Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik rozruszał port w Darłowie

Robert Gębuś
Leszek Dydyna kupił elewatory zbożowe w darłowskim porcie przed niespełna dwoma laty
Leszek Dydyna kupił elewatory zbożowe w darłowskim porcie przed niespełna dwoma laty R. Pietrasz
Elewatory zbożowe po PZZ Stoisław Leszek Dydyna nabył od Zarządu Portu Morskiego w Darłowie przed dwoma laty. Dotąd trwały remonty budynków. W tym roku skup i załadunek zboża rusza na dobre. Wcześniej jednak firma rolnika i przedsiębiorcy z Darłowa zajęła się przeładunkiem innego asortymentu.

- Obecnie przeładowaliśmy kamienie hydrotechniczne służące do umocnienia nabrzeża w Jarosławcu - mówi Leszek Dydyna. - Rozładowujemy i przeładowujemy również kamień na podbudowę dróg, który przypływa ze Skandynawii. W tym roku przeładowaliśmy już 150000 ton, a planujemy rozszerzyć gamę usług i przeładować do końca roku 350000 ton.

O jakie produkty? Tego na razie Leszek Dydyna zdradzać nie chce. Jednak żeby rozszerzyć swoją działalność poza rolnictwo Leszek Dydyna musiał zainwestować. Zatrudnił też kolejnych 14 osób. - Zakupiliśmy m.in. dźwigi i wielkogabarytową ładowarkę- mówi. W tym roku jednak rusza skup i przeładunek zboża. -Wyremontowany jest budynek na 5 tys. ton. Jesteśmy w trakcie ekspertyzy budynku mahazynowego na 10 tys. ton zboża - mówi Leszek Dydyna. Do załadunku zboża stoi juz przystosowany do załadunku magazyn silosowy na 1800 ton i wyremontowany magazyn płaski na 800 ton zboża. Możliwość załadunkowa magazynów to ponad 12000 ton zboża. - Wyremontowane są też wszystkie linie  z suszarniami z punktów przyjęć do magazynów - mówi Dydyna. - Zakupiliśmy laboratorium do zakupu zbóż rzepaków i roślin motylkowych.Dzięki tej inwestycji rolnicy będą mogli sprzedawać zboże w porcie. Skup ma ruszyć już od 20 lipca, kiedy różnicy zaczną kosić jęczmień ozimy. - Tego jednak będzie bardzo mało - uważa Leszek Dydyna.

Rolnik z Darłowa kupił od Zarządu Portu Morskiego w Darłowie 0,7 ha gruntu wraz z budynkiem i elewatorem zbożowym. Wówczas była to tylko część z należących do Zarządu Portu elewatorów, a konkretnie jedna z trzech działek, należących do zarządu.

Rozmowa z Leszkiem Dydyną

Kiedy zdecydował się  pan na tę inwestycję?
Jako rolnik, wraz z innymi rolnikami  już dłużej niz 10 lat myslałem, żeby spraywatyzować ówczesny Stoisław. Prowadziliśmy  romowy przez 3 lata. Kiedy jednak doszło do konkretnych kosztów, liczba chetnych zmalała. Ostatecznie udało mi się kupić elewatory po tym jak przejęło je miasto i Zarząd Portu.  Powiedziałem, że jesli uda mi się kupić grunt, to spróbuję uratować obiekty Stoisławia. Chciałem uruchomić port przeładunkowy z prawdziwego zdarzenia.  Na razie mi się to udaje. Chciałem też, żeby rolnicy mieli bliżej do skupu, jeśli będą chcieli tu sprzedawać.

Gdzie będzie  eksportowane zboże, które trafi do portu w Darłowie?
Powiedzmy, że będzie to Skandynawia, Niemcy a stamtąd dalej, do północnej Afryki.

Czy to się opłaci?
Nie wiadomo. Każda inwestycja to ryzyko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki