Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba ofiar przemocy domowej [INTERAKTYWNE STATYSTYKI]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Statystyki są alarmujące. Rękoczynów dopuszczają się nie tylko mężczyźni. 45-letnia kobieta w mieszkaniu przy ul. Kartuskiej w Kościerzynie podczas awantury domowej ugodziła nożem swojego 36-letniego partnera. Ten po kilku godzinach umiera w szpitalu. Kobieta w momencie zatrzymania miała blisko 2,5 prom. alkoholu w wydychanym powietrzu.

Niestety, każdego roku ponad 100 mieszkańców powiatu kościerskiego staje się ofiarami przemocy domowej. Na szczęście nie wszystkie kończą się tak tragicznie. Sprawcami nie zawsze są mężczyźni. Czasami są to kobiety, ale też dzieci, które znęcają się nad rodzicami.

- Na naszym terenie odnotowujemy coraz więcej przypadków przemocy domowej - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Rodzinie, w której występuje taki problem, zakładana jest tzw. niebieska karta. Najczęstszą przyczyną przemocy jest niezrównoważenie psychiczne mężczyzn połączone z problemem alkoholowym. Niebieska karta to dla sprawcy pewnego rodzaju ostrzeżenie.

Najczęściej ofiarami są kobiety. Zdarza się jednak, że przemoc domowa dotyka rodziców ze strony ich dzieci. Czasami równie agresywne są panie. W powiecie kościerskim zakładanych jest coraz więcej tzw. niebieskich kart. Dotyczy to rodzin, w których występuje problem przemocy.

- Może to wynikać z tego, że wzrasta świadomość społeczeństwa pod tym względem - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Sprawca swój gniew wyładowuje na najbliższych, również na dzieciach. Dzięki niebieskiej karcie, instytucje, które czuwają nad bezpieczeństwem, mają szerokie możliwości działania. Mogą przeanalizować przyczynę powstawania agresji i rozpocząć program naprawczy. Sprawca musi podporządkować się zaleceniom, np. chodzić na terapię leczącą uzależnienie.

W tym roku (do końca maja) w pow. kościerskim założono 25 niebieskich kart. W ubiegłym roku było ich 92, a w 2013 - 74. Sporo jest takich, które są zakładane po raz kolejny. Zdecydowaną większość sprawców stanowią mężczyźni. Na niechlubnej liście znalazło się także kilka kobiet.

Za znęcanie się psychiczne i fizyczne grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

- Niestety najbardziej narażoną grupą w tym przypadku są dzieci - mówi Piotr Kwidziński. - W przyszłości mogą powielać niewłaściwy schemat rodzinny. Takie dzieci są zazwyczaj także agresywne w stosunku do rówieśników.

Problemem przemocy w rodzinie zajmują się dzielnicowi, ale też pracownicy ośrodków pomocy społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

- Trzeba pamiętać, że procedura tzw. niebieskiej karty jest wdrażana, gdy zachodzi podejrzenie stosowania przemocy - mówi Rafał Mikołajczyk, kierownik działu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w MOPS w Kościerzynie - Celem działań zespołu interdyscyplinarnego jest wyeliminowanie zjawiska przemocy, którego podłoże może być naprawdę różne. Dzięki temu, że w tych zespołach działają przedstawiciele różnych instytucji, mamy kompleksowy obraz danej sytuacji. W naszej pracy spotykamy się z różnymi sytuacjami, ale dzięki temu, że do każdej z nich podchodzimy w sposób indywidualny, w wielu przypadkach udało się zjawisko przemocy zastopować.

Liczba założonych niebieskich kart w
pow. kościerskim
| Create infographics

Niestety, wciąż wiele ofiar przemocy wstydzi się prosić o pomoc. Wydaje im się, że nie potrafią żyć inaczej.

- To sprawca powinien się wstydzić, a nie ofiara - mówi Piotr Kwidziński. - Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Wielokrotnie się zdarza, że sprawca po wybuchu agresji sprawia wrażenie idealnego męża, przeprasza, czuje się winny, obiecuje, że to się nie powtórzy, jest miły i troskliwy. Niestety, zazwyczaj do następnego razu i kolejnego wybuchu agresji. Ofiara jest często uzależniona psychicznie od sprawcy, ma obniżone poczucie własnej wartości, czuje się winna. Dlatego apeluję, by się nie bać, nie zamiatać problemów pod dywan, bo to w żaden sposób nie rozwiąże sytuacji.

Ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy m.in. w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie (tel. 58 681-53-87, 784-135-009). Można też napisać wiadomość e-mail na adres: [email protected]. A

A R. Mikołajczyk, przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego w mieście Kościerzyna
W ramach procedury tzw. niebieskiej karty: opracowujemy indywidualny plan pomocy dla każdej rodziny. Jest ustalany na spotkaniach grup roboczych, w których skład wchodzą m.in. dzielnicowi, pedagodzy, kuratorzy, pracownicy socjalni, członkowie MKRPA. Proponują konkretną ofertę pomocy dostosowaną do potrzeb rodziny. Oferujemy pomoc psychologiczną, prawną, pedagogiczną. Dzieci np. mogą korzystać z naszej świetlicy profilaktycznej. Również szkoły proponują taką pomoc organizując np. dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki