Rolnik z Lipusza jako jedyny w naszym powiecie hoduje „białogrzbiety”. To rzadka w Polsce rasa

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Udostępnij:
Józef Breza, rolnik z Lipusza jako jedyny w powiecie kościerskim hoduje krowy „białogrzbiety”. To rasa zagrożona wyginięciem i niezwykle rzadka w Polsce. Jest objęta programem ochrony zasobów genetycznych bydła rasy białogrzbietej.

- To jedyne stado w powiecie kościerskim i drugie w woj. pomorskim - mówi Józef Breza. - W całej Polsce białogrzbietów jest ok. tysiąca. Mam cztery sztuki w stanie rozrodu. Hodowla odbywa się pod nadzorem uniwersytetu w Lublinie.


Białogrzbiety to rasa dwukierunkowa. Można ją hodować na mleko lub na mięso.

- Ja idę w kierunku mięsnym - mówi Józef Breza. - Trzeba dodać, że w tym przypadku czystość rasy, pochodzenie jest pod ścisłą kontrolą.

Jak podkreśla Pan Józef, tę rasę cechuje duża odporność, dobra płodność, lekkie porody, duża żywotność cieląt i łatwość ich odchowu. Istotne znaczenie ma też doskonałe przystosowanie tego bydła do trudnych warunków środowiska, niewybredność w doborze pasz, szybkie regenerowanie utraconej kondycji.

- Mięso jest lepsze i ma więcej walorów zdrowotnych - mówi rolnik z Lipusza. - W ostatnich dniach urodziły nam się już dwie jałówki. Rasa białogrzbieta niegdyś była bardzo popularna, widziana na każdym pastwisku w Polsce, została z trudem uratowana przed zapomnieniem i wyginięciem.

Jak wskazuje Instytut Zootechniki Balice, białogrzbiety charakteryzuje biały pas, wąski na kłębie, a rozszerzający się ku zadowi, gdzie obejmuje całą szerokość miednicy. Brzeg barwnego obrzeżenia jest nieregularnie poszarpany, a że boki tego bydła są najczęściej umaszczone czarno lub czerwono.

Ostatnim, który interesował się bydłem białogrzbietym w Polsce w latach sześćdziesiątych był prof. Jan Pająk z SGGW w Warszawie.

W późniejszym okresie bydło to nie było wyróżniane jako odrębna rasa, w konsekwencji czego zostało uznane za wymarłe.

Program ochrony zasobów genetycznych ma na celu odtworzenie i zachowanie populacji dawnego bydła białogrzbietego, dążenie do utrzymania jak największej zmienności genetycznej, odtworzenie i stabilizację cech fenotypowych i genetycznych dawnego bydła białogrzbietego.

Z obserwacji dokonanych przez pracowników Katedry Hodowli Bydła Uniwersytetu Rolniczego w Lublinie oraz pracowników Okręgowej Stacji Hodowli Zwierząt w Białymstoku wynikało, że w 2000 r. na Polesiu oraz na terenie woj. podlaskiego występowały jeszcze pojedyncze sztuki bydła w typie białogrzbietów. Zidentyfikowano około 100 sztuk takiego bydła.

W 2004 r. objęto programem tylko 33 krowy w 2 stadach, a w 2018 r. liczba krów wyniosła 610 sztuki w 58 stadach objętych programem.

Celem programu hodowlanego jest odtworzenie populacji bydła białogrzbietego i uzyskanie w roku 2030 populacji liczącej minimum 1200 samic wpisanych do księgi hodowlanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie