Rolniczy handel detaliczny ma być łatwiejszy. Co się zmieni? Obszar i limit przychodów

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Rolnik będzie mógł więcej sprzedać w ramach RHD bez opodatkowania.
Rolnik będzie mógł więcej sprzedać w ramach RHD bez opodatkowania. Robert Woźniak
Wprowadzony 1 stycznia 2017 r. rolniczy handel detaliczny sprawia, że rolnicy mogą sprzedawać wytworzoną przez siebie żywność. Ministerstwo rolnictwa zamierza rozszerzyć dotychczasowe założenia RHD. Sprzedawać bez podatku będzie można więcej i nie tylko w swojej okolicy. Sprawdzamy, jakie zmiany w rolniczym handlu detalicznym zakłada przygotowany projekt ustawy.

Zobacz wideo: Polska europejskim liderem w produkcji malin

Według danych dołączonych do projektu ustawy mamy w Polsce 11 352 podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny w zakresie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego (dane z 15.06.2021 r.) oraz 1524 podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny w zakresie produktów pochodzenia niezwierzęcego (dane z 31.12.2020 r.).

Zmiany w rolniczym handlu detalicznym

Pierwotne założenia dotyczące RHD mówiły o tym, że rolnicy są zwolnieni z opodatkowania przychodów do kwoty 40 000 zł. Teraz ta kwota ma się zmienić i pozwolić rolnikom na wyższy zarobek.

Przypomnijmy, że celem ustawy, która obowiązuje od początku 2017 roku, było ułatwienie rolnikom sprzedaży produktów, które pochodzą z ich gospodarstw. RHD miał stworzyć lepsze możliwości rozwoju produkcji i sprzedaży konsumentom finalnym żywności wyprodukowanej w całości lub w części z własnej uprawy, chowu lub hodowli poprzez uregulowanie kwestii prowadzenia rolniczego handlu detalicznego z punktu widzenia bezpieczeństwa żywności i spraw podatkowych, wyjaśniał Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, gdy wprowadzano to rozwiązanie.

27 lipca 2021 r. w serwisie Rządowy Centrum Legislacji został udostępniony projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego.

Problemem do rozwiązania wskazanym w projekcie jest brak możliwości prowadzenia dostaw żywności produkowanej w ramach RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki na obszarze całego kraju. To się zmieni.

Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę i jej zbywanie konsumentom finalnym (na terytorium całego kraju), a także lokalnym zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego, zlokalizowanym na ograniczonym obszarze kraju.

Aktualnie obszar, na którym rolnik może prowadzić RHD obejmuje województwo, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujące z tym województwem.

Ograniczone możliwości zarabiania w RHD bez podatku

Jedna z proponowanych zmian ma ograniczyć utrudnienia administracyjne związane ze sprzedażą przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych.

Obecnie producent rolny po uzyskaniu ze sprzedaży przerobionej żywności przychodów w wysokości 40 tys. zł może wybrać opodatkowanie przychodów powyżej 40 000 zł na podstawie 2% stawki podatku zryczałtowanego.

To też może Cię zainteresować

Aby móc korzystać z opodatkowania ryczałtem producent rolny jest zobowiązany złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy, które należy złożyć nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał przychody przekraczające 40 tys. zł, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód uzyskał w grudniu roku podatkowego. Powyższe oznacza również obowiązek rozliczeń podatkowych. Obecnie wielu producentów rolnych ogranicza wielkość prowadzonej produkcji, aby uniknąć dodatkowych obowiązków administracyjnych.

Przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, podlegające opodatkowaniu, wykazało w
zeznaniach podatkowych:

  • za 2017 r. - 106 podatników,
  • za 2018 r. - 122 podatników
  • za 2019 r. - 153 podatników.

Rolnik w ramach RHD sprzeda do sklepu, a bezpośrednio bez limitu

Zakłada się, że produkcja i zbywanie żywności w ramach RHD, tak jak dotychczas, podlegają przepisom prawa żywnościowego.

Bardzo istotną zmianą jest zniesienie maksymalnych limitów żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego w odniesieniu do sprzedaży konsumentom finalnym. Limit zostanie wyłącznie w odniesieniu do dostaw do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.

To wedle założeń projektu powinno ułatwić prowadzenie działalności rolnikom, poprzez obniżenie obciążeń administracyjnych związanych z koniecznością dokumentowania tej ilości, a ponadto ma na celu lepsze wykorzystanie przez rolników możliwości wprowadzanych projektowaną ustawą w odniesieniu do zwolnień podatkowych.

Rolnik w ramach RHD będzie mógł prowadzić dostawy żywności do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki - na terytorium całego kraju.

Nowy limit przychodów z rolniczego handlu detalicznego

Zmianie ma ulec wysokość limitu, który jak wspomnieliśmy, pozostanie w odniesieniu do sprzedaży produktów restauracjom, sklepom czy stołówkom. Projekt zakłada podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów ze sprzedaży "przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów, zwolnionej z podatku dochodowego".

To też może Cię zainteresować

Przyjmując maksymalną marżę na sprzedaży ww. produktów na poziomie ok. 30% i projektowane w „Polskim Ładzie” podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, w projektowanej ustawie zaproponowano podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku dochodowego.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że art. 2 (czyli ten podnoszący limit z 40 do 100 tys. zł) wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Wideo

Materiał oryginalny: Rolniczy handel detaliczny ma być łatwiejszy. Co się zmieni? Obszar i limit przychodów - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie