Rondo Praw Kobiet w Gdańsku. Taką nazwę ma zyskać skrzyżowanie ulic na Migowie

Maja Czech
Maja Czech
"Pokazanie tej nazwy w przestrzeni publicznej ma wyrażać uznanie dla odwagi, determinacji kobiet, które przez dziesiątki lat walczyły o swoje prawa i robią to nadal"
"Pokazanie tej nazwy w przestrzeni publicznej ma wyrażać uznanie dla odwagi, determinacji kobiet, które przez dziesiątki lat walczyły o swoje prawa i robią to nadal" Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
W środę klub Koalicji Obywatelskiej poinformował o wniosku złożonym do przewodniczącej Rady Miasta Gdańska. Na konferencji prasowej przedstawiciele KO wyjawili szczegóły dotyczące potencjalnej lokalizacji ronda, które ma wkrótce zmienić swoją nazwę. Wiadomo także, kiedy może nastąpić oficjalne odsłonięcie.

Zmiana nazwy ronda - uzasadnienie decyzji

Rondo Praw Kobiet ma uhonorować wszystkie te osoby, które kiedykolwiek miały realny wpływ na wprowadzenie zmian dotyczących przestrzegania praw kobiet w Polsce. Ma ono także upamiętnić wszystkich współczesnych działaczy, którzy także dziś czuwają na straży respektowania tych praw.

Pokazanie tej nazwy w przestrzeni publicznej ma wyrażać uznanie dla odwagi, determinacji kobiet, które przez dziesiątki lat walczyły o swoje prawa i robią to nadal - tłumaczyła Agnieszka Owczarczak z Koalicji Obywatelskiej.

Działacze KO w trakcie konferencji przybliżyli zebranym trudną historię kobiet w Polsce. Dużo mówiono o zmianach, które zaszły w wyniku II wojny światowej, oraz o poświęceniu aktywistów, którym zawdzięczamy nadanie kobietom praw wyborczych w 1918 roku. Przypomniano także obchody 100. rocznicy tego wydarzenia z 2018 roku.

Zwrócono uwagę na to, że wciąż istnieją przypadki braku poszanowania praw kobiet, zarówno w Polsce, jak i na świecie. O tym również ma przypominać nowa nazwa ronda.

Niemniej sytuacja prawna, ekonomiczna i społeczna kobiet w wielu miejscach świata jest nadal trudna - mówili radni - Nie możemy zapominać o nich i musimy wspierać każde dążenie do poszanowania niezbywalnych praw kobiet.

Rondo Praw Kobiet - lokalizacja

Według planu KO, rondo, które już niedługo będzie miało zmienić swoją nazwę, znajduje się na Migowie. To obiekt, którynie został do tej pory nazwany. Zlokalizowany jest u zbiegu ulic Myśliwskiej i Wołkowyskiej.
Ponieważ jest to miejsce ruchliwe, oraz znajdujące się w dobrej lokalizacji, radni stwierdzili, że w najbliższym czasie powinno zyskać swoją własną nazwę i będzie to właśnie "Rondo Praw Kobiet".

Rondo Praw Kobiet w Gdańsku - radni miasta oraz poseł komentują

Głosowanie nad uchwałą w sprawie nadania rondu tej nazwy nastąpi już podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska. Ta odbędzie się w ciągu pierwszych miesięcy przyszłego roku.

Podział władz politycznych w Radzie Miasta Gdańska to obecnie 15 radnych Koalicji Obywatelskiej, **7 osób ze stowarzyszenia Aleksandry Dulkiewicz "Wszystko dla Gdańska", oraz 12 radnych Prawa i Sprawiedliwości.**

Zapytany o komentarz w sprawie planów KO, radny PiS Przemysław Majewski odpowiada:

Razem z pozostałymi radnymi klubu stwierdziliśmy, że zaczekamy z decyzją do momentu wpłynięcia uchwały. To, co usłyszeliśmy na konferencji, nie musi pokrywać się z tym, czego dowiemy się w trakcie sesji RMG. Uchwała szczegółowo wyjaśni, jak KO próbuje uzasadnić swoją decyzję.

Z kolei poseł SLD Marek Rutka odpowiada:

Przyjmuję tę informację z zadowoleniem. Miasto Gdańsk dołączy do innych metropolii, które doceniają prawa kobiet. Nie wyobrażam sobie, że ktoś będzie głosował przeciwko. Nie chodzi tu o prawa kobiet, a o prawa człowieka.

Jeżeli uchwała zostanie zaakceptowana, oficjalne odsłonięcie nowej nazwy ma nastąpić w Dzień Kobiet - 8 marca 2022.

Zakazy dla kobiet na świecie: te absurdy ograniczają ludzką ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie