Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RORATY 2019. Poranne nabożeństwa w kościołach. O której i kiedy się odbywają? Czy udział w nich jest obowiązkowy? Adwent trwa! [5.12.2019]

Sandra Janikowska
Kraków, 16.12.2016 r.
Kraków, 16.12.2016 r. Fot. Anna Kaczmarz / Polska Press
RORATY 2019. O której i kiedy poranne nabożeństwa w kościołach? Adwent, czyli okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, rozpoczęty. Pomimo tego, że roraty odbywają się z reguły we wczesnych godzinach porannych - przed wschodem słońca - nabożeństwa te przyciągają do kościoła wiernych w każdym wieku. Co trzeba wiedzieć o roratach? Czym są? Kiedy są odprawiane? Czy udział w nich jest obowiązkowy? Sprawdź!

Roraty 2019. Czym są?

Roraty to pierwsza msza święta - zazwyczaj o wschodzie słońca - odbywająca się w okresie adwentu. Ma charakter mszy wotywnej o Najświętszej Maryi Pannie. Nazwa tej mszy świętej wywodzi się od jej introitu, który zaczyna się od "rorate cæli desuper” co oznacz „spuśćcie rosę niebiosa”.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów składowych rorat jest zapalenie świecy, zwanej roratką. Świeca ta umieszczana jest nieopodal ołtarza, ale tylko w okresie adwentowym. Ma ona symbolizować Maryję Pannę.

W Polsce tradycja roratniej mszy świętej sięga XIII wieku. Prawdopodobnie wtedy została przeniesiona z Węgier, głównie za pośrednictwem błogosławionej Kingi - żony Bolesława Wstydliwego. Pierwszych śladów liturgii roratniej można szukać w księgach śląskich cystersów. Już od XIV wieku ta msza święta była znana w całej Polsce, ale swój szczyt popularności osiągnęła 200 lat później, kiedy to zakładano specjalne bractwa rorantystów, którzy mieli odprawiać uroczyste msze święte, przede wszystkim w okresie Adwentu.

Roraty 2019. Msza święta - o jakiej porze dnia?

Zgodnie z tradycją roraty w większości kościołów odbywają się wczesnym ranem - między 6:00 a 6:30. Niektóre parafie decydują się na odprawienie rorat po południu, na co może mieć wpływ słaba frekwencja poranna lub chęć umożliwienia wzięcia udziału w mszy roratniej większej liczbie wiernych.

Dlaczego roraty zgodnie z tradycją powinny odbywać się o świcie? Niezaprzeczalnie ma to związek z faktem, że adwent jest okresem czuwania i oczekiwania na przyjście Bożego Dziecięcia, a nabożeństwo poranne ma być wyrazem czuwania już od wczesnych godzin.

Roraty 2019. Kiedy są odprawiane?

Roraty odprawiane są przez okres Adwentu, czyli od 1 do 24 grudnia.

Roraty 2019. Ile trwają i jak wyglądają?

Roraty to z reguły msze poranne, w zależności od kościoła, trwające od 30 minut do godziny.

Ich cechą charakterystyczną jest rozpoczynanie uroczystości w ciemności rozświetlanej jedynie świecami i lampionami. Światło włączane jest dopiero przy hymnie "Chwała na wysokości Bogu".

Jak wygląda tradycyjna msza roratnia?

W niektórych miejscach Polski na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza idą dzieci z lampionami w rękach. Jak wspomnieliśmy wyżej, msza ta rozpoczyna się przy zgaszonym świetle, zapalone są jedynie świece i lampiony. Po odśpiewaniu ww. hymnu zapalają się światła w kościele. Często roraty mają formę zabawy z dziećmi, ale nie tylko. Warto wspomnieć, że uczestnictwo w mszach roratnich wiąże się ze zwyczajem podejmowania postanowień na czas Adwentu. Postanowienia te zapisuje się na kartkach i składa przy ołtarzu.

Roraty 2019. Czy są obowiązkowe dla wiernych?

Udział w roratnich mszach świętych nie jest obowiązkowy. Jednakże głowa kościoła i pozostali kapłani zachęcają wszystkich do wzięcia w nich udziału ze względu na uroczyste obchody oczekiwania nadejścia Świąt Bożego Narodzenia, czyli narodzin Pana.

Roraty 2019. Obowiązkowo lampion lub świeca

Roraty bez lampionów to już nie to samo! Dlatego co roku większość uczęszczających przynosi ze sobą lampiony, które oświetlają kościół. Nawiązują one do przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które oczekiwały na przyjście Oblubieńca właśnie z zapalonymi lampami. Dawniej służyły one ludziom także do oświetlania drogi.

Katowice, 12.12.2014 r.
Katowice, 12.12.2014 r.
Fot. Arkadiusz Lawrywianiec / Polska Press

Istnieje wiele rodzajów lampionów. Niektóre są czworobokami, na ściankach którego znajdują się witraże. Inni jako lampion wykorzystują popularne latarenki, do których można wstawić małą świeczkę lub lampę na baterię. Lampiony można kupić w wielu sklepach. Dołączany jest on także do czasopisma "Mały Gość Niedzielny". Są też tacy, którzy zamiast lampionu przynoszą świece i zapalają je w trakcie mszy świętej. Pamiętajmy, że liczy się symbolika i czynny udział we mszy świętej.

Roraty 2019. Roraty to suma?

Wiele osób myli roraty z sumą. Różnica polega na tym, że suma - z łac. summa - najwyższa, główna - to niedzielna, najważniejsza msza święta w parafii. Niegdyś rozpoczynała się ona święceniem wody i procesją do ołtarza.

Suma mszalna obejmowała msze śpiewaną, kazanie z zapowiedziami i procesję. Kończyła się odśpiewaniem suplikacji "Święty Boże, święty mocny". Aktualnie występuje jedynie w niedzielę i to w niewielu kościołach. Odprawia się ją głównie w święta.

Natomiast roraty mają zupełnie inny charakter. Odbywają się codziennie oraz mają na celu oddanie czci Maryi Pannie. Mają też stosunkowo krótką formę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki