Różana przyszłość

  Różana przyszłość

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jego bryła u szczytu stromej Kamiennej Góry zachowała się na licznych, przedwojennych fotografiach. Najstarsi gdynianie wspominają go z łezką w oku, bo był jednym z symboli przedwojennego luksusu letniskowej Gdyni. Niewykluczone, że ich wspomnienia wkrótce odżyją, bo działka, na której stał dawny pensjonat Różany Gaj, po wojnie zdewastowany i rozbudowany jako hotel Antracyt, wystawiona została na sprzedaż.
  Przetarg odbędzie się pod koniec miesiąca. Przyszły nabywca koncepcję zagospodarowania terenu będzie musiał ustalić z miejskimi urzędnikami, bo takie są zapisy planu zagospodarowania Kamiennej Góry. A przedstawiciele magistratu najchętniej chcieliby, aby pensjonat został przywrócony do dawnego kształtu. Bo podobnie jak inni gdynianie czują do niego sentyment.

  Małgorzata Kulesza po wojnie mieszkała vis-a-vis Różanego Gaju i do dziś pamięta jego przebudowę.

  - To wszystko trwało kilka lat - mówi. - Szkoda, że tak piękny obiekt został zniszczony.

  Różany Gaj pamięta Kazimierz Małkowski, badacz dziejów Gdyni.
  - Przed wojną obracało się w nim lepsze towarzystwo, głównie z Warszawy - wspomina Małkowski. - Po wojnie mieszkały tu gdyńskie rodziny, którym właściciele pozwolili na to w zamian za dozorowanie obiektu. Gdy pisałem o Różanym Gaju dotarłem nawet do osób, które urodziły się w tym pensjonacie, zanim za czasów komuny został przebudowany.

  Gdyby miastu udało się namówić nabywcę działki po pensjonacie do wiernego odtworzenia budynku, byłby to już tu drugi taki przypadek. W porozumieniu z prywatnym inwestorem odbudowywany jest bowiem obecnie Biały Dwór w Orłowie, kolejna z perełek przedwojennego kurortu.


  Ile pensjonatu w Antracycie?

  Rozmowa z Robertem Hirschem, miejskim konserwatorem zabytków w Gdyni

  Hotel Antracyt na zabytkowej Kamiennej Górze idzie pod młotek. Jak Pan wyobraża sobie przyszłość tej nieruchomości?

  Bardzo chciałbym, aby przyszły inwestor podjął się opracowania, które wyjaśni, ile w aktualnym obiekcie pozostało jeszcze elementów z dawnego, przedwojennego pensjonatu Różany Gaj. Byłoby wspaniale, gdyby ten obiekt zdewastowany, niestety po wojnie, udało się odtworzyć.

  Pensjonat, przywrócony do dawnego kształtu mógł- by stać się atrakcją Gdyni?

  Oczywiście. Rzucałby się w oczy, bo to był piękny obiekt, ciekawy architektonicznie, w marynistycznym stylu, z charakterystyczną wieżyczką.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo