Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosjanie mają oko na Lotos. Ofertę złożą Rosnieft i Gazprom Nieft

Jacek Klein
Grupa Lotos posiada platformy na Bałtyku i Morzu Północnym
Grupa Lotos posiada platformy na Bałtyku i Morzu Północnym Sebastian Elijasz/kfp
- Rosnieft i Gazprom Nieft mogą złożyć wspólną ofertę na kupno większościowego pakietu akcji Grupy Lotos - powiedział rosyjski minister do spraw energetyki Sergiej Szmatko. Rozmowy o Lotosie toczyły się nawet na prezydenckim szczeblu.

- Jeśli chodzi o zainteresowanie rosyjskich spółek energetycznych inwestycjami w Polsce, to ono jest, o czym poinformowałem pana prezydenta. O ile wiem, także w przypadku prywatyzacji Lotosu - powiedział przebywający z wizytą w Polsce prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

O tym, na ile poważnie rosyjskie koncerny interesują się Lotosem świadczy skład delegacji towarzyszącej prezydentowi. Do Polski przyjechali prezesi Gazprom Nieftu, Łukoilu i TNK-BR.
Minister skarbu Aleksander Grad pod koniec października zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji Grupy Lotos.

Potencjalni nabywcy mają czas do 4 lutego roku na złożenie pisemnych ofert. Do sprzedaży Lotosu szybko jednak nie dojdzie.
- Nie ukrywamy, także przed zainteresowanymi ze strony rosyjskiej, że Lotos dla Polski jest firmą o szczególnym znaczeniu. Będziemy analizowali wszystkie oferty bardzo serio. Nie odrzucamy z zasady żadnej oferty, ale nie należy spodziewać się jakiejkolwiek decyzji przed rokiem 2012 - powiedział premier Donald Tusk.

Wcześniej zakończenie procesu sprzedaży Lotosu zapowiadano na przyszły rok. Głównym kryterium wyboru inwestora dla Lotosu ma być cena za pakiet akcji, ale resort skarbu stawia także dodatkowe warunki. Właściciel Lotosu ma zapewnić spółce dostęp do złóż ropy, zadeklarować pakiet inwestycyjny w rozwój spółki.
- Wymogi, jakie będziemy stawiali ewentualnym nabywcom, mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. One na pewno będą wymogami gwarantującymi bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział wczoraj Donald Tusk.

Według prezesa Grupy Lotos, pochodzenie kapitału nie ma znaczenia, bo w obecnych czasach jest on międzynarodowy.
- Najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie dalszego rozwoju Grupy Lotos poprzez zapewnienie dostępu do złóż surowca, czyli rozwoju poszukiwań i wydobycia ropy naftowej, a na to potrzeba miliardów. Ten czynnik znacznie ogranicza możliwości wyboru inwestora - uważa Paweł Olechnowicz.
To nie pierwsze podejście rosyjskich koncernów do przejęcia Lotosu. Osiem lat temu akcjami gdańskiej firmy zainteresowany był Łukoil, jednak do prywatyzacji firmy nie doszło i trafiła ona na giełdę. Kto jeszcze oprócz rosyjskich firm może być zainteresowany złożeniem oferty na Lotos?

Lotos ma też na oku azerski narodowy koncern Socar. Wśród potencjalnych oferentów wymieniane są także China National Petroleum Corporation, jedna z największych firm naftowych na świecie, czy koncern Shell. Gdańskim koncernem ma się interesować m.in. Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków, inwestujący ostatnio w sektor naftowy. Oferta miałaby być złożona wspólnie z libijskim koncernem naftowym Tamoil.
(PAP)

Śledztwo w Petrobalticu
_Gdańska Prokuratura Okręgowa bada, czy władze spółki Lotos Petrobaltic SA działały na szkodę spółki. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniu, które wpłynęło w październiku. Według osoby podpisującej się jako Jan Nowak, działanie na szkodę spółki miało polegać na nieuzasadnionym gospodarczo wydaniu kwoty około 300 mln USD na zakup 20 proc. koncesji eksploatacyjnej złoża YME w Norwegii. Jako działający na szkodę w zawiadomieniu wymieniany jest zarząd i Rada Nadzorcza _Petrobalticu w latach 2005-2010.
Według Grupy Lotos, właściciela Petrobalticu, zarzut jest bezpodstawny i nie ma najmniejszych wątpliwości co do jakości biznesowej inwestycji i zgodności z prawem. Lotos Petrobaltic rozwija się dynamicznie na Bałtyku, jak i poza Polską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki