Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo jest ich wielką pasją

Edyta Okoniewska
Elżbieta i Mieczysław Sabiszowie ze Starego Barkoczyna od niemal czterdziestu lat prowadzą gospodarstwo rolne. Ich praca i zaangażowanie doceniono w konkursie Piękna Wieś Pomorska

O dużym sukcesie mogą mówić Elżbieta i Mieczysław Sabiszowie ze Starego Barkoczyna. Ich gospodarstwo zostało docenione podczas konkursu Piękna Wieś Pomorska. W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podsumowano tegoroczną edycję.

Konkurs Piękna Wieś Pomorska jest jednym z wielu działań podejmowanych przez samorząd województwa pomorskiego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich - informuje organizator. - Ma on przyczynić się do poprawy jakości życia na wsi i podniesienia atrakcyjności wypoczynkowej na tych terenach. Wpływa zarówno na estetykę, ochronę wartości krajobrazu przyrodniczego i kulturowego pomorskich wsi, jak i na integrację czy aktywizację lokalnej społeczności. Łącznie w tej edycji konkursu wzięło udział 138 wsi i 258 zagród z 14 powiatów. Tym bardziej cieszy sukces rolników z gminy Nowa Karczma. Warto dodać, że zanim wzięli udział w edycji wojewódzkiej, pomyślnie przeszli etap gminny, następnie powiatowy, a do etapu wojewódzkiego zgłoszono już 13 wsi i 12 zagród.

Elżbieta i Mieczysław Sabiszowie ze Starego Barkoczyna zostali laureatami drugiego miejsca w kategorii zagroda.

Małżonkowie prowadzą gospodarstwo rolne od 1978 roku. To rodzinne przedsięwzięcie. Przejęli je po rodzicach pana Mieczysława, teraz natomiast prowadzą je wspólnie z synem Ireneuszem. Liczy ono prawie 90 hektarów.

To prawdziwi pasjonaci rolnictwa, pomimo tego znajdują też czas na angażowanie się w różne działania na rzecz mieszkańców i gminy. Pani Elżbieta należy m.in. do Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Karczmie oraz Kółek Rolniczych.

Gospodarstwo państwa Sabiszów specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego niezwykle rzadkiej rasy Angus Czerwony.

- To był pomysł męża - mówi Elżbieta Sabisz. - Jednak od początku zakładał, że musi to być bardzo spokojna rasa, ponieważ zajmujemy się także agroturystyką i nic nie może zagrażać naszym gościom. Rasa Angus Czerwony jest bardzo spokojna i zwierzęta są nierzadko atrakcją dla turystów. Poza tym hodujemy także trzodę chlewną, 100 sztuk w cyklu zamkniętym.

Pasją pani Elżbiety jest ogród. Uprawia w nim najróżniejsze krzewy, kwiaty i byliny. Niektóre mają już 30 lat. Cieszą oko i pozwalają się zrelaksować. Pan Mieczysław interesuje się łowiectwem. Ich gospodarstwo jest nie tylko nowoczesne, ale i bezpieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki