Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo dachowe. Czy na szczycie budynku da się zbudować farmę? Taki trend sprawdza się m.in. w Nowym Jorku, Berlinie i Paryżu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dachowe farmy cieszą nie tylko oko, ale dają też plony w postaci warzyw, ziół i roślin.
Dachowe farmy cieszą nie tylko oko, ale dają też plony w postaci warzyw, ziół i roślin. Tomasz Hołod/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Dachy budynków od lat stanowią wyjątkowe punkty widokowe, ale czy można je wykorzystać inaczej? Wypełnić zielenią i stworzyć tam mini farmę? Okazuje się, że trend rolnictwa dachowego ma wiele korzyści i może być ciekawym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni miejskich.

Rolnictwo dachowe rozwija się na całym świecie

Na świecie rolnictwo dachowe nie jest nowością. Produktywne dachy można znaleźć m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie czy Wiedniu. Bez chemii, użycia maszyn i ciężkiej pracy w polu. Ogrody cieszą nie tylko oko, ale dają też plony w postaci warzyw, ziół i roślin. W Azji w ten sposób można uzyskać także kukurydzę oraz ryż.

– Z uwagi na różną wytrzymałość oraz konstrukcję budynków, na dachach stosuje się różne metody produkcji. Mogą to być uprawy płytko-grządkowe, gdzie na odpowiednio odizolowanym i zabezpieczonym dachu umieszcza się ok. 30 cm gleby, ale mogą to być również nowoczesne metody upraw bezglebowych, jak hydroponika czy akwaponika – mówi nam Ada Górna z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Polskie dachy podłożem pod farmy i ogródki?

W Polsce takie praktyki jeszcze są rzadkie, ale są możliwe. Infrastruktura miejska obfituje w wiele nowoczesnych budynków oraz tych z wielkiej płyty z płaskimi dachami. W większości są to szczyty nieużytkowane, o dużej powierzchni, co daje doskonałe podstawy do wprowadzenia rolnictwa dachowego.

To też może Cię zainteresować

– W Polsce coraz częściej mówi się o zazielenianiu dachów, co jest oczywiście bardzo obiecującym trendem. Znacznie rzadziej mówi się jednak o przeznaczeniu dachów pod uprawy, a szkoda, ponieważ właśnie takie produktywne dachy mogłyby przynieść wiele korzyści dla miejskich systemów żywnościowych – dodaje Górna.

Plusy rolnictwa dachowego

Korzyści z zagospodarowania budynków pod kątem rolniczym jest mnóstwo. Nie tylko zwiększa się powierzchnia zieleni i wpływa na ekosystem, ale również wizualnie taki trend urozmaica miejską przestrzeń. Nie bez znaczenia jest też funkcja edukacyjna.

– Mieszkańcy miast mogą na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób produkowana jest spożywana przez nich codziennie żywność, mogą poznać organiczne metody produkcji, a także zwiększyć swoją wiedzę na temat systemu żywnościowego, którego są częścią – podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki