18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Krajobrazów Pomorza. Gdzie się żyje i mieszka najlepiej (ZDJĘCIA)

Kazimierz Netka
Nagrodzony park w Osowej.
Nagrodzony park w Osowej. P.Świderski
Liczący około 3 ha park wypoczynkowy w Gdańsku Osowej przy ul. Chirona został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną województwa pomorskiego. Wyniki ogłoszono w poniedziałek.

- Jury konkursu, przyznając nagrodę za park przy ul. Chirona w Gdańsku, doceniło ukształtowanie przestrzeni w pełni oddającej znaczenie słowa "publiczna", bo powstałej z inicjatywy i przy aktywnym udziale społeczności lokalnej. Komisji konkursowej spodobało się też pionierskie podejście do kwestii kształtowania przestrzeni publicznych osiedli strefy podmiejskiej - powiedziała sekretarz konkursuarch. Anna Golędzinowska z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Na terenie liczącym około 3 hektary, jedną trzecią zajmuje staw z wyspą, na której lęgną się ptaki. Mieszkańcy zadbali, by w sąsiedztwie zbiornika powstały place zabaw dla dzieci. Jest też ogrodzony wybieg dla psów. Postawiono ławki, kosze, zamontowano stojaki na rowery, zbudowano pomost drewniany.

Za te dokonania miasto Gdańsk otrzymało wczoraj Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2012".

Wyróżnienie I stopnia zdobył Czersk, na terenie którego odnowiono i zrewitalizowano trzy parki: przy Alei 1000-lecia, ul. Chojnickiej i 21 lutego.

Wyróżnienia II stopnia przyznano Wejherowi - za "Rewitalizację przestrzeni publicznej śródmieścia".

Tej samej rangi wyróżnienie dostała gmina Rzeczenica za kompleksowe i estetyczne przekształcenie głównych ciągów komunikacyjnych miejscowości .

Komisja Konkursowa zwróciła również uwagę na inne projekty m.in."Przebudowę dawnej kuźni w Lalkowych na Centrum Kultury Kociewskiej wraz z zagospodarowaniem terenu Lalkowy" (gmina Smętowo Graniczne), "Rewitalizację ścieżki wzdłuż Potoku Elizy" (Sopot) , na projekt "Od drzewa do drewna" (Gościcino, gmina Wejherowo) oraz na "Rewitalizację przestrzeni publicznej wraz z poprawą stanu bezpieczeństwa oraz nadaniem nowych funkcji obszarowi Placu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i ulicy Jana Pawła II" w Bytowie.

- Znaczenia przestrzeni publicznej w naszym życiu nie sposób przecenić - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Jej jakość decyduje o tym, czy daną miejscowość uważamy za atrakcyjne miejsce do zamieszkania, wypoczynku bądź lokalizacji działalności gospodarczej. Wpływa też na kształtowanie się relacji międzyludzkich, dlatego właśnie podnoszenie jakości przestrzeni publicznej jest jednym z podstawowych działań podejmowanych w ramach programów rewitalizacji. Troska o dobrą przestrzeń publiczną nie powinna się ograniczać do historycznie ukształtowanych śródmieść, lecz stać się istotnym zagadnieniem determinującym planowanie rozwoju nowych osiedli.

To była siódma edycja konkursu "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego". Oceniano przedsięwzięcia ukończone pomiędzy 1 stycznia 2010 r. a 31 grudnia 2011 r. Komisja sprawdzała 31 takich dokonań, z całego województwa.

Warto wiedzieć, że rok 2012 ogłoszony został Rokiem Krajobrazów Pomorza.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki