Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik na kwarantannie. Komu przysługuje zasiłek w związku z COVID-19? Dlaczego boimy się testów na koronawirusa?

OPRAC.: AGW
Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem w Polsce: 2 758 856 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe - 65 415).
Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem w Polsce: 2 758 856 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe - 65 415). pixabay.com/fotoblend
Bywa, że rolnik mimo objawów wskazujących, że może być zarażony koronawirusem, nie zgłasza się do lekarza. Nie chce iść na test, bo gdyby wynik był pozytywny, czeka go izolacja, rodzinę kwarantanna, ponieśliby straty finansowe. Warto pamiętać, że jest zasiłek dla ubezpieczonego rolnika i domownika z tytułu objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19. Niechęć do testów nie dotyczy tylko rolników.

W Polsce liczba wykonanych szczepień przekroczyła w sobotę 24 kwietnia 10 mln. Pierwszą dawką wykonano 7 717 859 szczepień, w pełni zaszczepionych jest 2 644 263 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2. dawką innych preparatów), podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Wciąż jednak zakażeń jest dużo. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 219 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw: śląskiego (1085), mazowieckiego (993), wielkopolskiego (810), dolnośląskiego (786), małopolskiego (602), łódzkiego (496), pomorskiego (356), zachodniopomorskiego (318), kujawsko-pomorskiego (316). Trzeba pamiętać, że weekendowe dane są zazwyczaj niższe o tych publikowanych w dni robocze.

Część Polaków nie chce robić testów na koronawirusa. Boją się kwarantanny

Z sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że obawa przed kwarantanną najbardziej zniechęca Polaków do testów na koronawirusa. Polaków nie chcą iść na test z obawy przed kwarantanną. Eksperci: Widać wątek ekonomiczny.

– Obawiam się, że w rzeczywistości więcej Polaków nie chce się badać. Z wywiadów, które zbieramy od hospitalizowanych pacjentów, wiemy, że całe rodziny chorują. Natomiast testowana jest jedna osoba, a pozostali członkowie uważają, że mają ten sam problem zdrowotny – komentuje prof. dr hab. n med. Joanna Zajkowska, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

To też może Cię zainteresować

– Często też jest tak, że objawy choroby nie są bardzo uciążliwe. W związku z tym następuje samoizolacja, bez zgłaszania się na badanie, ponieważ ludzie mają świadomość tego, że jest epidemia. Jeżeli nie muszą chodzić do pracy, a mają objawy choroby, to zostają w domu. O takich sytuacjach też wiemy z wywiadów z pacjentami – dodaje prof. Zajkowska.

Polacy, którzy twierdzą, że nie zgłoszą się na test z własnej woli, wskazują zasadniczy powód swojego zachowania. To przede wszystkim niechęć do przechodzenia kwarantanny – 37,5%, a także obawa, że narazi się na nią własną rodzinę – 28,6%. Boją się również hospitalizacji.

Zasiłek dla ubezpieczonego rolnika i domownika objętego kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19

Przypominamy, że ubezpieczeni w KRUS mogą liczyć na zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną początkowo przysługiwał ubezpieczonemu (z mocy ustawy lub na wniosek) rolnikowi i domownikowi, który:

  • został objęty obowiązkową kwarantanną z powodu:

- powrotu do kraju z zagranicy
- zakażenia koronawirusem
- podejrzenia o zakażenie koronawirusem
- bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem

  • został objęty nadzorem epidemiologicznym
  • został objęty hospitalizacją,
  • wspólnie zamieszkiwał lub gospodarował z osobą, która odbywała obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy albo na podstawie decyzji państwowego inspektora sanitarnego

- w związku z COVID-19

Dalej KRUS wyjaśnia: Od dnia 24 października 2020 r. zostały zmienione zasady kierowania na obowiązkową kwarantannę. W myśl nowych zasad z kręgu osób obejmowanych kwarantanną i uprawnionych do zasiłku z tego tytułu wyłączono osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z osobą:

  • powracającą z zagranicy,
  • podejrzaną o zakażenie koronawirusem i skierowaną na test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Dopiero w przypadku pozytywnego wyniku testu osoby badanej, osoby wspólnie z nią gospodarujące lub zamieszkujące są obejmowane obowiązkową kwarantanną i przysługuje im prawo do zasiłku.

Informacje o objęciu kwarantanną znajdują się w systemie teleinformatycznym, do którego ma dostęp zarówno osoba odbywająca kwarantannę – na Internetowym Koncie Pacjenta, jak i KRUS.

Zasiłek dla rolnika na kwarantannie

Zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi w sytuacji objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, kwota zasiłku z tytułu objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 od 1 stycznia 2021 r. wynosi 1400 zł.

W przypadku uzyskania przez ubezpieczonego rolnika i domownika prawa do zasiłku z tytułu objęcia kwarantanną oraz prawa do zasiłków chorobowych z tytułu czasowej niezdolności do pracy, uprawnionemu wypłaca się jedno świadczenie – wyższe albo wybrane przez uprawnionego.

Przyznany zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi za okres objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19.

Wniosek o zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną może być złożony:

  • osobiście,
  • za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS – ePUAP,
  • w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,
  • za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w formie dokumentu elektronicznego stanowiącego odpowiednio kopię tego zgłoszenia albo tych wniosków sporządzonych w postaci innej niż elektroniczna.

Źródło: KRUS, informacja prasowa MondayNews
______________________________________
Badanie zostało przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland metodą CAWI w połowie kwietnia br. Ankietą objęto próbę 1050 osób, odpowiadającą strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech społeczno-demograficznych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnik na kwarantannie. Komu przysługuje zasiłek w związku z COVID-19? Dlaczego boimy się testów na koronawirusa? - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki