Rower Metropolitalny na Pomorzu ruszy w 2018 roku. Do...

  Rower Metropolitalny na Pomorzu ruszy w 2018 roku. Do dyspozycji będzie ponad 3,5 tys. rowerów

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Flota Roweru Metropolitalnego ma liczyć 3866 pojazdów, z czego aż 90 proc. z nich stać będzie w Trójmieście i Redzie

  Flota Roweru Metropolitalnego ma liczyć 3866 pojazdów, z czego aż 90 proc. z nich stać będzie w Trójmieście i Redzie ©Karolina Misztal

  Rowerem Metropolitalnym pojedziemy już za rok. W 14 gminach województwa powstanie prawie 8 tys. stojaków, a mieszkańcy będą mogli wypożyczyć ok. 3,5 tys. rowerów.
  Flota Roweru Metropolitalnego ma liczyć 3866 pojazdów, z czego aż 90 proc. z nich stać będzie w Trójmieście i Redzie

  Flota Roweru Metropolitalnego ma liczyć 3866 pojazdów, z czego aż 90 proc. z nich stać będzie w Trójmieście i Redzie ©Karolina Misztal

  - Do tej pory z zazdrością patrzyliśmy na kraje zachodnie, podziwiając jak rozwijają one transport rowerowy. Teraz sami przystępujemy do budowy najbardziej zaawansowanego systemu rowerowego w Europie - mówił podczas wtorkowego podpisania umowy o dofinansowaniu projektu RM marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

  Drugim sygnatariuszem podpisanego 14 listopada na trwającym kongresie Smart Metropolia porozumienia, jest Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
  Reprezentuje ono 14 gmin biorących udział w tym rowerowym projekcie, są to (oprócz Trójmiasta) Reda, Tczew, Kartuzy, Pruszcz Gdański, Puck, Rumia, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Władysławowo i Żukowo. Koszt stworzenia systemu Roweru Metropolitalnego to ponad 20 mln zł, z czego 17 mln będzie pochodziło ze wspomnianego dofinansowania unijnego.

  Rower Metropolitalny: W Trójmieście rowerem pojedziesz nawet bez smartfona

  Jak podkreślał Krzysztof Perycz-Szczepański, kierownik projektu w OMG-G-S, przetarg na wyłonienie operatora Roweru Metropolitalnego zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu lub na początku przyszłego roku. Pilotażowo z systemu będziemy mogli skorzystać już jesienią 2018 r. , a w pełni zacznie on działać latem 2019 r.

  Przypominamy, że amatorzy dwóch kółek będą mieli do dyspozycji pojazdy wyposażone w panele elektroniczne z GPS-em, dzięki którym będzie je można zlokalizować, a także wypożyczyć, za pośrednictwem smartfonowej aplikacji. To tzw. system roweru IV generacji. Nie będzie to jednak środek przemieszczania się tylko dla posiadaczy smartfonów. Równie łatwo korzystać będzie można na tradycyjnych telefonach, wysyłając sms lub chociażby za pomocą karty miejskiej. Każdy rower będzie miał zamek elektryczny i tradycyjne zabezpieczenie.

  Flota systemu ma liczyć 3866 pojazdów, z czego aż 90 proc. z nich stać będzie w Trójmieście i Redzie. 10 proc. rowerów będzie miało napęd elektryczny, służyć będą one przede wszystkim mieszkańcom jeżdżącym „pod górkę”, czyli np. tym z gdańskiej dzielnicy Chełm. Dla tych pojazdów w Gdańsku powstaną 22 stacje, w których będą się ładować.

  maciej.pietrzak@polskapress.pl

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż  Kobiety poszukiwane przez pomorską policję [ZDJĘCIA, RYSOPISY]  ATLAS GRZYBÓW ONLINE. Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli
  źródło:vivi24


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY