miasto o ekrany akustyczne

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Chwarznieńskiej 91 proszą miasto o ekrany akustyczne.
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Chwarznieńskiej 91 proszą miasto o ekrany akustyczne. Łukasz Kamasz
Mieszkańcy kamienicy przy ul. Chwarznieńskiej 91 apelują do miasta o rozmowy dotyczące montażu ekranów akustycznych wokół ich budynku. Jak podkreślają, kamienica jest w fatalnym stanie, przez co codziennie w ich mieszkaniach słychać ryk samochodowych silników.

Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej bez ekranów akustycznych dla okolicznych mieszkańców?

Obecnie trwają prace polegające na rozbudowie głównej ulicy Chwarzna - docelowo stworzona zostanie tam nowa nitka drogowa dla pojazdów indywidualnych, drogowcy przebudują też wjazd w Węzeł Chwarzno Obwodnicy Trójmiasta. Mieszkańcy kamienicy przy ul. Chwarznieńskiej 91 proszą miasto o ekrany akustyczne, które uchroniłyby budynek od dźwięku przejeżdżających tędy samochodów, jak podkreślają, kiedy planowana przez miasto przebudowa ulicy dobiegnie końca, zostaną otoczeni przez drogi, a dźwięk samochodowych silników będzie słyszany z każdego miejsca ich mieszkań.

- Przy ul. Chwarznieńskiej wokół obwodnicy są ekrany, koło lasu są ekrany, a tutaj mamy wielorodzinny budynek, obwodnicę tuż obok, ale nam się ekrany nie należą - mówi Aleksandra Walewska. - O ekrany akustyczne w okolicy zabiegamy od około trzech lat. Wysyłamy pisma do urzędników, jednak ci odwlekają jakąkolwiek decyzję i nie rozmawiają z nami na żaden temat. Dodatkowo, postępująca tuż obok nas budowa nie jest odpowiednio zabezpieczona, możemy sobie tam swobodnie wchodzić, w ciągu dnia koło nas jeździ ciężki sprzęt. Czasami przy budowie kręcą się dzieci - alarmuje.

Mieszkańcy zwracają też uwagę na fatalny, ich zdaniem, stan techniczny budynku. Jak dodają, kamienica znajduje się w komunalnych zasobach miasta i to ono powinno zadbać o to, aby jej lokatorzy mogli mieszkać tutaj w ludzkich warunkach. Jak dodają, ostatnio w jednym z lokali, wskutek prowadzonej niedaleko budowy, ze ścian zaczęły wychodzić futryny.

- Budynek jest w stanie agonalnym - zauważa Patryk Kępka. - Na ścianach jest żywa, krusząca się cegła, a tynk spada z trzeciego piętra. Urzędnicy mają nas w poważaniu. Tylko czekać, aż większy kawałek spadnie komuś na głowę i dojdzie do tragedii. Nie mieszkamy tutaj za darmo, płacimy miastu takie same stawki, jak za mieszkania komunalne np. w Redłowie, tymczasem urzędnicy zapomnieli o nas. Dach dla przykładu był wyremontowany jeszcze za czasów, kiedy budynek posiadała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Rano w mieszkaniu miałem temperaturę 13 stopni. Przez remont ulicy futryny wychodzą nam ze ścian. Jesteśmy zmuszeni do całorocznego palenia w piecach, żeby mieć ciepłą wodę. Chcielibyśmy tylko wiedzieć, co z nami będzie.

- Bardzo dobrze, że ul. Chwarznieńska jest przebudowywana, tylko niech urząd przestanie nas ignorować - wtóruje mu Aleksandra. - Doprowadzenie tej kamienicy do porządku powinno być ujęte w budżecie tej inwestycji, jeżeli urząd ma pieniądze na parking na 180 samochodów w środku pola, to tym bardziej powinni znaleźć je dla dziewięciu mieszkających tutaj rodzin.

Nowy układ drogowy „odciąga” główny ruch od kamienicy. Nowa nitka oddalona o 50 metrów - twierdzi Urząd Miasta Gdyni

W rejonie Chwarzna-Wiczlina wykonawca rozbudowuje ul. Chwarznieńska. Całość prac ma być zakończona do połowy sierpnia bieżącego roku. Według urzędników dzięki zmianom nareszcie uda się zniwelować korki, które od lat przyprawiają mieszkańców zachodnich dzielnic Gdyni o ból głowy. W ramach wartej 33 milionów złotych inwestycji, tworzona jest nowa nitka drogowa dla pojazdów indywidualnych, a także przebudowywany wjazd w Węzeł Chwarzno Obwodnicy Trójmiasta. W rozmowie z nami gdyńscy urzędnicy podkreślają, że rozbudowa ul. Chwarznieńskiej jest inwestycją drogową, więc swoim zakresem obejmuje tylko działania w obszarze tzw. pasa drogowego.

- Nowy układ drogowy „odciąga” główny ruch, który obecnie ma miejsce wręcz przy samej kamienicy - mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. - Aktualna jezdnia stanie się przestrzenią wydzieloną dla komunikacji miejskiej, co oznacza, że pojazd będzie przejeżdżał co kilka minut, a nowa nitka oddalona będzie od nieruchomości o ok. 50 metrów. Co również ważne, przystanek autobusowy będzie bardziej oddalony, a autobusy nie będą korzystały z pętli Apollina, co również wpłynie na mniejsze natężenie dźwięków, niż jak ma to miejsce teraz.

Urzędnicy nie zgadzają się z zarzutami o niezabezpieczenie budowy, jak zaznaczają, teren budowy obejmuje znaczą część dzielnicy – od ul. Gierdziejewskiego, aż po Obwodnicę Trójmiasta. Prace prowadzone są niemalże na całej długości.

- Wykonawca z każdej strony oznaczył rejon, wydzielił zarówno zabezpieczeniami, jak i w miejscach tego wymagających płotami - podkreśla Jakub Ubych. - Jeżeli są miejsca, co do których mieszkańcy uważają, że powinny uleć poprawie – można to oczywiście zgłosić. Samo biuro budowy znajduje się nieopodal omawianej kamienicy. Pytania dotyczące jednoczesnego remontu budynku z budową drogi były zadawane przez mieszkańców – od początku jednak wskazywałem, że są to działania dla siebie rozłączne, a zakres działania drogowego był wskazywany od początku. Wykonawca utrzymuje bardzo wysokie tempo działań, które ma spowodować zakończenie prac już w najbliższe wakacje. Wierzę, że po utworzeniu nowego układu zarówno ruch będzie płynniejszy, ale i kwestie komfortu przez odsunięcie głównego natężenia wpłyną pozytywnie na codzienne odczucia.

Jak podkreślają urzędnicy, działanie wykonawcy nie obejmuje przebudowy nieruchomości mieszkalnych w sferze remontu np. elewacji, co nie oznacza, że do takiego remontu w przyszłości nie dojdzie.

- W niemal każdym roku prowadzone są działania remontowe w gminnym zasobie mieszkań komunalnych, tak samo będzie w tym roku. Bez wątpienia jednym z kluczowych będą środki z Unii Europejskiej, które, dla przykładu, umożliwiły całkowitą termomodernizację dwóch bloków przy ul. Chwarznieńskiej w sąsiednim Witominie - kończy radny.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki