Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba zagranicznych studentów w Polsce. Kto najchętniej wybiera polskie uczelnie? Coraz więcej studentów z Afryki

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Systematycznie rośnie liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach.
Systematycznie rośnie liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach. Fot. thisisengineering-raeng/unsplash
Coraz chętniej studenci zza granicy wybierają polskie uczelnie. W ciągu jednego tylko roku akademickiego liczba zagranicznych studentów w Polsce wzrosła o prawie 5 tysięcy osób. Mimo to nadal w Polsce studiuje stosunkowo niewielu młodych ludzi zza granicy. Zdecydowanie większą liczbą zagranicznych studentów mogą pochwalić się np. Czechy, Węgry, Słowacja czy Litwa. Kto przyjeżdża na studia do Polski?

Spis treści

Ilu studentów zza granicy jest na polskich uczelniach?

Blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, studiowało w Polsce w poprzednim roku akademickim. Z raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2022" wynika, że było to o ponad 4,7 tys. obcokrajowców na polskich uczelniach więcej niż rok wcześniej. Zagraniczni studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. wszystkich studentów w Polsce.

Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” powstał na bazie niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2021/2022, a także danych Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, na danych OECD, UNESCO, Project Atlas i badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Studia w Polsce coraz popularniejsze?

„W roku akademickim 2021/22 studiowało w Polsce 89 420 studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o 4 731 więcej, niż rok wcześniej. Jest to wzrost o 5,6 proc. Zagraniczni studenci stanowią obecnie 7,34 proc. ogółu studentów w naszym kraju" - czytamy w raporcie.

Dla porównania – 13 lat temu zagranicznych studentów na polskich uczelniach było zaledwie 0,82 proc., a w roku akademickim 2016/17 roku – 4,88 proc. Analitycy zauważają, że liczba obcokrajowców, którzy decydują się na studia w Polsce, rośnie nieprzerwanie od 2005 roku.

Studia na miejscu czy zdalnie, zza granicy?

Czy w gronie ponad 89,4 tys. studentów zagranicznych, studiujących na polskich uczelniach, są też studenci uczący się zdalnie, spoza Polski?

- Część studentów realizuje oczywiście edukację w trybie online, ale oficjalne statystyki nie podają danych w tym zakresie, nie analizują tego zjawiska. Są tylko szacunkowe dane cząstkowe. Przykładowo, z niepełnych danych zebranych przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich wynika, że w odniesieniu do studentów I roku pochodzących z Ukrainy, w trybie online studiuje ok. 10 procent. Dotyczy to głównie mężczyzn w wieku poborowym, którzy ze względu na wojnę nie mogli przekroczyć granicy – mówi dr Bianka Siwińska, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Z jakich krajów przyjeżdżają do Polski studenci?

Najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce, już od wielu lat są Ukraińcy. Według raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, ich liczba systematycznie maleje. Dr Siwińska zwraca uwagę, że liczba studentów z Ukrainy studiujących na polskich uczelniach zmniejsza się już od roku akademickiego 2018/19. W tamtym czasie osiągnęła maksimum - 39 203 osoby.

- Jest to naturalne, bo Ukraina, podobnie jak Polska, znajduje się w okresie spadku demograficznego, szczególnie w grupie wiekowej 17-25 lat. Wpływ wojny jest również w tym zakresie istotny, choć nie jest on jednoznacznie negatywny, gdyż do Polski przyjechała prawdopodobnie część młodzieży, która wcześniej wyjeżdżała tradycyjnie na studia w Rosji - było to ok. 7 tysięcy osób – mówi dr Bianka Siwińska.

Co ciekawe, według autorów raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, systematycznie rośnie w Polsce liczba studentów z Afryki.

Coraz więcej, a jednak mało zagranicznych studentów?

Analiza wskazuje, że pomimo wzrostu liczby studentów zagranicznych w ciągu ostatnich lat, w Polsce nadal uczy się procentowo mniej studentów, niż w najbardziej rozwiniętych krajach OECD, czy nawet w Chinach.

- Więcej studentów zagranicznych studiuje także u naszych sąsiadów: w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, czy Litwie. Polska pozostaje wciąż jednym z najmniej umiędzynarodowionych krajów Unii Europejskiej i OECD - czytamy w raporcie „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”.

Jak się okazuje, głównym problemem w podjęciu studiów w Polsce przez studentów zza granicy, jest polityka wizowa. To właśnie trudności z uzyskaniem wizy przede wszystkim ograniczają liczbę zagranicznych studentów w naszym kraju.

Umiędzynarodowienie studentów. Polska nie może pochwalić się imponującymi wynikami.
Umiędzynarodowienie studentów. Polska nie może pochwalić się imponującymi wynikami. graf. raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2022"

- Uczelnie, organizacje je wspierające i programy informacyjno-promocyjne, takie jak „Study in Poland” wiedzą już dobrze, gdzie poszukiwać kandydatów na studia i jak ich skutecznie rekrutować. Aby jednak przyjechać do Polski, trzeba mieć wizę. I tu jest problem, bo wizy wydaje inny resort. Już od kilku lat moglibyśmy przykładowo mieć 8-10 tysięcy studentów z Indii, ale służby konsularne skutecznie to zablokowały – informuje dr Siwińska.

Mimo tych trudności, autorzy raportu, opierając się na konkretnych wskaźnikach, zaznaczają, że możemy spodziewać się dalszych wzrostów liczby studentów zagranicznych, którzy podejmą kształcenie na polskich uczelniach.

- Nasz optymizm opiera się na rozwoju nowych rynków rekrutacyjnych, takich jak choćby Uzbekistan, z którego pięć lat temu przyjechało do Polski zaledwie 340 studentów, a obecnie jest prawie 10 razy więcej. Aby pogłębić ten pozytywny trend Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” organizują w kwietniu wielkie Prezentacje Polskich Uczelni w Taszkiencie i Samarkandzie, które poprzedzone zostaną pierwszym Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu, również w Taszkiencie. Uruchomienie od marca bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa-Taszkient będzie też znakomitym ułatwieniem dla rozwoju współpracy edukacyjnej i naukowej między naszymi krajami - dodaje dr Siwińska.

Studenci zagraniczni w poszczególnych województwach.
Studenci zagraniczni w poszczególnych województwach. graf. raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2022"

Źródło:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie liczba zagranicznych studentów w Polsce. Kto najchętniej wybiera polskie uczelnie? Coraz więcej studentów z Afryki - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki