Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosjanie wykupują koncesje na poszukiwanie gazu z łupków?

Kazimierz Netka
W Polsce wydano już 101 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. Wyniki poznamy za 3 - 4 lata
W Polsce wydano już 101 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków. Wyniki poznamy za 3 - 4 lata
Gaz zawarty w łupkach - pozyskiwany od około 30 lat w Ameryce Północnej - znajduje się także w Europie, zwłaszcza w Polsce. W USA, gdy zaczęto wydobywanie tego paliwa, cena gazu na rynku natychmiast spadła. Budzi to wielkie obawy także na naszym kontynencie. Pojawiła się pogłoska, że koncesje na poszukiwanie w naszym kraju gazu łupkowego wykupują Rosjanie.

Z niepokojem na postępy prac poszukiwawczych w Pomorskiem patrzą dysponenci innych rodzajów paliw, na przykład gazu konwencjonalnego. Próbują zablokować realizowane w Polsce przedsięwzięcia eksploracyjne. Niechętnie na polski gaz z łupków patrzą nawet w Brukseli.

Komisja Europejska boi się odwiertów gazu łupkowego

Ostatnio pojawiła się pogłoska, że koncesje na poszukiwanie w naszym kraju gazu łupkowego wykupują Rosjanie - by zablokować ten proces i sprzedawać Polsce własny gaz. Taką wiadomość podał wczoraj "Dziennik Gazeta Prawna". Jak to jest w rzeczywistości? - zapytaliśmy w Ministerstwie Środowiska.

- Z ponad stu koncesjami na poszukiwanie Polska jest europejskim liderem w kwestii rozpoznawania potencjalnych złóż gazu z łupków - informuje Magda Sikorska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Środowiska. - Prawo gwarantuje stały monitoring realizacji prac, a w razie nieprawidłowości - możliwość interwencji, a nawet zabrania koncesji.

- Na rynku prowadzenia prac i koncesji na poszukiwanie gazu z łupków w Polsce udało się osiągnąć bardzo duże zróżnicowanie podmiotów. Dzieje się tak między innymi ze względu na duże skomplikowanie prac, których prowadzenie wymaga specjalistów z różnych firm, z drugiej strony polski rynek poszukiwań jest bardzo duży i udało nam się pozyskać do poszukiwań inwestorów z całego świata. Eliminuje to ryzyko uzależnienia od jednego podmiotu - wyjaśnia wiceminister Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju.

Chcą zablokować wydobycie gazu łupkowego

Według urzędników, informacja o tym, że 21 procent koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce mają firmy rosyjskie jest nieprawdziwa.

- Nie można więc mówić, że rosyjskie firmy posiadają lub przejmują koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce - dodaje minister Jezierski. Zarzut o przejęciu koncesji przez podmioty, których celem jest zablokowanie eksploatacji złóż gazu łupkowego w Polsce, jest nieprawdziwy.

W przypadku niepodjęcia działalności koncesyjnej lub niewykonywania prac geologicznych przewidzianych w koncesji organ koncesyjny wzywa przedsiębiorcę do złożenia wyjaśnień i zaniechania naruszeń. Jeżeli przedsiębiorca nadal nie wypełnia warunków, organ koncesyjny może cofnąć koncesję.

Europa nie chce gazu łupkowego z Pomorza?

- Do tej pory realizacja prac przebiega bez większych zastrzeżeń - podkreśla Ewa Zalewska, dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.
Poszukiwanie gazu z łupków jest odrębnym od wydobycia procesem administracyjnym. O szczegółowych mechanizmach finansowych, które będą regulowały współpracę z inwestorami przy ewentualnym wydobyciu gazu z łupków, zadecyduje rząd.

Pow. wejherowski: Tusk wizytował gazowe wiercenia w Lubocinie

Wyniki poszukiwań gazu z łupków w Polsce będą znane za około 3 - 4 lata. Nieprawdziwe są zatem szacunki tych zysków na poziomie zaledwie 70 mln zł.

Jednak musimy się liczyć z przeszkodami. Mówiono o tym podczas spotkania pt. "Odnawialne źródła energii - gaz łupkowy", zorganizowanego przez Polsko-Szwedzką Izbę Gospodarczą.

- Musimy się liczyć z oporem zwolenników wykorzystania innego rodzaju źródeł energii - ostrzegał dr Tadeusz Iwanowski, prezes zarządu Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Takie zjawisko odnotowano we Francji, gdzie przedstawiciele elektrowni atomowych zaczęli wykupywać koncesje na wydobycie gazu łupkowego, próbując w ten sposób zablokować korzystanie z tych zasobów.

Minister środowiska od 2007 roku udziela koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu łupkowego.

Uprawnienia takie uzyskują podmioty spełniające wymagania polskiego i unijnego prawa. Zdecydowana większość ze 101 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego została przyznana firmom z kapitałem polskim (39), amerykańskim (21), brytyjskim (21) oraz kanadyjskim (9).

Obszary o największym prawdopodobieństwie istnienia zasobów gazu łupkowego nadającego się do wydobycia przyznano dużym firmom, np. PGNiG, Orlen, Exxon, Marathon. Dotychczas w Polsce w ramach koncesji na poszukiwanie gazu z łupków wykonano 10 odwiertów.

Czytaj również:
Gaz łupkowy - wielka szansa Pomorza
Pomorze: Gaz łupkowy na cenzurowanym?
Pomorze: Ryszard Krauze inwestuje w gaz łupkowy

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki