Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba wypadków na hulajnogach. Szczególnie dużo pracy mają… dentyści. Jakie urazy zdarzają się najczęściej?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Z urazami szczęki do lekarza trafiają najczęściej nastolatkowie, dwudziestolatkowie oraz trzydziestolatkowie, a więc grono osób, które na co dzień korzysta z hulajnogi jako formy rekreacji lub dojazdu na zajęcia szkolne i do pracy. Szacuje się, że te grupy wiekowe stanowią ponad 50 procent wszystkich przypadków wymagających pilnej pomocy dentysty lub nawet chirurga szczękowo-twarzowego.
Z urazami szczęki do lekarza trafiają najczęściej nastolatkowie, dwudziestolatkowie oraz trzydziestolatkowie, a więc grono osób, które na co dzień korzysta z hulajnogi jako formy rekreacji lub dojazdu na zajęcia szkolne i do pracy. Szacuje się, że te grupy wiekowe stanowią ponad 50 procent wszystkich przypadków wymagających pilnej pomocy dentysty lub nawet chirurga szczękowo-twarzowego. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Popularność hulajnóg, tych elektrycznych, jak i nożnych sprawia, że wzrasta także liczba wypadków spowodowanych nieostrożnym korzystaniem z tych pojazdów. Szczególnie dużo pracy mają… dentyści. – Wakacje w 2021 roku przyniosły prawdziwy wysyp urazów wśród 40-50 latków, którzy postanowili po raz pierwszy spróbować swoich sił w jeździe na jednośladzie, nieraz po alkoholu. Pod tym względem mamy najgorszy rok od czasu, kiedy elektryczne hulajnogi wyjechały na polskie drogi – mówi lekarz dentysta Piotr Gutowski, chirurg z Medicover Stomatologia.

Rośnie liczba wypadków na hulajnogach. Jakie urazy zdarzają się najczęściej?

– Jeszcze nigdy nie obserwowaliśmy tak dużej fali urazów powypadkowych, jak w ostatnich 3-4 miesiącach. Praktycznie nie ma dnia, żeby w fotelu dentystycznym nie siadała osoba z jakimś urazem, który byłby skutkiem upadku z hulajnogi, zderzenia się z przechodniem lub uderzenia, na przykład, w stojący na parkingu samochód, wysoki krawężnik czy budynek – mówi lekarz dentysta Piotr Gutowski, chirurg z Medicover Stomatologia.

Z urazami szczęki do lekarza trafiają najczęściej nastolatkowie, dwudziestolatkowie oraz trzydziestolatkowie, a więc grono osób, które na co dzień korzysta z hulajnogi jako formy rekreacji lub dojazdu na zajęcia szkolne i do pracy. Szacuje się, że te grupy wiekowe stanowią ponad 50 procent wszystkich przypadków wymagających pilnej pomocy dentysty lub nawet chirurga szczękowo-twarzowego.

– Wakacje w 2021 roku przyniosły prawdziwy wysyp urazów wśród 40-50 latków, którzy postanowili po raz pierwszy spróbować swoich sił w jeździe na jednośladzie, nieraz po alkoholu. Pod tym względem mamy najgorszy rok od czasu, kiedy elektryczne hulajnogi wyjechały na polskie drogi – dodaje dr Gutowski.

Tymczasem, moda na hulajnogi nie słabnie. Według szacunków Mobilne Miasto/SmartRide.pl, tylko do końca III kwartału 2021 roku na polskie drogi wyjedzie 50 tysięcy jednośladów na wynajem. To o 3,5 raza więcej niż w 2020 roku.

Jak podaje magazyn Dental Traumatology:

  • 48 procent wszystkich urazów spowodowanych wypadkiem na hulajnodze kończy się trwałym uszkodzeniem twarzoczaszki,
  • ponad 27 procent to natomiast urazy stricte dotyczące zębów, wymagające pomocy dentysty,
  • blisko 13 procent to z kolei złamania części twarzowej czaszki.

– Wśród użytkowników hulajnóg w Polsce obserwujemy urazy zębów praktycznie każdej klasy. Począwszy od nadwichnięć i zwichnięć zębów, pęknięć szkliwa i zębiny, a kończąc na bardzo bolesnych złamaniach, na przykład szkliwa, szkliwno-zębinowych, szkliwno-zębinowo-miazgowych, koronowo-korzeniowych i korzeni zębów – wylicza Piotr Gutowski.

I dodaje:

– Częste są także przypadki całkowitego zwichnięcia zęba, wskutek silnego uderzenia, które potocznie nazywa się wybiciem. Niestety, tylko w ich niewielkiej liczbie problem dotyczy pojedynczych zębów, urazy najczęściej są mnogie i – co powszechne – także złożone. Rekordzista, który trafił do gabinetu po wypadku na hulajnodze, miał ich uszkodzonych aż 12.

W porównaniu do lat ubiegłych, w 2021 roku wzrosła liczba ciężkich przypadków. Te najczęstsze to:

  • urazy w obrębie części twarzowej czaszki, w tym złamania:

    • żuchwy,
    • szczęki,
    • kości nosa,
    • dna oczodołu,
    • kości czołowej,
  • złożone złamania jarzmowo-oczodołowe, oczodołowo-nosowe i przemieszczenia górnego masywu twarzy.

Jak podkreśla specjalista, skutkiem nieostrożnej jazdy na hulajnodze bywały również bardziej skomplikowane zdarzenia, które prowadziły do wstrząśnienia mózgu czy krwotoku wewnątrzczaszkowego. Wymagały zwykle pomocy neurochirurga, chirurga i długiej rekonwalescencji. W niektórych przypadkach kończyły się nawet śmiercią.

– Pod tym względem wypadki na hulajnodze niczym nie różnią się od wypadków samochodowych czy motocyklowych – dodaje.

Jak zapobiec wypadkowi na hulajnodze?

Przede wszystkim potrzebne są rozwaga i świadomość, że mamy do czynienia z pojazdem elektrycznym, który może rozpędzić się do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, a nie z zabawką.

– Konieczne jest osłanianie głowy kaskiem, tak samo jak podczas jazdy na rowerze czy motorowerze. Kaski, tzw. orzeszki, chronią potyliczną część czaszki i zaleca się je do jazdy po mieście. Dostępne są też kaski osłaniające nie tylko głowę, ale i twarz, w tym żuchwę, po które warto sięgnąć zwłaszcza przy wyczynowej jeździe lub kiedy zaczyna się przygodę z hulajnogą. Niezbędnym wyposażeniem powinny być też ochraniacze na łokcie i kolana. Urazy w obrębie kończyn są bowiem równie powszechne, co te w obrębie części twarzowej czaszki – radzi ekspert Medicover Stomatologia.

Przepisy regulujące status hulajnóg czy deskorolek weszły w życie w czwartek, 20.05.2021 r. Użytkownicy powinni teraz szczegółowo zapoznać się częścią kodeksu drogowego poświęconą tym urządzeniom. Sprawdź, co się zmieniło >>>

Hulajnogi elektryczne. Nowe przepisy od 20.05.2021 r. Precyz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki