Rondo w Kokoszkach z nową nazwą [ZDJĘCIA]

  Rondo w Kokoszkach z nową nazwą [ZDJĘCIA]

  Maciej Pietrzak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rondo w Kokoszkach z nową nazwą [ZDJĘCIA]
  1/18

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  Od dziś rondo na skrzyżowaniu ulic Kartuskiej, Otomińskiej i Lubczykowej w Gdańsku nosi nazwę „Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk – Rzeczpospolita Polska 1920–1939”. We wtorek przypadnie 96 rocznica utworzenia WMG.
  Granica WMG i Polski przebiegała właśnie m.in. w Kokoszkach. Mieszkańcy tej dzielnicy od lat zabiegali by ten fakt został we właściwy sposób upamiętniony. Stało się to w końcu dziś, a oprócz nadania nazwy rondu, przy pobliskiej Pozytywnej Szkole Podstawowej odsłonięto także pamiątkową tablicę i słup graniczny z tamtego okresu przekazany przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Uroczystości wiązanką pieśni żołnierskich uświetniła orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.


  - Dzisiejsza uroczystość łączy wątek budowania tożsamości lokalnej dzielnicy Kokoszki i prawdy historycznej dotyczącej okresu funkcjonowania WMG. To też święto państwa polskiego, nasi pogranicznicy pełnili tu służbę, dlatego dziękuję za obecność orkiestrze - podkreślał wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

  - Chcemy tym rondem nie tylko przybliżyć historię Kokoszek i Gdańska, ale oddać także hołd żyjącej w nim Polonii - mówiła Danuta Bociewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki, które zainicjowało akcję.

  - Tutaj funkcjonowało jedno z 36 przejść granicznych między WMG a Rzeczpospolitą, ale było ono jednym z nielicznych otwartych przez całą dobę - przypominał Krzysztof Nowotarski, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kokoszki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto wymyślił taką nazwę durną?

  Gdańszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy warto postawić również kolejny pomnik przy dawnych przejściach pomiędzy WMG i Rzeczpospolitą? Czy nie ma na co wydawać pieniądze?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wolne Miasto Gdańsk, to oznaka słabości Rzeczypospolitej

  Stajszevsczi Boys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Ta pamięć historyczna przypomina słabość ówczesnej Rzeczypospolitej. Wolne Miasto Gdańsk jest dowodem krzywdy, jaką wyrządzono Kaszubom i narodowi polskiemu. Ten fakt zaistniał i powinien być...rozwiń całość

  Ta pamięć historyczna przypomina słabość ówczesnej Rzeczypospolitej. Wolne Miasto Gdańsk jest dowodem krzywdy, jaką wyrządzono Kaszubom i narodowi polskiemu. Ten fakt zaistniał i powinien być zapamiętany ku przestrodze. Dlatego, że nie jest powodem chluby, rondo z taką nazwą nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, bo może jedynie zamącić w głowach. Uważam, że wystarczy pamięć o burzliwej historii naszego, słynnego Gdańska. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ??

  WMG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  słabością jest publikowanie takich komentarzy jak twój , człowieku jeśli nie podoba ci się historia WMG zawsze możesz przeprowadzić się do Moskwy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  człowieku przestań zakłamywać historie? jaka krzywda koszubom??? Kaszubi nie czuli się i nadal nie czują się Polakami. Podczas wojny obronnej 1939 całymi kompaniami składali broń i nie chcieli...rozwiń całość

  człowieku przestań zakłamywać historie? jaka krzywda koszubom??? Kaszubi nie czuli się i nadal nie czują się Polakami. Podczas wojny obronnej 1939 całymi kompaniami składali broń i nie chcieli walczyć w obronie granic Polski , nie chcieli walczyć przeciwko Niemcom. Pomysł z ożywianiem pamięci o WMG uważam za coś naprawdę udanego. WMG to nie tylko Niemcy. To polscy kolejarze, Poczta Polska , Westerplatte... Co Kaszubom do tego? Poza tym zgodnie w prawem międzynarodowym Gdańsk nadal nie utracił statusu Wolnego Miasta ( rok 1945 i władza komunistyczna nie zmieniły tego faktu ).zwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY