Rolnicy liczą na dochodowe wiatry

  Rolnicy liczą na dochodowe wiatry

  Beata Gliwka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kilkadziesiąt siłowni wiatrowych powstać ma na terenie powiatu człuchowskiego. Osiemnaście zafurkotać ma w 2010 roku na lotnisku w Sąpolnie Człucho-wskim. Inne budowane mają być w gminie Czarne, Rzecznica, Debrzno i Człuchów.
  - Trzy lata temu rozpoczęto rozmowy o budowie siłowni w nast. obrębach: Brzeźno, Jęczniki, Rychnowy, Ględowo, Dębnica, Wierzchowo i Jaromierz - mówi Andrzej Bachan, rolnik z Dębnicy w gminie Człuchów. - Były one prowadzone z rolnikami, których grunty spełniają wymagania - m.in. są odpowiednie odległości od zabudowań czy dróg.

  Z tego względu największe szanse mają właściciele dużych obszarów, które leżą w dużej odległości od wsi.
  Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie wiatraki staną. Gmina musi uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego. Potem inwestor stworzy projekt techniczny i wybierze lokalizację siłowni. Wiatraki cieszą się wśród rolników dużym zainteresowaniem, mogą zapewnić im dodatkowe dochody. Wysokość stawki liczona jest od wiatraka i zależy od ilości wytworzonej przez niego energii. Jaka to kwota? Na pewno wystarczyłoby to na dobrą emeryturę...

  W gminie Człuchów siłownie powinny zacząć pracę w 2012 r. Trzy wiatraki już w przyszłym roku staną za to w okolicach Nadziejewa w gm. Czarne, a nawet 50-wiatrakowa ferma może powstać w okolicach Kijna, Sierpowa, Domisławia, Biernatki i Raci-niewa. W gminie Debrzo trzy wiatraki mają pracować w przyszłym roku w okolicach Słupi. Kilkanaście miejsc pod siłownie zarezerwowała też gmina Rzeczenica.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo