Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy będą mogli skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę i nie tylko. Wkrótce rusza nabór w programie "Energia dla wsi"

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Nowy program jest szansą dla rolników, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii
Nowy program jest szansą dla rolników, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii 123rf
Program "Energia dla wsi" to szansa dla rolników, którzy będą chcieli zainwestować w fotowoltaikę i nie tylko. Dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii skierowane jest także do spółdzielni energetycznych. Nabór wniosków już 25 stycznia 2023 r.

Dofinansowanie dla rolników 2023

Już 25 stycznia 2023 r. rusza program „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje odnawialnych źródeł energii ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne. To szansa na duże zmiany na wsi.

- Dzięki realizacji programu zwiększy się dostępność inwestycji OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych. Taka forma sprzyjać będzie odnoszeniu korzyści przez polską wieś, takich samych jakie są udziałem m.in. przedsiębiorstw energetycznych, które realizują inwestycji OZE. Oznacza to dodatkowe dochody dla rolników i jednocześnie obniżenie kosztów pozyskania energii przez mieszkańców obszarów wiejskich - podkreśla wicepremier Henryk Kowalczyk.

Głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Na realizację programu „Energia dla wsi” łącznie przeznaczono 1 mld złotych. Pierwszy nabór rusza już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia. Budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł.

Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotację może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Program skierowany jest nie tylko do rolników. O wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne - te dopiero powstające, jak i te już istniejące, oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktywnie włącza się w kolejną formę wsparcia skierowaną właśnie do nich oraz spółdzielni energetycznych, przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi - mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. - Narodowy Fundusz wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa, a tym samym zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej. W tym segmencie kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii w obszarach wiejskich, które będą jednocześnie odpowiadały potrzebom lokalnych odbiorców - podkreśla prezes Artur Michalski.

CZYTAJ TAKŻE: W Gdańsku Oruni powstanie nowoczesne centrum serwisowe PKP PLK. Będą w niej naprawiane pojazdy i maszyny kolejowe

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki