MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok po nawałnicy. Najważniejszy jest SMS-owy system ostrzegania ludzi [komentarz]

Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"
To ważne, żeby pamiętać, ważne, żeby pomagać, solidaryzować się, ale najważniejsze to wyciągać wnioski, żeby uniknąć kolejnych takich tragedii, ofiar, szkód.

W sobotę 11.08.2018 mija rok od nawałnicy, na skutek której zginęło aż 5 osób, w tym dwie harcerki na obozie w Suszku. Wiele osób było rannych, uszkodzonych zostało kilka tysięcy budynków mieszkalnych i zniszczonych ponad 30 tys. ha lasów. Na Pomorzu najbardziej ucierpieli mieszkańcy kaszubskich powiatów chojnickiego, bytowskiego, kartuskiego i kościerskiego. Do dzisiaj wielu z nich ma traumę po tamtych katastroficznych przeżyciach i nieustanny lęk przed burzami, trąbami powietrznymi, nawałnicami. Zaś w wymiarze finansowym straty zostały oszacowane na gigantyczną sumę 2,6 mld zł. Ale ogrom zniszczeń najlepiej obrazują zestawione zdjęcia domów, lasów, dróg sprzed ubiegłorocznej nawałnicy, tuż po jej przejściu i obecnie.

Czytaj również: Rok po nawałnicy na Pomorzu. Nadal widać niszczycielską moc żywiołu. 37 minut nawałnicy zmieniło krajobraz na kilka lat [zdjęcia]

My jako gazeta regionalna będąca najbliżej ludzi (w każdym powiecie mamy swój oddział redakcji i dziennikarzy) właśnie w dzisiejszym wydaniu przypominamy skutki tamtej nawałnicy, opisujemy, jak dzisiaj radzą sobie ci, którzy wówczas najbardziej ucierpieli i jaką pomoc otrzymali. To właśnie rok temu cały świat przekonał się, co znaczy solidarność w tym kaszubskim wymiarze międzyludzkim. Byłem pod wrażeniem zaangażowania ludzi dobrego serca. Ich determinacja, ofiarność i opanowanie w sytuacji ekstremalnej porwały niemal wszystkich do działania.

Od pierwszych minut pomagali przede wszystkim strażacy - na nich zawsze można liczyć. Ale dzielnie wtórowali im mieszkańcy, harcerze, wolontariusze, letnicy, samorządowcy. Oprócz pomocy rządowej aż 300 gmin przekazało poszkodowanym konkretne sumy pieniędzy. Dołożyli się także przedsiębiorcy, instytucje i organizacje pozarządowe.

Czytaj też: Nawałnica 2017 na Pomorzu. Pierwsza rocznica tragicznej nawałnicy na Pomorzu 11-12.08.2017. Zginęło pięć osób [wideo,zdjęcia]

Ale - co najważniejsze - udało się wtedy wytworzyć międzyludzką solidarność. W wielu miejscach przetrwała ona do dziś. Na szczęście. To wielka wartość, bo w gminach, przez które przeszła nawałnica, wciąż wiele gospodarstw rolnych, domów, dróg wymaga odbudowy. Pomóżmy im wrócić do normalności, choćby poprzez spędzenie urlopu właśnie na Kaszubach. Czekają bogata baza noclegowa, oferta gastronomiczna, ścieżki rowerowe, trasy kajakowe i atrakcje turystyczne.

Najważniejsze to wyciągać wnioski z takich potężnych, niespotykanych zdarzeń pogodowych i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa ludzi. Rok temu, tuż po nawałnicy apelowałem do władz, by pilnie usprawniły system ostrzegania ludzi przed gwałtownymi zjawiskami i burzami.

Bardzo ważna dla bezpieczeństwa ludzi jest idea wprowadzenia w Polsce systemu ostrzegania SMS-ami przed nawałnicami i innymi zagrożeniami.

Pierwszą jaskółkę już widać, bo Ministerstwo Cyfryzacji wraz ze wszystkimi operatorami telekomunikacyjnymi w Polsce miesiąc temu rozpoczęło pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Ma to działać tak, że osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Idea ze wszech miar słuszna, ale nie chcę chwalić dnia przed zachodem, czyli 12 grudnia 2018, bo właśnie wtedy oficjalnie ma być uruchomiony cały system ostrzegania Alert RCB w Polsce. Czekam z niecierpliwością, bo to niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Zobacz również: Koncert "Pokonaj nawałnicę" w Rytlu. To podziękowanie dla wszystkich, którzy włączyli się w pomoc poszkodowanym. Zdjęcia rok po nawałnicy

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki